Al Sinyali Veren Hisseler

Obezite İlaçları 2024’e İyimser Bir Başlangıç Yapmaya Hazırlanıyor

December 26, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Obezite İlaçları 2024’e İyimser Bir Başlangıç Yapmaya Hazırlanıyor

Obezite ile mücadele eden pek çok kişi için bu yıl oldukça popülerleşen yeni ilaçlar, ABD’li medya devi Oprah Winfrey’in kısa süre önce “utanmaktan bıktığını” açıklarken tanımladığı gibi adeta “bir hediye” oldu.

İlaç üreticileri Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly (LLY) yatırımcıları da geçtiğimiz yıl elde ettikleri getiriler için aynı ifadeyi kullanabilir. 

Ozempic ve Wegovy’nin üreticisi Novo Nordisk’in hisseleri ocak ayından bugüne kadar yaklaşık 52% yükselirken, aynı dönemde Lilly hisseleri de 56% değer kazandı. Lilly’nin Zepbound’u kilo verme ilaçları pazarına yakın zamanda girdi ve güçlü bir başlangıç yaptı.

🤔 Peki, 2024 yılında kilo verme ilaçları pazarını neler bekliyor?

Janus Henderson’ın sağlık-bakım ekibinde portföy yöneticisi Andy Acker, “Bu pazar hakkında çok iyimseriz ve henüz çok çok başındayız.” diyor. Şirket, son on yılda her iki hissede de pozisyon aldı ve birden fazla şirketin “dünya çapında birçok hastaya yardımcı olabilecek güçlü, kârlı yeni franchise’lar” yaratması için alan olduğunu düşünüyor.

Lilly ve Novo, şu anda piyasayı ellerinde tutuyor diyebiliriz. FactSet’e göre, Wall Street analistlerinin çoğunluğu her iki hisseyi de “AL” olarak değerlendiriyor.  

Lilly için görüşler biraz daha olumlu ancak bazı analistler değerlemeler arttıkça daha temkinli hale geldi. Yine de 646 dolar konsensüs hedef fiyat ile analistler Lilly hisselerinin 13% yükselebileceğine inanıyor. 

🚀 100 Milyon Dolarlık Pazar

Her iki şirket de üretim kapasitesini arttırmak için büyük yatırımlar yapıyor çünkü bugünkü arz ilaçlara olan talebin çok altında. Yatırımcılar, şirketlerin 2024 yılında bu dengeyi nasıl yöneteceklerini görmek istiyor ve Wall Street, bu ilaçlara yönelik pazarın önümüzdeki on yılın sonuna kadar 100 milyar doların üzerine çıkmasını bekliyor.

2024 yılında yatırımcılar, bu ilaçların kendi versiyonlarıyla kategoriye girmek için yarışan irili ufaklı diğer birkaç şirkete de bakmak isteyebilir. Yeni ilaçlar, iştahı bastırmak ve insülin salgısını düzenlemek için GLP-1 ve GIP gibi bağırsakta bulunan inkretin hormonlarını taklit ediyor. 

Bunu yaparken de ilaçlar hastaların kilolarının 15% ile 20%’sini – veya daha fazlasını – kaybetmelerine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, ilaçlar hormon replasmanı olarak çalıştığından, hastalar tedaviyi bıraktıklarında yeniden kilo alabiliyor.

Acker, şirketlerin yağsız kas kütlesi kaybı gibi yan etkileri yönetmeye yardımcı olacak ilaçlar geliştirmesiyle daha fazla yeniliğin de ortaya çıkmasını bekliyor. Regeneron (REGN) ve Biohaven (BHVN) Janus’un sahibi olduğu ve kasların korunmasına yardımcı olacak ilaçlar üzerinde çalışan iki şirket olarak öne çıkıyor.

Öte yandan Amgen’in (AMGN) obezite karşıtı ilacı mari-tide (eski adıyla AMG 133) ile ilgili beklenen güncelleme öncesinde de yatırımcı heyecanı artıyor. Hisse, bu ay analistlerden bu olayı potansiyel bir katalizör olarak gösteren birkaç not artışı kazandı. 

Bu analistler arasında yer alan RBC Capital analisti Gregory Renza, geçtiğimiz haftalarda AMGN’nin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti.

⭐ Oprah Etkisi

Obezite İlaçları 2024’e İyimser Bir Başlangıç Yapmaya Hazırlanıyor

Yeni yıl aynı zamanda kronik bir hastalık olarak obezite hakkında daha fazla eğitim, bu ilaçların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla tartışma ve faydaları hakkında daha gerçekçi beklentiler de getirebilir. 2023’te yayınlanan birçok rapor, obezite ve aşırı kilonun, bizzat yaşayanlar arasında bile ne kadar yanlış anlaşıldığını ortaya koydu.

Eylül ayında Oprah Daily’de yayınlanan bir panelde konuşan Winfrey, zayıflama ilaçlarını eleştirmiş ve kendi başına kilo vermesi gerektiğini söyledi ve ilaç almanın “kolaya kaçmak olduğunu” söylemişti:

Bunu zor yoldan yapmalıyım. Dağlara tırmanmaya devam etmeliyim. Acı çekmeye devam etmeliyim, bunu yapmalıyım çünkü aksi takdirde bir şekilde kendimi kandırmış olurum.

Geçmişte  de olduğu gibi Winfrey’in yorumları piyasaları hareketlendirmiş ve yönetim kurulunda yer aldığı Weight Watchers’ın ana şirketi WW International’ın (WW) hisselerinde bir düşüşe yol açmıştı. 

Ancak geçtiğimiz günlerde kilo verme ilaçlarını bir “yönetim aracı” olarak kullandığını belirten Winfrey, obeziteye yönelik değişen algıyı yansıtan bir şekilde “Hayatım boyunca kilo yönetimi ve daha sağlıklı kalmak için tıbbi olarak onaylanmış bir reçetenin olması, arkasına saklanılacak ve bir kez daha alay edilecek bir şey değil, rahatlama, kurtuluş, bir hediye gibi geliyor. Diğer insanlardan ve özellikle de kendimden utanmaktan kesinlikle bıktım.” ifadelerini kullandı.

Obezite İlaçları 2024’e İyimser Bir Başlangıç Yapmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC