Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Fed Sonrası Zemin Bulmaya Çalışıyor

Petrol, Fed Sonrası Zemin Bulmaya Çalışıyor
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz indirimini muhtemelen aralık ayına ertelediğini sindirmesi ve ABD ham petrol ve akaryakıt stoklarının yükselmesiyle karışık seyretti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,16% artışla varil başına 82,73 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,11% artışla varil başına 78,62 dolardan işlem gördü. 

Fed dün beklendiği üzere faiz oranlarını sabit tuttu ancak  politika gevşemesinin başlangıcını belki de aralık ayının sonuna kadar erteledi. PVM Oil analisti Tamas Varga, “Fed’in görüşüne göre bu, yumuşak bir iniş sağlamak ve şüphesiz resesyondan kaçınmak için ödenmesi gereken bedel.” yorumunu yaptı.

📝 Daha yüksek borçlanma maliyetleri ekonomik büyümeyi azaltma eğilimindedir ve buna bağlı olarak petrol talebini sınırlayabilir.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının iki günlük politika toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun ekonomiye büyük bir darbe vurmadan düştüğünü söyledi ve bunun devam edemeyeceğini düşünmek için bir neden olmadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan arz tarafında ise ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı verilere göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta büyük ölçüde ithalattaki artışa bağlı olarak beklenenden daha fazla yükselirken, akaryakıt stokları da beklenenden daha fazla arttı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters