Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Kısa Bir Ralli Sonrası Yeniden Ekside

April 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları, Kısa Bir Ralli Sonrası Yeniden Ekside

Petrol fiyatları, bir önceki seansta ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz gerileme ve dünyanın en büyük petrol tüketicisinde ticari faaliyetlerdeki düşüş nedeniyle yükseldikten sonra yeniden kırmızıya döndü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.00’de 0,35% düşüşle varil başına 83,07 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,23% düşüşle varil başına 88,20 dolardan işlem gördü. 

Bu durum, Brent’in bir önceki seansta elde ettiği 1,6%’lık kazancın bir kısmını tersine çevirdi; piyasa, doların zayıflaması ve yatırımcıların Ortadoğu’daki çatışmalara ilişkin endişelerini azaltmasıyla da desteklenmişti.

Goldman Sachs analistleri bir notta, İran ve İsrail arasındaki gerilimin azalmasının önümüzdeki aylarda “halen yüksek olan jeopolitik risk priminin” varil başına 5-10 dolarlık bir kısmını daha ortadan kaldırabileceğini belirterek, Brent’in varil başına 90 dolarlık bir tavan oluşturduğunu ifade etti.

S&P Global de dün, imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flaş Bileşik PMI Endeksi’nin martı ayındaki 52,1 seviyesinden bu ay 50,9’a düştüğünü açıkladı.

PVM’den Tamas Varga, “Dünyanın en büyük ekonomisi şu anda ‘kötü haber iyi haberdir’ kategorisine giriyor. Fed’in faiz indirimine gitme ihtimali bir kez daha arttı.” yorumunu yapıyor.

ABD’deki faiz indirimleri ekonomik büyümeyi destekleyebilir ve dolayısıyla petrol talebini canlandırabilir diyen Varga, “Dikkatler makro konulara, borsalara ve dolara kaydı ve hiçbiri hayal kırıklığına uğratmadı.” diye ekledi.

Petrol Fiyatları, Kısa Bir Ralli Sonrası Yeniden Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters