Borsa Haberleri

“Pardon Bölüyorum Ama…”: Amazon Hisse Bölünmesi İle İlgili Her Şey

“Pardon Bölüyorum Ama…”: Amazon Hisse Bölünmesi İle İlgili Her Şey
Google News Icon Takip Et

Görünen o ki Wall Street’te bu yaz hisse senedi bölünmesiyle ilgili bolca haber okuyacağız. 

Wall Street hisse bölünmesi yolculuğuna, bilgi teknolojileri sektöründeki en büyük beş şirketten biri olan bulut bilişim ve medya tüketimi de dahil olmak üzere çok sayıda büyüme trendini bünyesinde barındıran Amazon ile başlıyor!

Amazon, önümüzdeki pazartesi günü (6 Haziran) 1’e 20’lik hisse bölünmesini gerçekleştirecek. Bölünme kararını aldığı 9 Mart tarihinden bu yana şirketin hisseleri 12% geriledi.

🍕 Mantık çerçevesinde baktığımızda büyük boy bir pizzayı 20’ye bölersek daha fazla pizza elde edemeyiz ama pizzadan daha çok kişinin dilim almasını sağlarız!

🤩 Tam da bu sebepten dolayı yatırımcılar hisse bölünmelerini pek severler!

 • Bir kere bölünme, yatırımcıların gözünde genellikle büyümenin veya gelecekteki büyüme beklentilerinin sonucudur. Öyle ya, hisse bölünme kararı alındıysa fiyat o kadar yükselmiştir ki artık bölünmeli ve herkese hitap etmelidir.
 • Ayrıca, yeni yatırımcılar nispeten daha iyi fiyatlı hisseleri satın almaya yöneldikçe, henüz bölünmüş bir hisse senedinin daha düşük fiyatı yatırımcılar için görece daha kolay alınabilecek bir miktar gibi gözükebilir. 

✨ Ancak unutulmamalıdır ki bunlar tamamen yatırımcıların zihnindeki anlamlandırmalardır. 

🐦 Kuş Bakışı Amazon

🔎 Temmuz 2021’de, Amazon hissesi 3.773,08 dolar ile hisse fiyatında rekor bir zirveyi gördü. Ancak hisseler yılın başından bu yana 25%’e yakın geriledi. Buna kıyasla, hissenin bulunduğu Nasdaq Endeksi yıl başından bu yana 21,27% düştü. 24 Mayıs’tan bu yana istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdüren hisse senedi geçtiğimiz günü 2.510,22 dolar seviyesinde kapattı.

🔎 Aylık olarak kıyasladığımızda Amazon hisseleri son 1 ayda 3,37% yükselirken, Nasdaq Endeksi de 1,05% düşüş göstermiştir.

“Pardon Bölüyorum Ama…”: Amazon Hisse Bölünmesi İle İlgili Her Şey

🎯 Amazon hisselerine ilişkin analistlerin düşüncelerine göz attığımızda da genel olarak pozitif bir hava olduğunu söyleyebiliriz. 

Öyle ki, Goldman Sachs analistleri Amazon’u “2022 yılının en iyi seçimi” olarak  değerlendiriyor. Analistlere göre Amazon’un talebi güçlü kalırken, e-ticaret sektörünün çoğunluğunun talebinde zayıflama görülmekte. Goldman Sachs analistleri hisse için 32%’lik getiri potansiyeli ile 3.700 dolarlık bir hedef fiyat belirtmiş gözüküyor. 

💡 Konuyla ilgili detaylı yazımız için: Goldman Sachs’ın Teknoloji En’leri

“Pardon Bölüyorum Ama…”: Amazon Hisse Bölünmesi İle İlgili Her Şey

🎯 Wallstreet analistlerinin hisse için belirttiği ortalama hedef fiyat ise 3.603,33 dolar seviyesinde. Hisseyi değerlendiren analistlerin 95%’i hisse üzerinde “AL” notu belirlemiş. 

Bizden söylemesi…

🔪 Nedir bu hisse bölünmesi?

Hisse bölünmesi, bir şirketin sahibi olduğu tüm hisse senetlerini bölünme yöntemi ile çoğaltmasıdır. Sahip olduğumuz herhangi bir şeyi bölmek, dağıtmak söz konusu olduğunda bu durumu genellikle bir avantaj gibi algılamayız. Fakat bir yatırımcıysak bölmek iyi anlama bile gelebilir. Evet, hisse bölünmesinden bahsediyoruz.

 • Örneğin bir şirketin toplamda 1.000 hissesi var ve hisse fiyatı 10 dolar diyelim. Bire iki (1:2) hisse bölünmesi olursa, her bir hissesi ikiye bölünecek demektir. Bu durumda toplam hisse adedi 2.000 ve hisse fiyatı ise 5 dolar olur.

💡 Konuyla ilgili detaylı yazımız için: Hisse Senedi Bölünmesi Nedir? Neden Yapılır?

🤓 Peki Neden Önemlidir?

Hisse bölünmesinde birçok farklı amaç olsa da genel itibarıyla ana amaç, şirket hisselerinin küçük yatırımcılar için daha uygun, daha erişilebilir ve ucuz görünmesini sağlamaktır. 

 • Bu nedenle genelde hisse fiyatları, yeni yatırımcılar için bir engel oluşturabilecek kadar yükseldiği dönemlerde hisse senedi bölünmesi yapılır. Böylece şirketin her zaman alınacak veya satılacak yeterli miktarda hissesi borsada bulunur. Yani ilgili şirketin hissesinin likiditesi artar.

 • Şirketlerin değeri açısından hisse bölünmesi her ne kadar nötr işlemler olarak değerlendirilse de yatırımcı açısından pozitif veya negatif anlamlar taşıyabilir. Unutulmaması gereken nokta, bu anlamların tamamen subjektif olduğu ve şirketin finansal güçlülüğüne hisse bölünmelerinin etkisinin olmadığıdır. 

 • Hisse senedi bölünmesinin en büyük etkisi, belirli bir hisse senedini izleyen ve bu hisseyi daha düşük bir fiyata satın almayı uman yatırımcılar üzerindedir. Ancak tekrarlamakta fayda var ki yatırımcı hisse bölünmesi sonrası büyük bir kâr ya da zarar etmez. Portföyde meydana gelen en büyük değişiklik, açığa çıkan hisse sayısı ve hisse başına fiyattır.

Midaslıların Amazon Hisseleri Bölünme Sonrası Nasıl Dönüşecek?

Bir örnek ile açıklayacak olursak;

Bugün 3 adet ve 0,3 adet Amazon hissesine sahip olan bir Midaslının hisse bölünmesi sonrasında hesabında neler olacak birlikte bakalım.

Güncel Amazon hisse fiyatı 2.500 dolar civarında iken, üç hisseye sahip bir hissedarın yatırımları bölünme sonrasında hala 7.500 dolar civarında bir değere sahip olacak (hisse fiyatının yükselmediği yahut düşmediği varsayılırsa) ancak 1’e 20 bölünme ile artık 60 hissesi olacak.

0,3 adet hisseye sahip olan hissedarın ise (0,3 x 20) 6 adet hissesi olacak. Hisselerin değeri değişmeden 750 dolar olarak sabit kalacak.

Bölünmeyle birlikte bu hisselerin sayısı artacak ancak her birinin fiyatı bölünerek (2500/20) önemli ölçüde düşecek.

Bu örnekte, üç adet Amazon hisse fiyatı 7.500 dolar ve 0,3 adet Amazon hisse fiyatı 750 dolar iken bölünme sonrasında ortaya çıkan hisselerin her biri 125 dolar civarından işlem görecek.

🧐 Sırada Hangi Şirketler var?

 • Google’ın ana şirketi Alphabet Temmuz ortasında yürürlüğe girecek olan 1’e 20’lik bir bölünme ilan etti. Kaynak

 • Tesla da hissesini bölmeyi planladığını duyurdu, ancak oranı veya zamanlamayı açıklamadı. Kaynak

 • GameStop da benzer şekilde pay sahiplerinden bölünmeyi mümkün kılmak için hisse ihracı yetkilerini genişletmelerini istedi, ancak belirli bir oran veya zamanlama açıklamadı. Kaynak

 • Öte yandan Apple, 2020’de hissesini 1’e 4’e bölerek bölünmeyi tamamlayan en son yüksek profilli teknoloji şirketidir. Kaynak

👀 Bir Başka Perspektif

✍️ Amazon ve Alphabet bölünmelerinin potansiyel bir avantajı da hisselerin Dow Jones’a daha gerçekçi fiyatlarla eklenebilme ihtimalidir.

 • Dow’a yüksek fiyatlı hisse eklemek sorunludur. Bu yüzden Amazon ve Alphabet endekste bulunmamaktadır. Çünkü endeks fiyata göre ağırlıklandırılır, bu nedenle yüksek fiyatlı hisse senedindeki aynı yüzdelik değişim, endeksi düşük fiyatlı hisse senedinden daha fazla hareket ettirir. Dört basamaklı aralıkta bir fiyata sahip bir hisse senedi eklemek, endekste en fazla etkiyi anında verecektir. 

Amazon ve Alphabet’in önümüzdeki süreçteki bölünmeleri bu sorunu çözebilir ancak Dow’da listelenen hisselerdeki değişikliklerin nadiren meydana geldiğini de hatırlamakta fayda var. 

Ağustos 2020’deki son değişiklik Amgen, Honeywell ve Salesforce’un endekse eklenmesi ve Exxon Mobil, Pfizer ve Raytheon’un endeksten çıkarılmasıyla olmuştu.

Öte yandan,  elbette bu listeye bölünerek girebilecek ortalamanın üzerinde fiyatlara sahip çok sayıda hisse senedi var. Booking.com son zamanlarda yaklaşık 2.372 dolardan işlem gören hisse ile bariz bir seçim olabilir. Fiyatları 400 dolar seviyesinin üzerinde olan diğer teknoloji hisseleri arasında Equinix, ASML, Broadcom, Lam Research, ServiceNow, Adobe ve Intuit de bulunuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı