Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, 1%’in Üzerinde Yükseldi

Petrol, 1%’in Üzerinde Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, küresel petrol stoklarının 2024’ün ikinci yarısında düşeceği öngörüsü ve ABD enflasyon verilerinin Fed’in eylül ayına kadar faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendirmesiyle 1%’in üzerinde yükseldi. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 1,60% artışla varil başına 83,17 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 1,59% artışla varil başına 79,14 dolardan işlem gördü. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefiklerinin (OPEC+) ekim ayından itibaren üretim kesintilerini aşamalı olarak kaldıracaklarını açıklamalarının ardından fiyatlar geçen hafta 2%’den fazla gerilemişti.

Bugün ise Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ve OPEC 2024 yılı için küresel petrol arz-talep dengesine ilişkin görüşlerini güncelledi.

PVM’den Tamas Varga, raporların yılın ikinci yarısında fiyatlar için sınırlı bir düşüşe işaret ettiğini, üçünün de küresel petrol stoklarında düşüş öngördüğünü ve IEA’nın diğer ikisinden daha büyük bir düşüş beklediğini söyledi.

Bu görüşler, dün ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren sektör verilerinde de yankılandı.

Ayrıca bugün açıklanan ABD tüketici fiyatları verileri, Fed’in eylül ayına kadar faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendirdi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters