Emtia Haberleri

Petrol Fiyatları, Düşük Stoklar ve Toparlanan Çin Verilerinden Güç Buldu

May 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları, Düşük Stoklar ve Toparlanan Çin Verilerinden Güç Buldu

Petrol fiyatları, ABD’deki ham petrol stoklarının düşmesi ve Çin’deki ithalatın artmasıyla dünyanın en büyük iki petrol tüketen ülkesinden talep beklentilerini destekleyerek yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’da 0,50% yükselişle varil başına 84,00 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,68% yükselişle varil başına 79,52 dolardan işlem gördü. 

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de, ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil düşerek 459,5 milyona indi. Bu, analistlerin 1,1 milyon varil düşüş beklentisinden fazla.

Piyasa analisti Tina Teng, “Petrol piyasaları, ABD stok verilerinde beklenenden daha büyük bir düşüşle canlandı. Çin ticaret dengesi verilerindeki iyileşme de yukarı yönlü ivmeyi destekledi.” yorumunu yapıyor. 

Ayrıca bugün açıklanan gümrük verilerine göre, Nisan ayında Çin’e yapılan ham petrol sevkiyatı, 44,72 milyon metrik tona, yani yaklaşık günlük 10,88 milyon varile ulaştı. Bu da geçen yıla göre 5,45% artış anlamına geliyor.

PVM Petrol analisti Tamas Varga, “Petrol fiyatlarındaki toparlanma, İsrail-Hamas ateşkesine dair umutların giderek azalmasıyla da desteklendi.” dedi. Hamas, Gazze için ateşkes üzerine İsrail ile yapılan görüşmelerde daha fazla taviz vermeye isteksiz olduğunu söyledi.

Petrol Fiyatları, Düşük Stoklar ve Toparlanan Çin Verilerinden Güç Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters