Borsa İstanbul Notları

Önceki Yılın Nisan Ayında Kazandıran Şirketler

Mart 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Önceki Yılın Nisan Ayında Kazandıran Şirketler

📊 Borsa iniş ve çıkışlarla dolu uzayıp giden bir serüvendir ve bazı dönemlerin dikkat çeken başrolleri vardır. Örneğin; yılın son çeyreğinde taahhüt, yazılım ve teknoloji perakende sektörü gibi sektörler en güçlü bilançolarını açıklarlar. Bu durumun hisse performansına da olumlu etkisinin olduğu görülebilir. 

🔎 Bu çalışmada amaç; bu düşünceden esinlenerek 2023 yılı nisan ayında BIST100 endeksinden pozitif ayrışan BIST100 şirketlerini tespit etmek ve anlamlı bir sonuç olup olmadığını bulmaya çalışmaktır.

👉 1 Nisan 2023-1 Mayıs 2023 tarihleri aralığında BIST100 endeksinin getiri performansı negatif tarafta -4,05% olarak gerçekleşmiştir. Güncel BIST100 endeksi şirketlerinden 43 şirketin aynı zaman diliminde endeksten pozitif ayrıştığı izlenmiştir. BIST100 endeksine göre pozitif ayrışan ilk 20 şirketi ve getiri oranlarını senin için listeledik!

(Toplam 9 şirket incelemeye alınan tarih aralığından sonra halka arz olmuş olmaları nedeni ile çalışma kapsamına dahil edilmemiş, hesaplamaya alınmamıştır.)

2023 Mart’ında Alfa Yaratan İlk 20 Şirket ve Getiriler (%)

🏅 Alfa Solar Enerji ALFAS ➔ 22,75

🏅 Coca Cola İçecek CCOLA ➔ 15,61

🏅 Borusan Boru Sanayi BRSAN ➔ 14,95

🏅 Şok Marketler Ticaret SOKM ➔ 14,70

🏅 Akçansa AKCNS ➔ 11,86

🏅 Türk Traktör TTRAK ➔ 11,40

🏅 QUA Granite Hayal Yapı QUAGR ➔ 11,36

🏅 Çan2 Termik CANTE ➔ 11,06

🏅 Enerjisa Enerji ENJSA ➔ 9,33

🏅 Eczacıbaşı İlaç ECILC ➔ 9,07

🏅 Mia Teknoloji MIATK ➔ 8,23

🏅 Türk Hava Yolları THYAO ➔ 7,85

🏅 Doğuş Otomotiv DOAS ➔ 7,41

🏅 Konya Çimento KONYA ➔ 6,37

🏅 Boğaziçi Beton Sanayi BOBET ➔ 6,13

🏅 Garanti Bankası GARAN ➔ 5,78

🏅 Karsan Otomotiv KARSN ➔ 5,20

🏅 Bim Mağazalar BIMAS ➔ 5,04

🏅 Migros Ticaret MGROS ➔ 4,12

🏅 Borusan Yat. Paz. BRYAT ➔ 3,95

👉 Pozitif ayrışan şirketler içerisinde sektörel dağılımın homojen olduğu izleniyor.

💡İlk 20 şirket içerisinde özellikle perakende market sektörünün ağırlığı hissedilirken buna ek olarak enerji sektörünün de varlığını belli ettiği belirtilebilir. Yıl genelinde genel performansı güçlü olan otomotiv sektörü de dikkat çeken sektörler arasında listede yerini almış durumda.

Dikkat çeken istatistikler:

  • 31 şirket pozitif getiri sağlamışken, 60 şirket negatif fiyatlama göstermiştir
  • 91 şirketin ortalama getirisi -3% olarak gerçekleşmiştir.
  • 91 şirket içerisinde endekse görece 43 şirket alfa yaratırken 12 şirket negatif ayrışma göstermiştir.
  • Endekse görece alfa yaratan 43 şirket içinden 31 şirket pozitif getiri ile ayrışırken, 12 şirket ise endeksin 4,05%’lik düşüşüne kıyasla daha az düşüş göstermiştir.

Bu çalışmadan hangi çıkarımlarda bulunabiliriz?

Yalnızca bu çalışmadan yola çıkarak geçen yılın aynı zaman dilimindeki verilere bakıp benzer getiriler oluşması yönündeki bakış açısı kesinlikle yanıltıcı ve sağlıksız olacaktır. Bu çalışmanın amacı dönemsel anlamda ön plana çıkan sektör ve şirketleri tespit ederek bilgi sahibi olmaktır. Şirket ve sektörlerin güncel durumları ve gelecek beklentileri yeniden araştırılarak takip edilmelidir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000