Şirket İncelemeleri

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

April 12, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

🔍 Bu içerikte neler var? 

Yatırım yaparken büyük bütçelerle yatırım yapılması gerektiğini düşünen çok fazla insan var. Oysa borsalarda bütçe dostu yatırım alternatifleri de mevcut. Parça hisse özelliği gibi. Ya da bugün seninle konuşacağımız ve “kendisi küçük ama etkisi büyük olabilecek hisseler” diye de özetleyebileceğimiz Peni Hisseleri var.

Bu içerikte elektrikli araç (EV) üreticisi Mullen Automotive’i (MULN) tüm şeffaflığı ile inceleyeceğiz. Tabiri caizse röntgenini çekeceğiz. Kaliforniya merkezli şirketin hisse fiyatındaki sert düşüşün sebeplerine, Mullen’in güncel finansal durumuna, NASDAQ borsasından liste dışı edilme dedikodularına ve en önemlisi bu fiyat seviyelerinin bir alım fırsatı olup olmadığına değineceğiz.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Mullen, elektrikli araç ve batarya üreten, çeşitli işletmelerin de ortağı olan Güney Kaliforniya merkezli bir elektrikli araç (EV) şirketidir. Şirketin misyonu, temiz enerjiyle çalışan her türlü aracın bulunduğu ölçeklenebilir bir ekosistem inşa etmek olarak açıklanıyor. 

MULN hisseleri son 1 yılda 96%’dan fazla düşüş yaşamış durumda. Hadi, bu sert düşüşün nedenlerini birlikte inceleyelim.

🚗 Mullen’in Potansiyeli

2012 yılında kurulan şirket, müşterilerine yüksek performanslı, çevreci ve sürdürülebilir bir sürüş tecrübesi sağlamak amacıyla operasyonlarını sürdürmeye devam ediyor. 

Mullen Automotive’in asıl vizyonu elektrikli araç sektörünü sallayacak bir lüks spor araç üretmekti; ancak zamanla bu bakış açısı değişerek elektrikli araç sahipliğini artıracak uçtan uca bir ekosistem yaratma fikrine evrildi.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Net Element şirketiyle 2020 yılında kurulan ortaklık anlaşması Mullen için önemli bir dönüm noktası. Çünkü bu ortaklıkla birlikte şirket elektrikli araç pazarındaki etki alanını büyüttü.

Mart 2021’de açıklanan, Mullen Automotive’in Tenessee, ABD’de açacağı ve 5 yeni SUV modelini üreteceği fabrikası da şirketin geleceğe yönelik büyüme potansiyeline ışık tutuyor. 

Bunlara ek olarak şirket; Eylül 2022’de elektrikli kamyonet ve SUV üreticisi Bollinger Motors’u, Ekim 2022’de de yine bir elektrikli araç şirketi olan iflas etmiş ELMS’i kendi bünyesine katması ile EV sektöründe pazar payını genişletmeye devam ediyor. Bu satın alımlar büyüme potansiyelini desteklediği için Mullen için bir mihenk taşı olarak görülüyor.

Son olarak MULN’in Randy Marion Automotive Group’tan 6.000 adet “Class 1” elektrikli kamyonet siparişi aldığı ve bunun ortalama 200 milyon dolarlık bir anlaşma olduğu da bildirilenler arasında. 

👀 Mullen Hissesinde Ne Oluyor?

1 dolar seviyesi MULN hisse fiyatı için kaybedilmemesi gereken önemli bir seviyeydi. Bugünlerde bu seviyenin altına inilmiş olması yatırımcıların aklına şirketin 2023’te borsa dışı (delist) edilebileceği ihtimalini getiriyor.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

MULN hissesi, bir yıl önce 3 dolardan işlem görüyordu. Geçtiğimiz yaz 1 doların altına doğru düşüş gerçekleşti ve son dönemde 10 sent seviyelerini korumaya çalışıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), hisse fiyatındaki spekülatif hareketleri önlemek amacıyla Mullen’a Açığa Satış Kısıtlaması (SSR) getirdi.

Öte yandan, şirketin denetçi ve muhasebe firması kısa süre önce Mullen ile olan ortaklığından ayrıldığını duyurdu. Drawbridge Investments ile DBI Lease Buyback Service şirketleri de, Mullen Automotive aleyhine New York mahkemesine yasal şikayette bulundu. Analistler, elektrikli araç üreticisinin maliyetli bir hukuk savaşına hazır olması gerektiğini belirtiyorlar.

Ters Bölünme İşleri Kolaylaştırabilir mi?

Son zamanlarda Mullen Automotive hissedarlarının en çok aklına gelen sorun, Nasdaq borsasından liste dışı edilme olasılığı. MULN hissesinin art arda 30 iş günü boyunca 1 doların altında kapanış yapmasıyla birlikte Nasdaq borsası otomobil üreticisine uyumsuzluk uyarısı verdi ve sonrasında 180 gün uzatma hakkı tanıdı.

Şirketin bir noktada ters hisse bölünmesi kararı vermesi liste dışı edilme olasılığını düşürebilir. Ters hisse bölünmesi, bu tür sorunlar yaşayan borsaya kayıtlı şirketler arasında yaygın olarak kullanılan bir uygulama, yine de bölünmenin şirket gidişatı için kalıcı bir çözüm olmadığını ve MULN hissesini daha değerli kılmayacağını belirtmek gerekiyor.

📊 Finansal Sonuçlar Ne Anlatıyor?

Bu noktada Mullen Automotive’in finansal sonuçlarından da bahsetmeliyiz. Şirketin 2023 mali yılının ilk çeyreğinde net zararı yıldan yıla 142% artarak 376,9 milyon dolara yükseldi. Hâlihazırda 174 milyon dolarlık piyasa değeriyle karşılaştırıldığında net zararın düzenli ve önemli ölçüde artışı pek iç açıcı gözükmüyor. 

Şirketin kârlılık yolunda uzun bir yolu olduğunuz söyleyebiliriz keza fiyat/kazanç (F/K) oranına bakacak olursak 21,1 olan sektör ortalamasına kıyasla -0,22 gibi negatif bir değer karşımıza çıkıyor.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Mullen’in finansal sağlığına bir göz atalım. EV üreticisinin 31 Aralık 2022 itibariyle operasyon ve yatırım ihtiyaçları için 100 milyon dolar nakit bulundurduğu, Nisan 2023 sonuna kadar ise 90 milyon dolar daha taahhüt edilen nakit bulundurduğu açıklanıyor.

Borçlar kısmında ise 372 milyon dolardan fazla yükümlülüğü bulunan şirketin, bu yılın sonuna olan kısa vadeli yükümlülüğü de 93 milyon dolar olarak bildiriliyor.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Sonuç olarak analistler, Mullen Automotive’in fon ihtiyacını kısa sürede karşılaması gerektiği ve yükselen faiz oranlarının şirket için sorun yaratabileceği düşüncesindeler. Aksi halde iflas ihtimalinin her zaman bir köşede bulunduğunu söyleyebiliriz.  

📈 Peki, Tüm Bunlar Bir Alım Fırsatı mı?

Burada yanlış bir fikre kapılmamak önemli, Mullen özelinde olumsuz gelişmeler olduğu kadar olumlu gelişmeler de olmuyor değil.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Vizyonu ve misyonu değerlendirildiğinde büyük bir potansiyel barındıran şirketin operasyonel ve finansal anlamda henüz hâlâ kat edeceği çok yol var gibi gözüküyor. İşte tam da burada risk/kazanç faktörü devreye giriyor.

Elektrikli araçların geçmişten günümüze olan büyüme hızı ele alındığında gelecek herkesi heyecanlandırıyor. Gerçekleştirdiği satın alımlarla pazar payını artırmaya çalışan ve büyüme yolunda önemli adımlar attığını gösteren Mullen Automotive’i (MULN) tüm şeffaflığı ile anlatmaya çalıştık. 

Not: “Penny” hisselerin büyük getiri potansiyelleri olduğunu belirtmekle birlikte risklerinden de bahsetmeliyiz ve yatırım yaparken dikkatli olunması gerektiğini vurgulamalıyız.

Peni Hisse: Mullen, Gelecekte Bir Elektrikli Araç Devi Olabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: BlockchainReporter, Investing, TradingView