Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol 2%’nin Üzerinde Yükseldi

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol 2%’nin Üzerinde Yükseldi

Ortadoğu’da artan gerilimlerin talep ve artan OPEC arzına ilişkin endişelere ağır basmasının ardından petrol fiyatları 2%’in üzerinde değer kazandı. 

Brent TSİ 17.00’de 2,40% artışla varil başına 77,95 dolardan, ABD ham petrolü de 2,64% artışla varil başına 72,63 dolardan işlem gördü. 

Libya’da süregelen arz sıkıntıları ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimler, fiyatlara bugün bir destek sağladı. 

DBS Bank enerji sektörü ekip lideri Suvro Sarkar, “Arz tarafında, günlük 0,3 milyon varil petrol üretimini etkileyen Libya’nın en büyük petrol sahasının kapatılması, bir boğa (artış beklentisi) faktörü olarak öne çıktı.” diyor. 

Petrol göstergeleri, dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından Suudi Arabistan’ın resmi satış fiyatını sert bir şekilde düşürmesinin ardından hafta başında gördükleri düşüşlerinden toparlanıyor. 

PVM analisti Tamas Varga, “Asıl soru, Suudilerin resmi satış fiyatını 27 ayın en düşük seviyesine indirme hamlesinin OPEC+ içinde ciddi bir anlaşmazlık anlamına gelen petrol arzında potansiyel bir artışın işareti olup olmadığıdır.” yorumunu yapıyor.

Petrol 2%’nin Üzerinde Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC