Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol IEA Talep Açıklaması Sonrası Geriledikten Sonra Toparlandı

Şubat 16, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol IEA Talep Açıklaması Sonrası Geriledikten Sonra Toparlandı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) petrol talebinin yavaşlayacağı yönündeki tahmini, petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı ancak piyasalar, jeopolitik gerilim gelişmeleri ve Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha erken düşürebileceği umutlarıyla desteklendi. 

Brent TSİ 18.00’de 0,12% artışla varil başına 82,96 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,58% artışla varil başına 78,50 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan dün ABD perakende satışlarında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşanması, Fed’in yakında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı ve bunun da petrol talebi için olumlu olabileceği umudunu yeniden canlandırdı. 

Nissan Securities’in bir birimi olan NS Trading’in başkanı Hiroyuki Kikukawa, “ABD’nin faiz indirimlerine yönelik umutlar petrol fiyatlarına destek sağladı.” diyor. 

Ayrıca Ortadoğu’daki gerginlik de piyasaları artıda tutarken, Wall Street bölgede daha geniş çaplı bir çatışma riskinin ham petrol fiyatlarını yönlendirmeye devam edebileceğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC