Ekonomi ve Finans Haberleri

Ortadoğu Gerilimlerine Paralel Petrol Yükseldi

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ortadoğu Gerilimlerine Paralel Petrol Yükseldi

Suudi Arabistan’ın çoğu bölge için haziran ayı ham petrol fiyatlarını artırmasının ardından, İsrail-Hamas çatışmasının petrol üretimi için kilit olarak görülen bir bölgede yeniden alevlenebileceği endişeleriyle petrol fiyatları haftaya artıda başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,69% artışla varil başına 83,53 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,76% artışla varil başına 78,81 dolardan işlem gördü. 

Geçtiğimiz hafta beklenenden daha zayıf gelen istihdam verisi ve Fed’in faiz indirimi zamanlamasına yönelik belirsizliklerle petrol fiyatları, son üç ayın en sert haftalık düşüşünü kaydetti: Brent 7%, ABD ham petrolü de 6,8% değer kaybetti. 

Öte yandan Gazze’de ateşkes görüşmeleri sürerken petrol fiyatlarındaki jeopolitik risk primi de azaldı.

Ancak Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması karşılığında savaşın sona erdirilmesi talebini yinelemesi ve İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde uzun süredir tehdit altında olan bir saldırı başlatmaya hazır görünmesi nedeniyle anlaşma beklentileri azaldı.

Bugün İsrail ordusu, Filistinli sivillere “sınırlı kapsamlı” bir operasyon kapsamında Refah’ı tahliye etmeleri çağrısında bulundu.

IG analisti Tony Sycamore, “İsrail’in operasyonunu Refah’a doğru genişletmek istediğine dair haberler, olası bir ateşkes anlaşmasını raydan çıkarma ve Ortadoğu’da hafifliyor gibi görünen jeopolitik gerilimleri yeniden alevlendirme riski taşıyor.” yorumunu yaptı.

Ayrıca Suudi Arabistan’ın haziran ayında Asya, Kuzeybatı Avrupa ve Akdeniz’e sattığı ham petrol için resmi satış fiyatlarını (OSP) yükseltmesi ve bu yaz güçlü talep beklentilerinin sinyalini vermesi de petrol fiyatlarındaki artışı destekledi.

Ortadoğu Gerilimlerine Paralel Petrol Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters