Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin Favori Temiz Enerji Hisseleri

June 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’nin Favori Temiz Enerji Hisseleri

Temiz enerji dönüşümü tüm sektörlerde aynı düzeyde gerçekleşmeyecek ancak Stephen Byrn öncülüğündeki Morgan Stanley analistlerine göre, bu dönüşüm bazılarına kazandıracağı için yatırımcılara cazip bir fırsat sunuyor. 

Banka, farklı sektörlerden temiz enerji dönüşümünün merkezinde yer alacak bazı hisse grupları oluşturmuş. Hisseler, enerji depolaması ve yakıt hücreleri, temiz hidrojen ve amonyak fırsatları, karbon depolama hisseleri ve elektrikli araçlara yönelik yüksek talepten faydalanacak hisseler olmak üzere dört kategoride toplanmış.

1️⃣ Morgan Stanley’nin enerji depolaması ve yakıt hücreleri listesine bakalım.

 • Bloom Energy (BE)
 • Altus Power (AMPS)
 • Sunnova Energy International (NOVA)
 • Sunrun (RUN)

Byrd’e göre, tüm yerleşik kamu hizmetleri enerji dönüşümünden kazançlı çıkmayacak. Ancak bu tüm ülke için geçerli değil ve analist, “enerji depolama ekonomisinin iyi durumda olduğunu ve Kaliforniya ve Kuzeydoğu gibi yerlerde dağıtılmış enerji kaynakları adaptasyonu artacağı için” yalnızca Orta Batı’ya oransız bir fayda sağlayacağını düşünüyor.   

Bu alanda Sunrun ve Sunnova gibi güneş enerjisi hisselerine dikkat çekiyor. 

2️⃣ İkinci sırada yatırım bankasının seçtiği temiz hidrojen hisseleri var. 

 • Exxon Mobil (XOM)
 • AES (AES)
 • Nextera Energy (NEE)
 • Linde (LIN)
 • Plug Power (PLUG)

Temiz hidrojen alanında piyasanın “ciddi bir kafa karışıklığı” yaşadığını düşünen Byrd, ABD’de enflasyonu düşürmeye yönelik yasanın hidrojene geçiş için yeterli desteği sağladığını belirtiyor. Analist, bunun da ABD’de fiyatların düşük kalmasına ve yerel pazarın “maliyet açısından en rekabetçi bölgelerden biri” olmasına yardımcı olduğunu ekliyor.

Analist özellikle gri hidrojen ve amonyakla ilgili projeler üreten Linde ve Air Products and Chemicals (APD) gibi hisseleri öne çıkarıyor.

Byrd, “Enerji şirketleri karbon yakalama, kullanma ve depolama (CCUS) teknolojisiyle ekonominin karbonsuzlaştırılmasında çok önemli bir rol oynayacak.” diyor.

Analist, Occidental Petroleum’u (OXY) “CCUS’tan doğrudan en çok faydalanacak şirket” olarak seçerken, Exxon Mobil ve Chevron’un (CVX) da “teknolojiye yapılan yatırımlara öncülük ettiğini” belirtiyor. 

3️⃣ Son olarak Morgan Stanley, aşağıdaki hisselerin elektrikli araç talebindeki artıştan kazançlı çıkacağına inanıyor: 

 • Edison International (EIX)
 • PG&E (PCG)
 • Sempra (SRE)

Byrd, elektrikli araçlara yönelik enerji talebinin henüz çoğu kamu hizmeti için çok yüksek olmadığını, ve özellikle elektrikli araç satışlarının, araçlar için gereken enerjinin maliyetinde görülen büyümeyi geride bıraktığını söyledi.

Byrd, “Bu gücün çoğu şebeke kullanımının düşük olduğu gecelerde kullanılacak (kamu hizmetlerinin bu güç talebi için çok fazla bir şey yapmasına gerek yok), ayrıca birçok elektrikli araç müşterisi araçlarına yerel güneş enerjisi ile güç sağlayacak” dedi.

Analist bu alanda Sempra, Pacific Gas and Electric ve Edison International’ı seçiyor.

Morgan Stanley’nin Favori Temiz Enerji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC