Emtia Haberleri

OPEC Arzına İlişkin Endişelerle Petrol Geriledi

OPEC Arzına İlişkin Endişelerle Petrol Geriledi
Google News Icon Takip Et

Dünyanın en büyük petrol ihraççılarından Suudi Arabistan’ın artan OPEC üretimi karşısında sert fiyat indirimlerine gitmesi Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimlerinin üstesinden gelerek petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı. 

Brent TSİ 14.30’da 2,70% düşüşle varil başına 76,63 dolardan, ABD ham petrolü de 2,82% düşüşle varil başına 71,73 dolardan işlem gördü. 

Geçtiğimiz hafta Ortadoğu’ya giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Gazze’deki çatışmanın yoğun barış çabaları olmadığı sürece bölgede daha da yayılabileceği uyarısını yaptı. 

Ancak jeopolitik endişelerin yerini, fiyatlar üzerinde baskı oluşturan bir başka gelişme aldı: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aralık ayı üretimi günlük 70 bin varil artışla günlük 27,88 milyon varile yükseldi. 

Petrol arzındaki artış ve diğer üreticilerle süregelen rekabet, OPEC’in önde gelen üyelerinden Suudi Arabistan’ın şubat ayı resmi satış fiyatını (OSP) 27 ayın en düşük seviyesine indirmesine neden oldu.

IG analisti Tony Scamore, “Yüksek envanterler, yüksek OPEC üretimi ve Suudi Arabistan’ın OSP’sinde beklentlerin altındaki seviye gibi temellere odakladığımızda, petrol konusunda ayı (düşüş beklentisi) konumu dışında başka bir olasılık görünmüyor. Ancak Ortadoğu’da süregelen jeopolitik gerilim bu aşağı yönlü düşüşü kısıtlayabilir.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC