Bültenler

Amazon Hisse Bölünmesi: 1 Hisseden 20 Hisseye

Amazon Hisse Bölünmesi: 1 Hisseden 20 Hisseye
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN), dot-com patlamasından bu yana ilk hisse bölünmesini duyurdu ve dün yatırımcılara şu anda sahip oldukları her hisse için 20 hisse alacaklarını söyledi. Hisse, uzun vadeli işlemlerde 6% yükseldi.

 • Hisse bölünmesi nedir? Hisse bölünmesi, bir şirketin sahibi olduğu tüm hisse senetlerini bölünme yöntemi ile çoğaltmasıdır. Örneğin; bir şirketin toplamda 1.000 adet hissesi var ve hisse fiyatı 10 dolar diyelim. Bire iki (1:2) hisse bölünmesi olursa, her bir hissesi ikiye bölünecek demektir. Bu durumda toplam hisse adedi 2.000 ve hisse fiyatı ise 5 dolar olur. (👉 Detaylar için Midas Akademi’deki içeriğimize bakabilirsin.)
 • Peki parça hisseler de bölünecek mi? Parça hisseler de aynı şekilde hisse bölünmesine girecek. Midas aracılığıyla aldığın 0,1 adet Amazon hissesi de 20’ye 1 oranında bölünerek 2 adet Amazon hissesine dönüşecek. 
 • Önemli not: Şirketler genelde hisse fiyatları çok yükseldiği (bir Amazon hissesinin şu an fiyatı 2700 dolar) dönemlerde bu yönteme başvurarak hisse fiyatını daha erişilebilir kılar. Hisse bölünmesi bir şirketin değerini değiştirmez, sadece hisse adedini ve hisse fiyatını değiştirir.

Şirket ayrıca yönetim kurulunun kendisine 10 milyar dolara kadar hisse geri satın alma yetkisi verdiğini söyledi.

👩‍💻 Teknoloji Şirketlerinde Hisse Bölünmesi

Teknoloji şirketlerinde hisse bölünmesi sayısı artıyor. Google (GOOGL) geçtiğimiz şubat ayının başında muazzam bir bilanço açıkladıktan sonra Amazon gibi şirket hisselerinin 20’de 1 oranında bölüneceğini duyurmuştu.

 • Aynı şekilde 2020’nin ortalarında Apple (AAPL) 4’te 1 ve Tesla (TSLA) da 5’te 1 oranında hisse bölünmesi kararlarını bildirmişlerdi. Hatta hisse bölünmesi kararı sonrası Apple hisselerinde yaşanan büyük artışlar gündemi uzun süre meşgul etmişti.

Peki hisse bölünmesi arifesinde Amazon’da son durum ne? 

Şirketin CEO’su Andy Jassy, ​​temmuz ayında başlayan görevine zorlu bir başlangıç ​​yaptı.

 • Hisse, geçen yıl büyük teknoloji şirketleri arasında en kötü performansı gösteren hisseydi ve 2022’de şimdiye kadar 16% düşerek sektör genelindeki düşüşe katıldı. 
 • Amazon, 2001’den bu yana herhangi bir çeyrek için en yavaş büyüme oranını bildirdi. 
 • Diğer taraftan, şirket bazı analistlerde çekincelere yol açsa da ünlü milyarder ve fon yöneticisi Daniel Loab, Amazon’un temel e-ticaret operasyonunda ve web hizmetleri tarafında tam potansiyeline daha erişemediğini ve bu yüzden şirketin 1 trilyon dolarlık daha potansiyeli olduğunu söyledi.
 • Şirketin şu anki mevcut değeri 1,4 trilyon dolar. 

📦 Amazon Hisseleri Bölünmeyle Birlikte Daha Erişilebilir Olacak

Yakın zamanda ücret stratejisinde ayarlamalar yapan Amazon, son değişikliğin kurumsal çalışanlara yardımcı olmayı hedeflediğini söyledi.

 • Bunun yanı sıra bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu bölünme, çalışanlarımıza Amazon’daki öz sermayelerini nasıl yönetecekleri konusunda daha fazla esneklik sağlayacak ve şirkete yatırım yapmak isteyen insanlar için hisse fiyatını daha erişilebilir hale getirecek.” dedi.

Geçen ay Amazon, giderek daha rekabetçi bir işgücü piyasasıyla mücadele ederken, kurumsal çalışanlar için maksimum taban maaşını 160.000 dolardan 350.000 dolara çıkardı. 

Amazon şu ana kadar yetenekli insanları kendisine çekmek için cömert hisse senedi ödüllerine güvendi, ancak hisseler 2021’de düşük performans gösterdi ve çalışanlar şirkete değişiklik yapması için baskı yaptı.

➗ Amazon Hisseleri Ne Zaman Bölünecek? 

Hisse bölünmesinden elde edilen paylar, 3 Haziran’daki borsa kapanışından sonra Amazon hissedarlarına dağıtılacak ve paylar 6 Haziran’da bölünmüş şekilde yatırımcıların hesabında olacak.

 • Bu bölünme, Amazon’un 1997’deki halka arzından bu yana dördüncü hisse bölünmesi. Şirket 1998’de ikiye bir; 5 Ocak 1999’da üçe bir; 2 Eylül 1999’da ikiye bir esasına göre bölündü. 
 • Amazon, 23 yıl boyunca hisse bölünmesine gitmeyerek kendi sektöründe ayrı bir rekora imza attı.

Amazon hisseleri, son bölünmenin açıklanmasından bu yana 4.300%’ün üzerinde arttı.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Amazon announces 20-for-1 stock split, $10 billion buyback

Amazon’s stock is about to get much, much cheaper

Activist Investor Daniel Loeb Sees Roughly $1 Trillion of Untapped Value in Amazon

Amazon Hisse Bölünmesi: 1 Hisseden 20 Hisseye

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı