Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, İyileşen Taleple Yükselişini Sürdürüyor

May 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, İyileşen Taleple Yükselişini Sürdürüyor

Büyük petrol tüketicileri Çin ve ABD’den gelen ekonomik göstergelerin talebin artacağına dair umutları desteklemesiyle petrol fiyatları ivmesini korudu ve küresel gösterge Brent, son üç haftada ilk kez haftalık kazanca yöneldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.45’te yatay seyrederek varil başına 83,28 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de sabit kalarak varil başına 79,22 dolardan işlem gördü. 

Çin’in sanayi üretimi, imalat sektöründeki toparlanmanın hız kazanmasıyla nisan ayında yıllık bazda 6,7% artarak mart ayındaki 4,5% seviyesine göre hızlandı ve muhtemelen daha güçlü bir talebin geleceğine işaret etti. Çin ayrıca krizin vurduğu emlak sektörünü istikrara kavuşturmak için önemli adımlar attığını duyurdu.

PVM’den Tamas Varga, Çin rakamları ve Rusya’nın petrol altyapısına yönelik bir başka saldırı fiyatları artırırken, petrolün son dönemdeki düşüşünden henüz ikna edici bir toparlanma gösteremediğini söyledi ve “Petrole yönelik net bir coşkunun olmaması, muhtemelen rafinaj marjlarını baskılayan zayıf ürün talebinden kaynaklanıyor.” diye ekledi.

Petrol, İyileşen Taleple Yükselişini Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters