Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Güçlü Talep Umutlarıyla Artıda

Petrol, Güçlü Talep Umutlarıyla Artıda
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, yaz döneminde beklenen yüksek petrol tüketimi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintilerinin yardımıyla yükseldi. Ancak kazançlar, diğer üreticilerin artan üretimi ve değişen siyasi ortamdan kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle sınırlı kaldı. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,95% artışla varil başına 85,81 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,88% artışla varil başına 82,26 dolardan işlem gördü. 

OPEC+’ın üretim kesintilerinin büyük bir kısmını 2025’e genişlettiği haberleriyle desteklenen her iki gösterge de haziran ayında 6% değer kazandı. 

Bu durum da analistlerin yaz aylarında ulaşım ve klima talebinin yakıt stoklarını tüketmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte arz açığı yaşanacağı tahmininde bulunmalarına yol açtı.

Cuma günü ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) petrol üretiminin ve başlıca ürünlere olan talebin nisan ayında son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

JPMorgan analistleri bir müşteri notunda, “Talep göstergeleri, özellikle de çok önemli olan ABD pazarında sağlam görünüyor. Ham petrol için en yüksek rafineri talebi şu anda kesin olarak yerinde ve ağustos ayına kadar da sürecek.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters