Şirket İncelemeleri

Netflix’in Çeyreklik Bilanço Sonuçları ve CEO Açıklamaları!

October 19, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Netflix’in Çeyreklik Bilanço Sonuçları ve CEO Açıklamaları!

🍿 Netflix and Chill!

Netflix hisseleri nihayet yüzleri güldürdü! Toplam gelir ve kâr-zarar durumu açısından beklenenden daha iyi rakamlar açıklanması üzerine Netflix hisseleri, salı günü 14%’ten fazla yükseldi. Netflix ayrıca, bünyesine 2,41 milyon net küresel abone kattığını belirtti.

👏 Bu rakam, bir önceki çeyrekte öngörülenin iki katından daha yüksek bir orana denk geliyor.

Ancak kullanıcılar için kötü Netflix için iyi bir haber var! Netflix gelecek yıl parola paylaşımına son vermeye başlayarak insanları kendi hesaplarını oluşturmaya yönlendirecek. Bunun yanı sıra, hesaplarını paylaşan kişilerin alt hesaplar oluşturarak ekledikleri aile ve arkadaş profilleri için ekstra ödeme yapmasını talep edecek. 

Çeyreklik raporda bildirilen rakamlar:

Hisse başına kâr: 2,13 dolar beklentiye karşılık 3,10 dolar olarak açıklandı.

Gelir: 7,83 milyar dolar beklentiye karşılık 7,93 milyar dolar olarak açıklandı.

Beklenen net küresel ücretli abone sayısı: 1,09 milyon abone beklentisine karşılık, ek 2,41 milyon abone bildirildi. 

Çeyrek dönemdeki Netflix net abone sayısı artışına en büyük katkıyı Asya-Pasifik bölgesi yaptı. Bu bölgeden 1,43 milyon abone platforma katıldı. ABD-Kanada bölgesi yalnızca 100.000 net abone sayısıyla en düşük artış oranını kaydetti.

Açıklamada bulunan Netflix finans direktörü Spencer Neumann, “Hâlâ istediğimiz büyüme hızına ulaşmış değiliz. İstikrarlı bir şekilde büyüyoruz ve gösterdiğimiz gelişimden mutluyuz fakat hala yapmamız gereken çok iş var.” dedi.

Netflix, bir sonraki çeyrek itibarıyla artık ücretli üye sayısına ilişkin açıklamada bulunmayacak; ancak, çeyrek dönem kazanç açıklamalarında bu rakamları bildirmeye devam edecek.

Mali yılın ilk çeyrek döneminde 4,5 milyon yeni abone sayısına ulaşacağını tahmin eden Netflix, denizaşırı ülkelerdeki döviz baskıları nedeniyle 7,8 milyar dolarlık bir gelir bekliyor.

Şirket, üçüncü çeyrekteki büyüme oranını “Stranger Things” dördüncü sezonu, “The Gray Man” ve “Purple Hearts” gibi çok rağbet gören yayınlara bağlıyor.

Reklamlı Paket Geliyor!

Düşük fiyatlı yeni reklamlı paketin kasım ayında 12 ülkede kullanıma sunulacağı da duyuruldu.

Netflix, yeni reklamlı paket konusunda “oldukça iyimser”. Bu yeni paketin dördüncü çeyrek sonuçlarına önemli bir katkı yapmasını beklemeseler de, abone sayısının zaman içerisinde kademeli olarak artması öngörülüyor. Şirketin abonelik artışına ilişkin mevcut öngörüsünde, gelecek dönemdeki içerikler ve yılın son üç ayında görülen tipik sezonluk tüketici davranışları esas alınıyor.

Salı günü yapılan açıklamada, “Zorlu bir ilk yarı sonrası büyüme hızımızın yeniden artacağına inanıyoruz. Önemli olan üyeleri memnun etmek. Bu nedenle her zaman günlük izlenme sayısı konusunda rakiplerimizin ilerisinde olmaya odaklanıyoruz. Üyelerimiz yayınlanan dizileri ve filmleri sevdiğinde, arkadaşlarına platformumuzu öneriyor. Böylece daha fazla insan aramıza katılarak bu içerikleri izliyor ve sadık birer abonemiz haline geliyor” denildi.

Netflix finans departmanı başkan yardımcısı Spencer Wang ise, “İlk zamanlarda abonelerimizin sayısına odaklanmak bize yardımcı olmuştu. Öte yandan, artık dünya genelinde daha kapsamlı fiyatlandırmalarımız ve farklı ortaklıklarımız var. Bu nedenle abonelerin şirketimiz üzerindeki ekonomik etkisi çok farklı olabiliyor. Özellikle faaliyetlerimizi içerik yayını hizmetlerimizle karşılaştırdığınızda bu gerçeği göreceksiniz” dedi.

Teorik olarak, Netflix’in reklamlı paketine başlaması ve parola paylaşımını sonlandırma hamlesinin, abone sayısını yeniden artırması gerektiği düşünülüyor. Öte yandan, başta “Stranger Things” 4. sezonu olmak üzere “gerçekten etkili” içerikler sayesinde üçüncü çeyrekte 2,4 milyon yeni abone kazanan Netflix, önümüzdeki dönemlerde 10 milyondan fazla yeni üye kazanabilir.

Büyüme oranının yüksek olduğu pandemi dönemiyle kıyaslamaların yapılmasının doğru olmadığını belirten Netflix, yatırımcıların esasında para getiren faaliyetin içerik yayın hizmeti olduğu gerçeğine odaklanmasını istiyor. 

Netflix’in Çeyreklik Bilanço Sonuçları ve CEO Açıklamaları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı