Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

January 19, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Ortadoğu’daki gerilimler ve dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD’de soğuk havanın neden olduğu üretim aksaklıkları, Çin ve küresel ekonominin sağlığına ilişkin endişeleri dengeledi ve böylece petrol haftayı tamamlama yolunda yükseldi. 

Brent TSİ 18.00’de 0,34% artışla varil başına 79,32 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,39% artışla varil başına 74,37 dolardan işlem gördü. 

OANDA analisti Craig Erlam, “Son birkaç haftadır gördüğümüz gibi, ham petrol fiyatı Ortadoğu’daki olaylara karşı hassas olmayı sürdürürken, petrol piyasası oldukça dengeli olmaya devam ediyor. Arz kesintileri yukarı yönlü bir risk olmaya devam ediyor ancak küresel ekonomi de dahil olmak üzere aşağı yönlü riskler de mevcut.” yorumunu yapıyor. 

Bu hafta genelinde ise ABD ham petrolünün yaklaşık 1,6%, Brent’in de 1%’e yakın kazanç elde etmesi bekleniyor. Her iki gösterge de dün Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2024 petrol talebi büyüme tahminini yükseltmesinin ardından yükseldi.

Petrol Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters