Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Gazze Endişeleriyle Ekside

Petrol, Gazze Endişeleriyle Ekside
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, Gazze’de ateşkes anlaşması umutları ve arz kesintisi endişelerinin azalmasıyla dört hafta boyunca yükseldikten sonra bugün geriledi. Ancak Beryl Kasırgası’nın arz üzerindeki potansiyel etkisi söz konusu düşüşü kısıtladı. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.00’de 0,38% düşüşle varil başına 86,23 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,53% düşüşle varil başına 82,72 dolardan işlem gördü. 

Gazze’de dokuz aydır devam eden savaşı sona erdirmek üzere ABD tarafından hazırlanan ateşkes planına ilişkin görüşmeler Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda devam ediyor.

IG analisti Tony Sycamore, ateşkes görüşmelerinden somut bir sonuç çıkmasının şimdilik piyasadaki jeopolitik teklifin bir kısmını ortadan kaldıracağını söyledi.

XM kıdemli analisti Charalampos Pissouros da “Petrol, Ortadoğu’da ateşkes beklentilerinin artmasıyla bir miktar satış baskısı altına girerek zayıf dolardan faydalanamadı.” yorumunu yaptı.

Öte yandan ABD’de Beryl Kasırgası bugün Teksas’ın Matagorda kenti yakınlarında karaya ulaştı. Corpus Christi, Houston, Galveston, Freeport ve Texas City limanları kasırgaya hazırlanmak için dün kapanırken, ABD’li havayollarının büyük bir kısmı uçuşlarını iptal etti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters