Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Jeopolitik Gerilim Desteğiyle Yükseldi

Şubat 13, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Jeopolitik Gerilim Desteğiyle Yükseldi

Ortadoğu’daki çatışmalara yönelik belirsizlikle desteklenen petrol fiyatlarındaki artış, beklenenden sıcak gelen enflasyon verisinin yüksek faiz oranları endişelerini bir kez daha gün yüzüne çıkarmasıyla sınırlı kaldı. 

Brent TSİ 18.40’da 0,36% artışla varil başına 82,22 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,31% artışla varil başına 77,16 dolardan işlem gördü. 

Ortadoğu’daki çatışmalar petrol fiyatlarını bir kez daha yukarı yöne iterken; ABD’li, Mısırlı, İsrailli ve Katarlı yetkililer bugün Kahire’de bir araya gelerek Gazze’de ateşkes arayışına girdi. 

PVM’den John Evans “Petrol fiyatları Ortadoğu’da yaşananlar ya da yaşanmayanlar nedeniyle uyuşmuş durumda. İstenmeyen bir hareket; bir füze ya da ani bir barış anlaşması ham petrol fiyatlarını varil başına 10 dolar artıracaktır.” yorumunu yaptı.

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık raporunda, 2024 ve 2025’te küresel petrol talebinin sırasıyla 2,25 milyon varil ve 1,85 milyon varil artacağına yönelik beklentisi sabit kaldı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti