Şirket İncelemeleri

Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel – İnceleme

April 21, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel – İnceleme

Teknoloji hisseleri arasında halihazırda oldukça popüler olan Nvidia (NVDA), bu popülerliğini fırsata çevirebilen şirketlerden biri olarak dikkat çekiyor.

  • Nvidia; beyaz eşyadan otomobile, bilgisayarlardan kripto para madencilik ekipmanlarına, günlük hayatta kullandığımız ürünlerin büyük bir çoğunluğuna çip üreten ve satan bir teknoloji şirketi.

Pandeminin başlamasıyla artan tüketici talebini de tedarik zinciri sorunlarına rağmen karşılamayı başaran şirket, net kârını 2021 yılında, bir önceki yıla göre 125% gibi rekor bir artışla 9,75 milyar dolara taşıdı. Bu da yetmezmiş gibi, şirketin kâr marjı 36,2%’ye yükseldi.

  • Net kâr marjı, şirketin kazandığı her 100 doların ne kadarlık kısmını kâr olarak aldığını gösterir.

Böyle muazzam bir kârlılık ve finansal güç dönemindeyken haliyle şirket hisselerine olan talep de yatırımcılar arasında çoğalıyor.

Ayrıca Nvidia, donanım gücünün yanı sıra bir başka güçlü kası olan yazılımla da yeni atılımlar peşinde.

💻 Yazılım ve GPU Hedefleri

Dünyanın önde gelen AI (yapay zeka) konferanslarından biri olarak görülen GTC 2022’de yaptığı açılış konuşmasında Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın kendisi de özellikle 2021 mali yılı son çeyreğinin şirketin programlama platformları kapsamında rekorlar yılı olduğunu söyledi:

”GeForce RTX 30 grafik işlemcisine (GPU) olan talep muhteşem. Ayrıca, dünya genelinde binlerce şirket, dünyanın en büyük sektörlerini dönüştürme potansiyeline sahip AI hizmetleri sunan bulut bağlantılı ürünler oluşturmak için Nvidia AI’ını kullanıyor.”

  • Teknoloji dönüşümünün merkezinde bulunan şirketlerden biri olan Nvidia, tabii ki yatırımcılarını da unutmuyor.
  • Oldukça sembolik bir temettü verimine sahip olsa da şirket, 2021 yılında hissedarlarına toplamda 395 milyon dolar temettü ödemesi yapmış.

Kendisini ağırlıklı olarak çip üretimi yapan bir şirketten bir full-stack (tam kapsamlı) programlama şirketine dönüştüren Nvidia, pazar genelinde sahip olduğu avantajın yazılım konusundaki becerilerine dayandığını sık sık dile getiriyor.

Bu da demek oluyor ki, Nvidia’nın gelirlerinin ağırlıklı olarak donanım satışından geldiği tahmin edilse de şirketin yazılım gücüne yönelik atılımlarıyla yatırımcılar gelir dağılımında bir değişim görebilir.

Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel - İnceleme

Bunu, Huang’ın açıklamalarında da görebiliriz. Huang, Nvidia’nın yapay zekayla hızlandırılan programlama ölçeği göz önüne alındığında, müşterilerinin şirketin güçlü yazılım çözümleri olmadan sunduğu donanımı benimsemelerinin imkansız olacağını belirtiyor:

“Yazılımımızın en önemli yönü, kendi platformumuz üzerinde inşa edilmiş olması. Bu, yazılımımızın Nvidia’nın tüm donanım çiplerini ve sistem platformlarını etkinleştirdiği anlamına geliyor. 

Ayrıca, ürettiğimiz yazılımlar sektörü tanımlayan yazılımlardır. Yani, sonunda bir şirketin lisanslayabileceği bir ürün ürettik.”

💰 1 Trilyon Dolarlık Pazar Hedefi

Bu açıklamalara paralel olarak yazılımından da gelir elde etmeyi hedefleyen Nvidia, şirketin uzun vadede faydalanabileceği 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatı öngördüğünü açıkladı.

Şirkete göre bu dev fırsat, ağırlıklı olarak yazılım kaynaklı olsa da beş farklı alana bölünmüş:

Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel - İnceleme

Yukarıdaki tabloda da gördüğümüz gibi, mevcut 1 trilyon dolarlık gelir fırsatının büyük bir çoğunluğundan yazılım sorumlu olacak.                                        

Özetlemek gerekirse Nvidia, şirketin sistem ve uygulama yazılımının, müşterilerinin güçlü bilgi işlem talebini desteklemek için kritik bir öneme sahip olduğu konusunda oldukça net.

Şirket, artık donanımının yanı sıra yazılımdan da para kazanma konusunda ilerlemeye hazır.

GTC’de konuşan Nvidia CFO’su Colette Kress de şirketin yazılımdan para kazanma konusunda bir kırılma noktasında olduğunu belirtti.

Hatta Kress, bu doğrultuda şirketin 2023’ün ilk çeyreğinde 67%’lik brüt bir kâr marjı görebileceğini söyledi.

Nvidia’nın brüt kâr marjları son üç yılda yükselme eğiliminde ve bunun arkasında ağırlıklı olarak donanım satışlar yer alıyor.

📈 Analist Yorumları

Analistlere göre, ileriye dönük bu önemli yazılım fırsatı göz önüne alındığında, şirket yazılımından para kazanırken yatırımcılar da güçlü bir avantaja sahip olabilir. Nvidia’nın bu atılımından en çok fayda görecek segmentlerden biri de otomotiv olacak gibi görünüyor.

Huang, konuşmasında şirketin 1 trilyon dolarlık fırsatından otonom arabalar ve fabrikalar, depolar ve ikmal merkezlerindeki otonom mobil robotların (AMR) da faydalanacağını vurguladı.

Şirketin bütün bu açıklamaları sonrası akla tek bir soru geliyor: Nvidia, bu fırsatı hisse sahipleri için de bir avantaja çevirebilecek mi?

Nvidia, veri merkezi müşterileri için A100 Amper mimarisinden yeni H100 Hopper mimarisine geçiş için sağlam bir yol haritası sunmuş durumda. Özellikle yapay zeka ve robot teknolojileri adaptasyonuna paralel olarak veri merkezlerinde de bir artış beklendiği için şirket, bu segmentin güçlenmesini öngörüyor.

Şirket yönetiminin mevcut fırsatlara ilişkin tahminleri de göz önüne alındığında otomotivdeki atılımlar da olumlu bir sürpriz olarak göze çarpıyor.

JR Research analistleri ise şirketin bu fırsatlar için oluşturduğu tabanının oldukça büyük olduğuna ve Nvidia’nın öngörülerinin gerçekçi olduğuna inanıyor.

Son olarak, şirket hisselerinin son günlerde yaşadığı düşüşün ardından Bank of America analisti Vivek Arya’nın 375 dolar hedef fiyatını koyduğu Nvidia için yorumları:

“Nvidia’nın hisseleri geçtiğimiz kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana zor bir kaç ay geçirdi. 

Yatırımcıların hissiyatı riskten kaçarken, yılın başındaki genel piyasa zayıflığına kapıldılar. Ardından, artan enflasyon baskıları ve yüksek faiz oranları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birleştiğinde, geçen yılın en iyi görünen büyüme hisselerinden birinden daha da fazla parladı. 

Ancak bu ay şimdiye kadarki 25%’lik düşüşe rağmen, Nvidia’nın bazı hisselerini almaya başlamak için şu an gerçekten iyi bir zaman olabileceğini düşünmek için birkaç neden var.”

🎯 NVDA Analist Karnesi

Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel - İnceleme

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nvidia Q4 2021 Earnings

Seeking Alpha, Nvidia – 1 Trillion Dollar Market

Venturebeat, Nvidia – GPU and Platform Muscles  

Nvidia: 1 Trilyon Dolarlık Potansiyel - İnceleme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı