Petrol Haberleri

Petrol Kazanç Serisini Sonlandırma Yolunda

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Kazanç Serisini Sonlandırma Yolunda

ABD ham petrol envanterindeki artışın Ortadoğu gerilimlerinden baskın çıkması ve artan düşük talep endişeleriyle petrol fiyatları düşerek üç günlük kazanç serisine veda etti. 

Brent petrol TSİ 11.00’de 0,04% düşüşle varil başına 79,67 dolara, ABD ham petrolü de 0,12% düşüşle varil başına 74,13 dolara geriledi.

Büyük taşıyıcıların Kızıl Deniz rotasından uzaklaşması ve daha uzun yolculuk sürelerinin ulaşım ve sigorta maliyetlerini azaltmasıyla yatırımcıların ticaret aksaklığı endişeleri ışığında her iki gösterge de dün artıda işlem görmüştü. 

NLI Research Institute kıdemli ekonomisti Tsuyoshi Ueno, “Kızıl Deniz gelişmelerinin Hürmüz Boğazı’nı etkilemeye başlamadığı sürece kısıtlı etkilerinin olacağı anlaşıldı ve piyasa odağı bir kez daha zayıf küresel talebe döndü. ABD ham petrol envanterindeki birikme ve yerel üreticilerin rekor petrol üretimleri de fiyatlar üzerinde baskıya yol açtı” yorumunu yapıyor.  

ABD Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) ABD ham petrol stoklarının 15 Aralık haftasında 2,9 milyon varil artışla 443,7 milyon varile ulaştığını açıkladı. Aksine analistler, 2,3 milyon varil düşüş bekliyordu. 

EIA rakamlarına göre ayrıca ABD’de petrol üretimi geçen hafta günlük 13,3 milyon varile yükselerek önceki rekoru olan 13,2 milyon varili aştı. 

Öte yandan analistler, şimdiye kadar Kızıl Deniz’deki sevkiyatın petrol arzı üzerinde kısıtlı bir etkisi olduğunu belirtiyor. 

Market Risk Advisory’den Naohiro Niimura, “OPEC+ bu yıl daha fazla üretim kesintisine düşmeyeceği göz önüne alındığında petrol fiyatları muhtemelen yıl sonuna kadar kısıtlı bir aralıkta seyredecek.” diyor. 

Petrol Kazanç Serisini Sonlandırma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters