Ekonomi ve Finans Haberleri

Ortadoğu’da Gerilim Azaldı, Petrol Düştü

April 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ortadoğu’da Gerilim Azaldı, Petrol Düştü

Ortadoğu’daki gerilimlerin şimdiye kadar gerçek arzı etkilememiş olması ve yatırımcıların dikkatlerini enflasyona çevirmesiyle petrol fiyatları haftaya kırmızıda başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.30’da 0,94% düşüşle varil başına 86,47 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,61% düşüşle varil başına 82,63 dolardan işlem gördü.

İran’ın İsfahan kentinde kaynakların İsrail saldırısı olarak nitelendirdiği patlamaların duyulmasının ardından, cuma günü her iki gösterge de varil başına 3 dolardan fazla yükselmişti.

Bu kazançlar, Tahran’ın olayı küçümsemesi ve misilleme yapmayı planlamadığını söylemesinin ardından tersine çevrildi.

UBS stratejisti Giovanni Staunovo, jeopolitik risk primlerinin arzın gerçekten kesintiye uğramaması halinde uzun sürmeme eğiliminde olduğunu ve birkaç petrol üreticisi ülkenin yüksek yedek kapasitesinin herhangi bir arz kesintisini telafi edebileceğini söyledi.

PVM’den Tamas Varga da piyasanın artan jeopolitik sıcaklığa verdiği tepkinin, dünyanın en önemli petrol arteri olan Hürmüz Boğazı’nın kesintiye uğraması ya da Suudi Arabistan’ın doğrudan çatışmanın içine çekilmesi durumunda uzun süreli bir petrol rallisi beklemenin makul olduğunu gösteren bir başka örnek olduğunu belirtti.

Ortadoğu’da Gerilim Azaldı, Petrol Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters