Bültenler

OTC Nedir? OTC Market Hisseleri Nasıl Alınır?

August 31, 2022 • 5 dakika okuma süresi
OTC Nedir? OTC Market Hisseleri Nasıl Alınır?

ABD dışı ülkelerde faaliyet gösteren şirketler kimi zaman Nasdaq veya NYSE gibi organize borsalarda halka arz olmak yerine, OTC adı verilen borsa dışı piyasalarda listelenmeyi tercih edebiliyorlar.

OTC Nedir? 

OTC (Over-The-Counter) veya türkçe olarak tezgah üstü piyasalar, borsa dışı piyasalardır. Nasdaq veya NYSE gibi organize piyasalar değillerdir. Daha gevşek kurallara ve denetimlere sahiptir. Bu piyasada alıcılar ve satıcılar herhangi bir aracı olmadan direkt olarak alım satım işlemlerini gerçekleştirirler.

Ufak bir örnekle açıklayalım:

Çok sevilen giysileri bir alışveriş sitesinde satılığa koymak, şirketlerin hisselerini Nasdaq veya NYSE gibi çok sıkı kuralları ve ücret kesintileri olan borsalarda listelemesi gibidir.

Bu giysileri pazarda kendi tezgahımızı açarak satmaya çalışmamız ise şirketlerin hisselerini OTC’de listelemesi gibidir. Ücretsizdir ve alıcı ile satıcı herhangi bir aracı olmadan buluşur.

Lakin bu borsalarda kurallar ve denetimler çok sıkı olmadığı için oldukça riskli işlemler gerçekleşir.

Yatırımcılar aynı gün içerisinde çok zengin de olabilirler, paralarının büyük bir kısmını da kaybedebilirler.

OTC Hisse Nedir? 

OTC’de listelenen ve alım satım işlemi yapılabilen hisselere OTC hissesi veya OTC market hisseleri denir.

ABD’de bulunan oldukça küçük şirketler ile Avrupa gibi ABD dışı bölgelerde bulunan şirketler Nasdaq veya NYSE yerine OTC’de listelenmeyi tercih edebilirler.

Buna en iyi örnek; bu listede de bulunan Almanya merkezli sportif giyim şirketi Adidas’ın hisseleridir. Adidas, Tesco veya Allianz gibi şirketlerin hisseleri OTC market hisselerine örnek verilebilir.

OTC borsaları aynı vahşi batı gibidir. Bu hisselerin alım-satımını yaparken oldukça dikkatli olmalısın. Yüksek kâr ihtimalinin yanında yüksek zarar etme ihtimalin de var.

Midas’taki OTC Market Hisseleri 

Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Yatırım’ın Enleri” bölümlerine ulaşarak, OTC hisse listesine ve daha fazlasına ulaşabilirsin.

OTC Nedir? OTC Market Hisseleri Nasıl Alınır?

Roche (RHHBY)

Roche Holding AG, sağlık alanında araştırmalar yapan İsviçre merkezli bir şirkettir. Şirket; Chugai ve Roche markalarıyla ilaç segmentinde, moleküler teşhis, doku teşhisi ve diyabet bakımı ile teşhis segmentinde faaliyet gösterir.

Imperial Tobacco Group (IMBBY)

Imperial Tobacco Group; sigara, tütün, puro, tütün sarma kağıdı üretimi ve satışı yapan Birleşik Krallık merkezli bir holding şirketidir. Aynı zamanda tütün ve yeni nesil ürün (NGP) üretimi, pazarlaması ve satışı alanında da faaliyet gösterir. 

BASF SE (BASFY)

Almanya merkezli BASF; kimyasal malzemeler, endüstriyel çözümler, yüzey teknolojileri, beslenme ve bakım, tarım çözümleri alanlarında faaliyet gösteren bir şirkettir. 

Norsk Hydro ASA (NHYDY)

Norsk Hydro, birincil alüminyum üretimi ve tedariği yapan bir şirkettir. Norveç merkezli şirket; hidro boksit, hidro alüminyum, hidro ekstrüzyonlar, hidro enerji ve hidro metal segmentlerinde faaliyet gösterir. 

Anglo American (NGLOY)

Anglo American; değerli baz metallerin ve demirli metallerin araştırılması ve madenciliği ile uğraşan bir madencilik şirketidir. Birleşik Krallık merkezli şirket; bakır, platin grubu metaller, kömür, nikel ve manganez segmentlerinde faaliyet gösterir.

Kingfisher (KGFHY)

Kingfisher; perakende mağazaları ve diğer kanallardan oluşan bir ağ aracılığıyla ev geliştirme ürünleri ve hizmetleri ile uğraşan bir şirkettir. Birleşik Krallık merkezli şirket; İrlanda, Fransa ve Polonya’da da faaliyet gösteriyor.

Infineon Technologies (IFNNY)

Infineon Technologies, yarı iletken ve sistem çözümlerinin sağlanmasıyla ilgilenen bir şirkettir. Almanya merkezli şirketin faaliyetleri arasında; otomotiv, endüstriyel güç ve sensör sistemleri, bağlantılı güvenli sistemler yer alıyor. 

Deutsche Telekom (DTEGY)

Deutsche Telekom AG, telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi hizmetlerinin sağlanmasıyla uğraşan bir şirkettir. Merkezi Almanya’da bulunan şirket; ABD, Romanya, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Slovakya, Avusturya, Kuzey Makedonya ve Karadağ’da da faaliyet gösterir.

Tesco (TSCDY)

Tesco, perakende ve perakende bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir. Birleşik Krallık merkezli şirket aynı zamanda; Orta Avrupa, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’da da faaliyet gösterir.

Adidas (ADDYY)

Adidas, atletik ve sportif yaşam tarzı ürünlerinin tasarımı, dağıtımı ve pazarlamasıyla ilgilenen dünyaca ünlü bir şirkettir. Almanya merkezli şirket Avrupa’nın diğer ülkeleri dışında aynı zamanda; Kuzey Amerika, Çin, Asya-Pasifik bölgesi ve Latin Amerika’da da faaliyet gösterir.

Heineken (HEINY)

Heineken, alkollü ve alkolsüz içeceklerin üretimi ve dağıtımı ile uğraşan bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Heineken, Amstel, Desperados, Sol, Tiger, Birra Moretti, Strongbow Apple Ciders, Orchard Thieves, Stassen, Bulmers, Old Mout ve Blind Pig yer alır. 

Deutsche Lufthansa (DLAKY)

Deutsche Lufthansa, yolcu, yük ve kargo havayolu hizmetlerinin sağlanması ile uğraşan bir şirkettir. Almanya merkezli şirket; Network Airlines ve Eurowings markalarıyla lojistik alanında faaliyet gösterir.

Zurich Insurance (ZURVY)

Zurich Insurance Group, sigorta ürünleri ve ilgili hizmetlerin sağlanmasıyla uğraşan bir holding şirketidir. İsviçre merkezli şirketin sigorta faaliyetleri arasında; mülkiyet ve kaza Bölgeleri, yaşam bölgeleri, grup fonksiyonları ve operasyonları, çiftçiler ve temel olmayan işletmeler yer alır.

EasyJey (ESYJY)

EasyJet, yolcu havayolu ve taşıyıcı hizmetlerinin sağlanması ile uğraşan bir şirkettir. Birleşik Krallık merkezli şirketin başlıca faaliyetleri arasında; havayolu operasyonları, uçak ticareti ve kiralaması yer alır. 

OTC Nedir? OTC Market Hisseleri Nasıl Alınır?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı