Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Kazançlarını Koruyor

Petrol Kazançlarını Koruyor
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, bugün yeşilde olsa da ağırlıklı olarak yatay seyretti ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de talebin iyileştiğine dair işaretler ve düşen petrol ve yakıt stokları nedeniyle ikinci kez üst üste haftalık kazanç elde etme yolunda ilerledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,25% artışla varil başına 85,92 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,23% artışla varil başına 81,48 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de yaklaşık 4% artışla ikinci kazanç haftasına girdi. Fiyatlar bu ay şimdiye kadar 5%’in üzerinde değer kazanarak, son yedi haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Citi analistleri bir notta, “ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) son verilerinin de gösterdiği gibi mevsimsel talep artışı, İsrail ve Hizbullah arasında yenilenen çatışma ve kasırga sezonu, fiyat gücünü yaz boyunca koruyabilir.” yorumunu yaptı.

EIA’nın dün açıkladığı veriler, ABD’nin petrol talebinin bir göstergesi olan toplam arz edilen ürünün 14 Haziran’da sona eren haftada günlük 1,9 milyon varil artarak 21,1 milyon varile yükseldiğini gösterdi.

EIA verileri, analistlerin 2,2 milyon varillik düşüş beklentilerine kıyasla, ABD ham petrol stoklarının da hafta boyunca 2,5 milyon varil azalarak 457,1 milyon varile gerilediğini gösterdi.

Jeopolitik cephede ise Ukrayna ordusu, insansız hava araçlarının bu sabah erken saatlerde Rusya’daki dört petrol rafinerisini, radar istasyonlarını ve diğer askeri nesneleri vurduğunu söyledi.

Lübnan’daki Hizbullah örgütünün lideri de bu hafta, sınır ötesi bir savaş durumunda İsrail ile topyekûn bir çatışma sözü verdi ve ayrıca AB üyesi Kıbrıs’ı ilk kez tehdit etti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters