Borsa Yorumları

Olası Yumuşak İniş Senaryosundan Kazançlı Çıkacak Hisseler

November 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Olası Yumuşak İniş Senaryosundan Kazançlı Çıkacak Hisseler

Geçtiğimiz hafta açıklanan ılımlı enflasyon verileri, yatırımcıları FED’in devam eden ekonomik büyüme ve daha zayıf enflasyon ortamını koruyacak potansiyel bir yumuşak iniş gerçekleştirebileceği konusunda daha iyimser hale getirdi.

Beklenenden daha düşük gelen ekim ayı enflasyon verileri, geçen hafta hisselerin rallisini destekleyerek üç büyük endeksin kasım ayı kazançlarına katkıda bulundu. 

Dow Jones geçen hafta 1,9% yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla 2,2% ve 2,4% değer kazandı. Hisseler, ekim sonundan bu yana FED’in parasal sıkılaştırma kampanyasını yakında sonlandırabileceğine ve 2024 yılında gösterge faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğine dair artan inançla destekleniyor.

Bu görünüme paralel olarak biz de potansiyel bir yumuşak iniş senaryosundan kazançlı çıkması beklenen; konsensüs hedef fiyatlarının en az 10% artış ima ettiği ve izlendikleri analistlerin en az 55%’inden “AL” notuna sahip hisseleri taradık. İşte o isimler: 

  • Guess (GES)
  • Tri Ponte Homes (TPH)
  • Modine Manufacturing Company (MOD)
  • Meritage Homes (MTH)
  • Installed Building Products (IBP)
  • D. R. Horton (DHI)
  • Royal Caribbean Group (RCL)
  • M/I Homes (MHO)

🏗️ Sadece bu ay 28% değer kazanan konut ve ticari yapı malzemeleri tedarikçisi Installed Building Products listeye girdi Analistlerin yaklaşık 55%’i Installed Building Products hisseleri için “AL” notuna sahip ve ortalama hedef fiyatı yaklaşık 15% artışa işaret ediyor.

Goldman Sachs analisti Susan Maklari, 16 Kasım’da IBP’nin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükseltti ve 2024’te tek aileli yeni konut başlangıçları arttıkça şirketin “inşaatçılar için cazip değer teklifinden yararlanacağını” söyledi.

👕 Giyim şirketi Guess bu ay 11% yükselerek S&P 500’ün 8%’lik performansını geride bıraktı. Analistlerin yaklaşık 60%’ı Guess hissesi için “AL” diyor. Ortalama hedef fiyat ise hissenin 19% yükselebileceğini ima ediyor. 

Yarın bilançosunu açıklamaya hazırlanan Guess için analistler 655,5 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 0,61 dolar düzeltilmiş kâr bekliyor. 

Olası Yumuşak İniş Senaryosundan Kazançlı Çıkacak Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC