Emtia Haberleri

Ortadoğu Karmaşasına Rağmen Petrol Düşüşte

January 15, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Ortadoğu Karmaşasına Rağmen Petrol Düşüşte

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz hafta görülen 2%’lik yükselişin ardından yatırımcıların kâr toplamaya başlamasıyla Ortadoğu’daki gerilimlerin kısıtlı etkileri olduğu algısı, petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı. 

Brent TSİ 16.30’da 1,38% düşüşle varil başına 77,21 dolardan, ABD ham petrolü de 1,55% düşüşle varil başına 71,61 dolardan işlem gördü. 

Cuma günü ABD ve Birleşik Krallık’ın petrol tankeri taşıyan bir gemiye yapılan saldırıya karşılık vermesinin ardından bazı tankerler bölgede gerilimin artacağı beklentileriyle Kızıldeniz rotasından çekilmeye başlamıştı. Bu durum, petrol fiyatlarının da 2% yükselmesine katkıda bulunmuştu. 

PVM’den Tamas Varga, “Petrol arzının olumsuz etkilenmediğinin anlaşılması, geçen haftanın boğalarının (artış beklentisi) kâr toplamasına yol açıyor ve aşağı yönlü hareket biraz daha güçlenen dolarla biraz daha şiddetleniyor.” yorumunu yapıyor. 

Ortadoğu Karmaşasına Rağmen Petrol Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters