Borsa Yorumları

Morningstar’ın Uzun Vadede Satın Alınabilecek Favori 10 Hissesi

June 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Uzun Vadede Satın Alınabilecek Favori 10 Hissesi

Yılbaşından bu yana Morningstar ABD Büyük Ölçekli Hisse Endeksi, Morningstar ABD Küçük Ölçekli Hisse Endeksi’nden iki kat daha fazla yükseldi. Büyük hisseler, geçen üç, beş ve 10 yıl boyunca küçük hisselere göre daha iyi performans gösterdi.

📈 Ancak Morningstar analistleri, böyle bu performansın ardından özellikle resesyon korkuları hafiflemeye başladığı için küçük ölçekli hisselerin öne çıkma zamanının geldiğini düşünüyor.

Morningstar analistlerinin incelediği ve küçük ölçekli hisse kategorisinde yer alan ve artış beklenen on hisse şu şirketlerden oluşuyor: 

  • Hanesbrands (HBI)
  • Lyft (LYFT)
  • Sabre (SABR)
  • AMC Networks (AMCX)
  • Nordstrom (JWN)
  • Lithia Motors (LAD)
  • Compass Minerals (CMP)
  • Comerica (CMA)
  • Asbury Automotive Group (ABG)
  • Adient (ADNT)

Küçük bir not: Burada analistler önemli bir parantez açıyor. Morningstar’ın bu listesindeki en iyi küçük hisselerin tümü Yüksek veya Çok Yüksek Morningstar Belirsizlik Değerlemelerine sahip. 

📊 Bir şirketin belirsizliği ne kadar yüksekse, nakit akışları o kadar az tahmin edilebilir olur. Bu nedenle küçük ölçekli şirketlerin doğası gereği daha yüksek belirsizliklere sahip olması daha muhtemel. Morningstar analistlerine göre bu durumu telafi etmek için, küçük ölçekli hisseleri gerçek değerlerinin oldukça altında fiyatlara satın almak oldukça önemli.

Dilersen şimdi Morningstar’ın listesindeki hisseleri biraz daha yakından inceleyelim.

🛍️ Hanesbrands: Hanesbrands, 77% oranında değeri bilinmeyen bir şirket olarak uzun vadede satın alınabilecek en iyi küçük ölçekli hisseleri arasında en ucuzu. Temel iç giyimde piyasa lideri olan şirket, borcunu azaltmaya odaklanabilmek için 2023 yılının başında temettüsünü kaldırdığında gündeme gelmişti. Yönetimin son bilanço açıklamasında 2023 için karamsar tahminini yinelemesine rağmen, Morningstar analistleri yıl sonuna kadar kâr marjlarının önemli ölçüde iyileşmesini bekliyor. 

🚕Lyft: En iyi küçük ölçekli hisseler listesindeki tek teknoloji hissesi olan Lyft’in, 32 dolarlık adil değer tahminlerine göre 67% değeri bilinmiyor. Lyft’in son çeyrekteki rakamları olumluydu ve analistler, Lyft’in Uber’den (UBER) pazar payı almasını beklemiyor; aksine, ABD’deki ikinci pozisyonunu korumasını bekliyor. Morningstar’a göre Lyft kârlılığını artırabilirse, cazip bir satın fırsatı sunuyor. 

💡 Sabre: Sabre hissesi, Morningstar’ın 10,50 dolarlık adil değer tahminlerine göre 68% oranında değersiz. Analistler, şirketin talep, kârlılık ve likidite tarafında son çeyrekte iyileşme gösterdiğini belirtiyor ve gelecek 10 yıl boyunca küresel dağıtım sistemlerindeki konumunu korumasını bekliyor.

🎥 AMC Networks: Şirket, kendisini klasik filmler gösteren küçük bir kablo kanalından, Breaking Bad ve The Walking Dead gibi başlıkları içeren orijinal dizi içeriği için bir platforma dönüştürdü. Morningstar, AMC’nin hisse başına 27 dolar değerine ulaşabileceğini düşünüyor.

Morningstar’ın Uzun Vadede Satın Alınabilecek Favori 10 Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar