Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC+ Kararı Sonrası 2% Ekside

June 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC+ Kararı Sonrası 2% Ekside

Yatırımcılar Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintilerinin çeşitli katmanlarını 2025 yılına kadar uzatmak için yaptığı karmaşık anlaşmayı sindirirken, petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 2,17% düşüşle varil başına 79,36 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 2,40% düşüşle varil başına 75,11 dolardan işlem gördü. 

Bazı analistler, grubun pazar günü aldığı kararı petrol fiyatları için giderek artan bir düşüş hareketi olarak nitelendirirken, OPEC+ şu anda üretimlerini günde toplam 5,86 milyon varil azaltıyor ve bu da küresel talebin yaklaşık 5,7%’sine denk geliyor.

Grup, beklenenden daha düşük talep artışı, önemli Batı ekonomilerinde uzun süredir devam eden yüksek faiz oranları, en büyük petrol ithalatçısı Çin’de yavaş talep artışı endişeleri ve OPEC dışı üretimin artması karşısında piyasayı desteklemek için kesintilerinin çoğunu 2025 yılına kadar uzatmayı kabul etti.

Anlaşma, bu yıl sona erecek olan 3,66 milyon varillik kesintinin 2025 sonuna kadar uzatılmasını içeriyor. Ayrıca, bu ayın sonunda sona erecek olan ancak Eylül 2025’e kadar kademeli olarak kaldırılmadan önce eylül sonuna kadar yürürlükte tutulacak olan 2,2 milyon varillik gönüllü kesinti de uzatılıyor.

JPMorgan analisti Christyan Malek, “Açıkça görülüyor ki grubun önündeki ana zorluk, talebin güçlü olmaması halinde kesintileri durdurmak ya da azaltmak olacak ve biz grubun güçlü uyumunun gerektiğinde daha fazla esnekliğe izin vermesi gerektiğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

Petrol, OPEC+ Kararı Sonrası 2% Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters