ABD Borsası Notları

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

January 24, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Dün gece kapanış sonrası 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklayan yayıncılık devi Netflix, yatırımcısını memnun etti.

Şirketin ücretli abone sayısının 260,8 milyon kişiye ulaşarak rekor kırması hisse fiyatının yaklaşık 10% artışla 540 dolara yükselmesini sağladı. Netflix’in reklam destekli abonelik faaliyetini geliştirmesi ve şifre paylaşımını kısıtlaması büyümeyi destekledi. 📈

Dilersen Netflix’in sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Güçlü Finansal Sonuçlar 📊

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Netflix’in gelirleri yılın son çeyreğinde 8,83 milyar dolar ile piyasanın 8,72 milyar dolarlık gelir beklentisini aştı. Hisse başına kâr ise 2,11 dolar ile 2,22 dolar tahmininin altında kaldı.

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Netflix için önemli bir gösterge olan toplam ücretli abone sayısı da piyasanın 256 milyon beklentisine karşın 260,8 milyon ile rekor seviyeye ulaştı. Şirket çeyrek boyunca 13,1 milyon yeni ücretli abone kazanırken hem geçen çeyrekte kazandığı 8,76 milyon ücretli aboneyi hem de piyasanın bu çeyrek için tahmin ettiği 8-9 milyonluk ücretli abone sayısını aştı. Ayrıca abone büyümesinin küresel olarak tabana yayılması sağlık bir büyüme olduğuna işaret etti.

Finansallara Yakından Bakalım 🔍

Netflix, dördüncü çeyrekte 937,8 milyon dolar gelir bildirirken geçen yılın aynı döneminde 55,3 milyon dolar gelir açıklamıştı.

Yıllık bazda ise Netflix 8,83 milyar dolar gelir bildirdi. Geçen yıl bu rakam 7,85 milyar dolardı. Gelirler geçen yıla göre 12,5% büyüme kaydetti. Buna ek olarak, işletme nakit akışı geçen yılki 444 milyon dolardan 1,66 milyar dolara yükseldi.

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Netflix, kârlarını artırmaya odaklanırken, 2024 için faaliyet marjı beklentisini 22-23% aralığından 24%’e yükseltti. Bunun nedeni olarak ABD dolarının güç kaybetmesi ve dördüncü çeyrekte beklenenden daha güçlü bir performans izlenmesi gösterildi.

Şirket bu çeyrekteki güçlü performansını “Squid Game: The Challenge” gibi kendi içeriklerine, “All the Light We Cannot See” gibi yeni orijinal dizilere, “Rebel Moon: A Child of Fire” gibi dikkat çekici filmlere ve “Lupin” gibi yabancı dildeki içeriklerine bağladı.

⚔️ Rakiplerle Savaşmaya Hazır

Oldukça rekabetçi bir sektör olan içerik yayıncılığında mücadele eden Netflix, rakipleri içerik harcamalarını azaltırken daha geniş bir içerik yelpazesine yatırım yapmaya hazır. Ancak şirket, bu yatırımı geleneksel eğlence şirketlerin satın alınmasıyla yapmayı düşünmüyor.

Sektörde rekabetin artması, içerik edinme maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Abone başına ortalama gelirin 2024’te azalması, abone ve gelir büyümesini sürdürmeyi kritik hale geliyor.

Rakiplerle ilgili olarak, Netflix, “İçerik artırmak için şirket satın almakla ilgilenmediğimizi tekrarlıyoruz. Ayrıca, geleneksel eğlence şirketleri arasındaki son on yılda gerçekleşen birleşme ve satın almalar incelendiğinde (Viacom/CBS, AT&T/Time Warner, Disney/Fox, Time Warner/Discovery gibi), rekabet ortamının belirgin bir şekilde değişeceğine inanmıyoruz.” dedi

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Bununla birlikte, Netflix; YouTube, Amazon ve Apple gibi büyük teknoloji oyuncularının devam eden ağır yatırımları ve TikTok ve Instagram gibi oyun ve sosyal medya dahil “insanların zamanı için daha geniş rekabet” göz önüne alındığında, akışın “yüksek derecede rekabetçi kalmaya devam edeceğini” bekliyor.

🎮 Oyun Stratejisi: Büyük Potansiyel

Netflix’in ekstra ücret olmadan temel abonelik planlarına dahil ettiği oyun stratejisinin henüz erken aşamada olmasına rağmen, 2023’te oyunlarındaki kullanıcı etkileşimini üç katına çıkardığı ifade edildi. Şirket, oyunların hâlâ film ve dizi faaliyetlerine göre küçük çapta olduğunu, ancak bu ilerlemeden memnun olduğunu açıkladı.

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Netflix, Rockstar Games’ten aldığı Grand Theft Auto serisinin lansmanını, şimdiye kadarki en başarılı lansman olarak nitelendirdi ve bazı müşterilerin sırf bu oyunları oynamak için kayıt olduğunu belirtti.

💪 WWE Raw Hamlesi: İşe Yarayacak mı? 

Netflix, dün yaptığı bir açıklamada, WWE Raw’ı gelecek yıl yayınlamaya başlayacağını duyurarak abone sayısını artırmaya yönelik bir adım daha attı. Anlaşma, canlı eğlenceye yönelik şimdiye kadarki en büyük adımı temsil ediyor.

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Netflix’in reklam tabanlı abonelik planındaki büyümeye dair ön açıklama, şirketin reklam başkanı Reinhard’ın şirketin şu anda 23 milyondan fazla küresel aylık aktif kullanıcıya sahip olduğunu söylemesi ile yapılmıştı.

Şirketin yakın dönemdeki olumlu görünümü, içerik portföyünü artırması ve küresel erişimini stratejik olarak genişletmeye devam etmesiyle destekleniyor. WWE ile yapılan ortaklık ve WWE Raw haklarının satın alınması, Netflix’in canlı spor yayıncılığı ile çeşitliliği artırma isteğini gösteriyor.

Reklam faaliyetlerine odaklanma ve ücretli paylaşım stratejisinin başarılı uygulanması, şirketi sürdürülebilir büyüme için iyi bir konuma getirebilir. Güçlü bir içerik listesi, artan bir abone tabanı ve çeşitli pazarlarda genişleyen stratejiyle Netflix, önümüzdeki çeyreklerde olumlu bir ivme kazanmaya hazır gibi görünüyor.

📅 2024 Yılına İlişkin Öngörüler

Netflix, 2024’ün ilk çeyreği için 9,24 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 4,49 dolar kâr öngörüyor. Bu rakam, Wall Street’in 4,10 dolarlık kâr beklentisinin üstünde. Faaliyet marjının da 16,9%’dan 26,2%’ye yükselmesi öngörülüyor.

Ayrıca Netflix, ilerleyen dönemde de rekabetin devam edeceğini öngörüyor. Şirket, abone büyümesinden kâr odaklılığa geçiş yapmaya devam ediyor. Bunun için Netflix; abonelik zamları, şifre kısıtlamaları ve reklam destekli abonelikle gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Şirket, abone sayısını artırmaya ve reklam faaliyetlerine yatırım yapmaya devam ederken, 2024 yılı için çift haneli gelir büyümesi hedefliyor. Netflix, reklamcılığın henüz gelir büyümesinde ana itici gücün olmadığını, ancak 2025’e kadar reklamcılığın gelir büyümesinin direksiyonuna geçmesini hedeflediğini söyledi. Geçen çeyreğe göre reklam tabanlı abone sayısının 70% artış göstermesi bunun bir sinyali.

📢 Şirketten Açıklamalar

Netflix, bilanço sonrası hissedarlarına yaptığı açıklamada, şirketin iyi bir performans sergilemeye ve daha iyi bir içerik listesi, daha kolay keşif ve daha fazla hayran kitlesi oluşturma gibi iyileştirmelere odaklanarak reklamcılık ve oyunlar gibi yeni alanlarda kendini konumlandırması durumunda, büyüme potansiyelinin oldukça yüksek olduğuna inandığını belirtti. 

Netflix, 600 milyar doları aşan bir gelir fırsatı sektöründe, şu anda toplamın yaklaşık 5%’ini oluşturduğunu vurguladı. Bu durum, şirketin çok önemli büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Netflix 4Ç23 Bilanço İncelemesi: İşler İyi, Rekabet Güçlü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Netflix Investor Relations, CNBC