Borsa Yorumları

Muhteşem Yedili’yi Boşverin, Asıl Kazananlar “MnM” Olacak – Raymond James

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Muhteşem Yedili’yi Boşverin, Asıl Kazananlar “MnM” Olacak – Raymond James

Teknoloji sektörü, 2022’deki diplerin ardından yakalanan yukarı yönlü ivmeyle yatırımcısını memnun edebilen bir alan olduğunu herkese kanıtladı desek yalan olmaz. 

Tabii teknolojinin de ne kadar farklılaştığını düşündüğümüzde, sektörün de kendi içinde gruplaşmaları var. Muhteşem Yedili ve FANG, yatırımcıların en iyi bildiği güçlü gruplar olarak biliniyor. 

🌎 Muhteşem Yedili olarak adlandırılan Apple (AAPL), Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META), Nvidia (NVDA) ve Tesla (TSLA), yaklaşık on yıl önce ortaya çıkan popüler FANG kısaltmasının yerini aldı. 

FANG ise şimdi Muhteşem Yedili’nin bir kısmını oluşturan Meta, Amazon, Netflix (NFLX) ve Alphabet’ten oluşuyor. 

Ancak, bazı bileşenler 2024’te hafif geri çekildi. Apple, iPhone üreticisinin en önemli pazarlarından biri olan Çin’deki satışlarında 13%’lük bir düşüş göstermesinin ardından geçen hafta bilançosuna bir darbe aldı. 

Kısmen yapay zekâ coşkusuyla beslenen bu yedi isim, bu yıla çalkantılı bir başlangıç yapsa da 2023’te bir patlama yılı geçirerek genel borsayı da destekledi. Ancak Raymond James’e göre bu ikiliyi geride bırakmaya hazırlanan bir üçlü var: MnM.

🚀 Analist Josh Beck, “MnM? Microsoft, Nvidia ve *şimdi* Meta, yapay zekâ çağına öncülük ediyor.” diyor.

Analistin oluşturduğu bu yeni kısatlma, özellikle Meta Platforms’un beklentilerin oldukça üzerinde gelen bilançosu ve ilk temettü ödemesini duyurmasının ardından Muhteşem Yedili’ye güçlü bir rakip olabilir 

Beck geçtiğimiz hafta Meta’nın “GÜÇLÜ AL” notunu yineledi ve hedef fiyatını 550 dolara yükseltti. Bu da hissenin perşembe günkü kapanışı olan 394,78 dolardan yaklaşık 40%’lık bir artışı temsil ediyor. 

💸 Üretici Yapay Zekâda 25-60 Milyar Dolarlık Fırsat

Analist, Meta’nın yanı sıra Microsoft ve Nvidia’yı da yapay zekâ yarışında kendini kanıtlamış, öncü isimler olarak tanımlıyor ve bu şirketleri destekleyen üretici yapay zekâda büyük fırsatlar görüyor:

✍️ “Nvidia GPU’ları veya Microsoft Azure/Copilot fırsatlarından belki daha az somut olsa da, sektörde üretici yapay zekâ destekli etkileşim ve performans kazanımları yoluyla 25 milyar ila 60 milyar dolarlık ek üretici yapay zekâ gelir fırsatının ortaya çıktığını görüyoruz.

MnM, hâlihazırda bu alanda iddialı adımlar atıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen hafta şirketinin yapay zekâya yatırım yapmaya ve daha büyük iş yüklerinin üstesinden gelmek için bilgi işlem altyapısını geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

🤖 Yapay zekânın poster çocuğu Nvidia’nın hisseleri, geçen yılki 238’%lik rallinin ardından bu yıl 27% daha yükseldi. Microsoft ise bu yıl 7% değer kazandı. Teknoloji devi geçtiğimiz ay 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aşarak Apple’ı tahtından etmiş ve ABD’nin en değerli şirketi haline gelmişti.

Muhteşem Yedili’yi Boşverin, Asıl Kazananlar "MnM" Olacak - Raymond James

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC