Borsa Yorumları

Morningstar’ın Beğendiği 10 Mavi Çipli Hisse

May 3, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Beğendiği 10 Mavi Çipli Hisse

Yatırımcılar genellikle mavi çipli hisseleri portföylerinin merkezinde tutarlar. Bunun nedeni ise bu şirketlerin kendi sektörlerinde lider isimler olması ve görece tanıdık hisseler olmasıdır. 

🤔 Bu noktada “Mavi çipli hisseler nedir?” diyor olabilirsin. Mavi çipli hisseler büyük, köklü ve finansal olarak sağlam şirketlerdir. Bu şirketlerin güçlü marka isimleri ve itibarları vardır ve güvenilir kazançlar elde ederler. Mavi çipli şirketler genellikle tutarlı temettülere sahiptir ve finansal istikrarları göz önüne alındığında genellikle daha az riskli olarak kabul edilirler.

Tabii yatırımcıların mavi çipli şirketleri nasıl tanımladıkları konusunda farklılıklar olabilir. Bazı yatırımcılar, mavi çipli bir hissenin Dow Jones gibi belirli bir endekse dahil edilmesini talep eder. Diğerleri mavi çipli hisseleri listelerine yalnızca temettü ödeyen şirketleri dahil edebilir. Bazıları ise mavi çipli şirketler için belirli piyasa değeri eşiklerine sahip olabilir.

Tıpkı bu örnekler gibi Morningstar’ın da uzun vadede satın alınabilecek en iyi mavi çipli hisseler listesindeki şirketler aşağıdaki kriterleri paylaşıyor:

📝 Bu hisseler, Morningstar’ın 2024’te Sahip Olunacak En İyi Şirketler listesinde yer alan isimlerdir. Bu listedeki şirketler geniş Morningstar Ekonomik Hendek Derecelendirmelerine ve öngörülebilir nakit akışlarına sahiptir ve akıllı sermaye tahsisi kararları veren yönetim ekipleri tarafından yönetilir. Listedeki hisseler ayrıca Morningstar’ın adil değer tahminlerinin altında işlem görür ve piyasa değerleri 100 milyar doların üzerindedir.

Küçük bir not: Ekonomik Hendek terimi, bir işletmenin uzun vadeli kârlarını ve pazar payını korumak için rakiplerine karşı rekabet avantajlarını sürdürme yeteneği için kullanılır. Warren Buffet tarafından literatüre kazandırılmıştır.

Dilersen Morningstar’ın favori 10 mavi çipli hissesini birlikte inceleyelim:

  • Roche (RHHBY)
  • Pfizer (PFE)
  • Anheuser-Busch InBev (BUD)
  • Comcast (CMCSA)
  • Nike (NKE)
  • Sanofi (SNY)
  • Nestle (NSRGY)
  • Starbucks (SBUX)
  • Toronto-Dominion Bank (TD)
  • Unilever (UL)

💊 Pfizer, Morningstar’ın uzun vadede satın alınabilecek en iyi mavi çip hisseleri listesinde en yüksek getiriyi sunan isim. 

Morningstar direktörü Damien Conover, piyasanın ilaç devinin önümüzdeki beş yıl içinde büyük patent kayıplarını telafi etme yeteneğini tam olarak takdir ettiğini düşünmüyor. Conover, kardiyovasküler ilaç Vyndaqel de dahil olmak üzere son zamanlarda piyasaya sürülen birkaç ürünün ardından şirket hisselerinde yükselişe geçtiğini belirtiyor. 

Pfizer, geçtiğimiz günlerde 2020’den 2025’e kadar (COVID-19 ürün satışları hariç) önceki 6%’lık büyüme oranı hedefine ulaşmasının pek mümkün olmayacağını gösteren yeni 2024 beklentilerini açıkladı. 

Bu görünüme rağmen Conover, yönetimin güven verdiğine ve muhtemelen hisse değerlemesini destekleyeceğine inandığı temettü desteğini yinelediğini belirtiyor. 

📺 Morningstar’ın hisse başına 60 dolar olan adil değer tahmininin 33% altında işlem gören Comcast, satın alınacak mavi çip hisseleri listesindeki tek telekom hissesi. 

Comcast’in kablo işindeki büyüme son dönemlerde yavaşladı ve Morningstar’dan Mike Hodel, daha fazla müşteri fiber ve kablosuz ağ alternatiflerine eriştikçe bu büyümenin yavaşlamaya devam etmesini bekliyor. 

Hodel, “Yine de Comcast’in sağlam fiyatlandırma gücünün keyfini çıkarırken önümüzdeki yıllarda geniş bant payı kayıplarını sınırlayabileceğini düşünüyoruz.” diyor ve sağlam bir bilançonun, Comcast’in agresif bir şekilde hisse geri satın almasına ve makul temettü ödemesine izin verdiğini belirtiyor.

👟 Tüm ana kategorilerde ve tüm ana pazarlarda en büyük atletik ayakkabı markası olan Nike, Morningstar’a göre popüler ayakkabı stilleriyle koşu ve basketbol gibi kategorilere hakim bir isim. 

Morningstar kıdemli analisti David Swartz, “Nike’ı atletik giyim pazarının lideri olarak görüyoruz ve önemli pazarlarda spor giyime yönelik dengesiz talep gibi mevcut zorlukların üstesinden geleceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Analiste göre Nike’ın tüketici planı inovasyon, hız ve tüketicilerle doğrudan bağlantıları iki katına çıkarmaya yönelik Triple Double stratejisi tarafından yönlendiriliyor. Bu plan, ürün yaratma sürelerini yarıya indirmeyi, Nike’ın mobil uygulamalarına üyeliği artırmayı ve stillerini 25% oranında azaltırken önemli franchise’ların seçimini iyileştirmeyi içeriyor. 

Swartz, Nike hisselerinin 129 dolar olan adil değer tahminlerine göre 27% iskonto ile işlem gördüğüne dikkat çekiyor.

☕ 2023 mali yılında 36 milyar dolar satış gerçekleştiren dünyanın en büyük özel kahve zinciri Starbucks da Morningstar’ın listesinde kendine yer bulmuş. 

Starbucks’ın son beş yılda ABD’de fiyatlarını yıllık 8% artırdığına dikkat çeken kıdemli analist Sean Dunlop, Starbucks’ın ana ABD ve Çin pazarlarında ve 80’den fazla diğer küresel pazardaki lisans ortaklarıyla penetrasyonu artırdıkça, 2033 yılına kadar orta tek haneli birim büyümesine sahip olmasını bekliyor. 

Analiste göre Starbucks’ın ABD’de yaklaşık 34 milyon aktif kullanıcısı olan sadakat programına devam eden yatırımları, dijital sipariş vermeye giderek daha yatkın hale gelen bir kitlede açıkça yankı buluyor: ABD’deki sipariş hacminin 59%’u artık sadakat programı katılımcıları tarafından gerçekleştiriliyor. 

Starbucks hisseleri, Morningstar’ın hisse başına 105 dolar olan adil değer tahminine göre 15% iskontolu işlem görüyor.

Morningstar’ın Beğendiği 10 Mavi Çipli Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar