Bültenler

Google, Muazzam Bir Bilanço ve Hisse Bölünmesi Açıkladı!

Google, Muazzam Bir Bilanço ve Hisse Bölünmesi Açıkladı!
Google News Icon Takip Et

Google (GOOGL), 1 Şubat Salı günü yayınlanan dördüncü çeyrek bilançosuyla birlikte bir mali yılı daha geride bıraktı. Google’ın kapanışını yaptığı bu mali yıl, şirketin 2007’den bu yana en iyi gelir artışı elde ettiği ve 2012’den bu yana ilk kez 30%’un üzerinde bir faaliyet marjına sahip olduğu yıl olarak kayıtlara geçti.

Salı gününü 1,72% yükselişle 2.752,88 dolardan tamamlayan GOOGL, dün gece açıkladığı 4. çeyrek bilançosunun ardından piyasa sonrasında (after-market) 9,07% yükselişle 3.002,50 dolara ulaştı.

📊 Açıklanan Çeyrek Bilançonun Detayları

Geçen yıl pandemi Google’ın işini sert bir şekilde vurmuş ve hatta reklam gelirlerinin ilk kez düşmesine neden olmuştu. Açıklanan bilançoda Google’ın reklam gelirlerinin, Wall Street tahminlerinin 4% üstünde gelerek 61,2 milyar dolara yükseldiği görüldü

  • YouTube reklam gelirlerinin de 25% büyüdüğü görüldü fakat bu rakam analistlerin hedeflerinin biraz altında kaldı.
  • Şirketin hisse başına kârı (HBK) yıllık bazda 36% yükselişle 30,69 dolar olurken toplam geliri yıllık bazda 32% artışla 75 milyar dolara ulaştı.

Google’ın bulut depolama segmenti, 2021’de bir önceki yıla göre büyümenin hızlandığını gösterse de hâlâ beklenenin çok altında performans sergiliyor. Ayrıca şirket bu yıl, Google Play uygulama mağazasında yaptığı ücret değişikliklerini de yansıtmaya başlayacağını söyledi.

Öte yandan Google hisselerinin 2021 yılındaki muhteşem performansı da dikkatleri üzerine çeken bir başka detay. Hisseler 2021’de %65’ten fazla artış gösterdi ve şirketin teknoloji alanındaki rakiplerini geride bıraktı.

🤝 Google’ın Bu Sonuçları Rakiplerine de Yaradı 

Açıklanan bu sonuçlar, Google’ın özellikle pandemi nedeniyle güçlenen dijital reklam pazarının zirvesinde yer aldığını doğrular nitelikte. Google’ın reklam gelirlerindeki bu artışı, dijital reklam pazarında bulunan diğer teknoloji şirketlerinin de yükselişini tetikledi.

Google’ın dün gece 4. çeyrek bilançosunu açıklamasının ardından Snapchat (SNAP), Twitter (TWTR), Pinterest (PINS), Facebook (META) hisseleri de piyasa sonrasında (after-market) 2%’den fazla artış gösterdi.

💭 Peki, Ne Dediler?

Google’ın Baş İşletme Yetkilisi Philipp Schindler; perakende, finans, seyahat ve medya sektörünün üç aylık dönemde Google’ın reklam gücüne büyük bir katkıda bulunduğunu söyledi.

Mali İşlerden Sorumlu Başkan Ruth Porat, şirketin yatırımlara “agresif” bir şekilde devam etmeyi planladığını söyledi. Ardından şirketin bulut segmentinin bu yıl da kârlılığa dönüşmeyeceğinin altını çizdi.

➗ Ve Hisse Bölünmesi!

Dün açıklanan 20’ye 1 hisse senedi bölünmesi (stock-split) yepyeni bir gündeme kapı açtı. Yani, yatırımcıların sahip oldukları her 1 adet Google hissesi 20 adet Google hissesine bölünecek. Hisse senedinin fiyatı da yine aynı oranda 20’ye bölünecek. Şirketin güncel hisse senedi fiyatı olan 3 bin dolar üzerinden hesaplarsak, yeni fiyat 3.000 / 20 = 150 dolar olacak. Tabii temmuz ayına kadar hisse fiyatı ne olur, bunu izleyip göreceğiz.

  • Parça hisseler de aynı şekilde hisse bölünmesine girecek. Midas aracılığıyla aldığın 0,1 adet Google hissesi de temmuz ayında 20’ye 1 oranında bölünerek 2 adet Google hissesine dönüşmüş olacak.

2022’nin temmuz ayında tamamlanması hedeflenen bölünme işlemi sonrasında şirket hisselerinin Dow endeksine girme ihtimali de var. Bu gelişme, 20 yıldan fazla deneyimi olan bir şirketin daha fazla olgunlaştığının bir işareti olsa da acemilik yıllarının zorluklarını atlattığı anlamına gelmiyor.

👉 Hisse bölünmesi nedir?

Google, Muazzam Bir Bilanço ve Hisse Bölünmesi Açıkladı!

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Google’s Grown-Up Phase Won’t Be Boring

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı