Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları Tedarik Endişeleriyle Yükseldi

Petrol Fiyatları Tedarik Endişeleriyle Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, Kızıldeniz’de devam eden tedarik zinciri sıkıntılarıyla yükseldi ancak kazançlar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de önümüzdeki günlerde ateşkes sağlanabileceği açıklamalarıyla sınırlı kaldı. 

Brent TSİ 17.30’da 0,41% artışla varil başına 82,87 dolardan, ABD ham petrolü de 0,58% artışla varil başına 78,06 dolardan işlem gördü. 

İran’a bağlı Husiler Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırılarını sürdürürken, İsrail-Hamas savaşı petrol arzını önemli ölçüde kısıtlamadı ancak navlun oranlarını ve nakliye süresini arttırarak varillerin daha uzun süre suda kalmasına neden oldu.

ABD Başkanı Biden da dün yaptığı açıklamada, Gazze’deki İsrail-Hamas çatışmasında ateşkesin önümüzdeki pazartesi günü başlamasını umduğunu söylerken, taraflar Katar’da rehinelerin serbest bırakılmasına aracılık etmeyi de amaçlayan müzakereler sırasında bir anlaşmaya yaklaşmış gibi görünüyor.

Kamuoyu önünde ise İsrail ve Hamas olası bir ateşkes konusunda birbirinden çok uzak pozisyonlar almaya devam ediyor ve gecikmeler için de birbirlerini suçluyor.

Öte yandan Kansas City Fed Başkanı Jeffrey Schmid, yaptığı bir konuşmada merkez bankası yetkililerinin çoğunluğu gibi kendisinin de faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğinin sinyalini verdi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC