Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin “AL” Dediği Ucuz Hisseler

Morgan Stanley’nin “AL” Dediği Ucuz Hisseler
Google News Icon Takip Et

Bir portföy yöneticisine göre, bu yıl hisseler bir yükselip bir düşerek karışık bir ortamla karşı karşıya kalsa da piyasanın mevcut genişlemesinin ardından birkaçı ileriye dönük olarak yatırımcısına fırsatlar sunmaya hazırlanıyor. 

Morgan Sanley’nin ABD Değer Fonu portföy yöneticisi Aaron Dunn, “Bu yıl gerçekten zorlandık, özellikle de yılın ikinci kısmında. Hâlâ pandeminin zorluklarıyla uğraşıyorduk ve çok fazla envanter çözüyorduk. Faiz oranları yükseldikçe bu durum daha da kötüleşti.” diyor.

Morgan Stanley’de değer sermayesi eş başkanı unvanına da sahip olan Dunn, bu durumun çok sayıda şirketi, özellikle de küçük ve orta ölçekli şirketleri etkilediğini belirtti:

Bunun gelecek yıl için iyi bir zemin hazırladığını düşünüyorum çünkü son birkaç yıldaki fazlalıkların birçoğunu temizlediğimize inanıyorum ve bu gerçekten birçok şirketin işlerinde gerçek talep akışı ve daha iyi marjlar görmesine izin veriyor.

Dunn, hangi hisselerin iyi bir yatırım olabileceği sorulduğunda dört ismin altını çiziyor ve “Dışarıda gerçekten iyi şirketleri ucuza almak için pek çok fırsat var.” diye ekliyor. 

🧑‍🌾 FMC 

Hasat yardımcıları ve herbisitler gibi çeşitli müşterilere ürünler üreten tarım bilimleri şirketi FMC (FMC), Dunn’ın listesindeki isimler arasında yer alıyor. Şirket, 31 Ekim itibariyle ABD Değer Fonu’nun 2,4%’ünü oluşturuyor.

Ocak ayından bu yana yaklaşık 57% değer kaybeden şirketle ilgili Dunn, “FMC’ye bakarsanız, bence muhtemelen bir emtia kimya şirketine daha yakın işlem gören özel bir kimya şirketi. Yani gerçekten iyi getiri sağlayan bir iş – rekabet açısından işine yönelik çok iyi bir konuma sahipler.” diyor.

Dunn, tarım sektöründeki diğer şirketler gibi FMC’nin de bu yıl envanterindeki önemli düşüşlerin ardından baskı altına girdiğini belirtti. İleriye dönük olarak, riskin çoğunun zaten fiyatlandırıldığını ve “önümüzdeki iki yıl içinde daha iyi kazançların gelmesinin muhtemel olduğunu” söylüyor.

🪙 Alcoa 

Alüminyum üreticisi Alcoa (AA), hafif otomobil üretiminin metale olan talebi artırması nedeniyle Dunn’ın beğendiği bir diğer isim. Hisse, ekim ayı sonunda ABD Değer Fonu varlıklarının 2%’sinden biraz fazlasını oluşturuyordu.

Dunn, “Alcoa, iş riskini azaltmak için bilanço perspektifinden kendisini gerçekten düzenlemiş harika bir şirket. Ve bugün bana göre, hisse gerçekten geçmişte baş ettiği birçok riski yansıtıyor.” diyor. 

Ancak Dunn, Çin’deki enerji kısıtlamalarının ardından arzın artmasıyla yılbaşından bugüne yaklaşık 40% değer kaybeden hissenin “çok fazla yukarı yönlü” kazanç sağlayabileceğini söyledi. 

Asya’nın güç merkezi, kömür kıtlığının ardından bir enerji kriziyle karşı karşıya kaldı ve o zamandan beri kömür üretiminde önemli bir bileşen olan alüminyum üretimini artırıyor.

🛒 Dollar Tree 

Değer yatırımcısı, 31 Ekim itibariyle ABD Değer Fonu varlıklarının neredeyse 3%’ünü oluşturan indirimli alışveriş zinciri Dollar Tree (DLTR) konusunda da oldukça iyimser.

Family Tree’yi 2015 yılında yaklaşık 9 milyar dolara satın alan şirket, bu yıl işçi güvenliği konusunda zorluklarla karşılaştı. Ancak Dunn, şirketin yeni yönetim ekibinin işleri tersine çevirecek ve “kazanç artışını sağlayacak” donanıma sahip olduğuna inanıyor:

Bu yine fırsatçı bir durum, gerçek değerinin altında işlem gördüğünü düşündüğümüz böyle bir şirketi bulabileceğimiz fırsatçı bir değer. İşletmeyi onarmak ve bugün olduğundan çok daha iyi bir işletme haline getirmek için harika bir yönetim ekibi tarafından çok fazla fırsata sahip.

🧽 Clorox

Tüketici sektöründe Dunn, çamaşır suyu ve diğer ev temizliği ürünleri üreticisi Clorox’u (CLX) beğeniyor.

Şirket bu yıl siber saldırı ve bazı bilişim teknolojileri platformlarında yaşanan kesintiler de dahil olmak üzere bazı zorluklarla karşılaştı. Bu durum Clorox’un hisse fiyatının önemli ölçüde düşmesine neden oldu.

Dunn, yılbaşından bugüne hisselerin yaklaşık 1% yükseldiğini ancak yine de CLX’in”gerçek değerinin oldukça altında” işlem gördüğünü belirtti.

Şirketin diğer avantajları arasında “sektördeki en iyi yönetim ekibine” ve “mükemmel bir bilançoya” sahip olması olduğunu belirten Dunn, “Bir aksaklık olduğunda bu tür şirketleri satın almayı seviyoruz ve fırsatçı değer olarak adlandırdığımız bir şey görüyoruz. Clorox da siber saldırıdan kaynaklanan bir aksaklık yaşayan ve gerçekten de ana iş kolunun çok güçlü olduğu harika bir örnek.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC