Al Sinyali Veren Hisseler

Morgan Stanley, Sürdürülebilirlik Alanında Bu Hisselere “AL” Diyor

Ocak 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley, Sürdürülebilirlik Alanında Bu Hisselere “AL” Diyor

Son yıllarda her şirketin masasında yer alan sürdürülebilirlik teması Morgan Stanley’e göre artık yatırımda da daha fazla yer edinmeli. 

❓ Sürdürülebilirlik yatırımı, alınacak veya satılacak hisseler belirlenirken Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) kriterlerinin değerlendirilmesiyle tanımlanabilir. Bir örnek vermek gerekirse, iklim değişikliği ve çevresel yıkımla mücadele ederken, bir yandan da kurumsal sorumluluğu benimseyen şirketlerin tercih edildiği bir yatırım alanıdır. 

Morgan Stanley analisti Laura Sanchez, fosil yakıtlardan uzaklaşmayı amaçlayan enerji dönüşümü, kaynak yönetimi ve sosyal eşitlik alanlarına yatırımda cazip fırsatlar sunan bir dizi hisse sunuyor. 

⭐ Morgan Stanley’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirdiği bu hisseler, en az 2 milyar dolar değerinde bir piyasa büyüklüğüne sahip ve bankanın hedef fiyatlarına göre en az 5% artış potansiyeli sunan isimlerden oluşuyor.

Burada Sanchez’in listesinde yer alan hisselerin değerlendirme kriterlerine de ufak bir parantez açalım. Listedeki hisseler iki kategoriden oluşuyor:

Yıldızlar” kategorisinde yer alan isimler, sürdürülebilirlik temalarından 50% gelir elde edenler; “Kıvılcımlar” kategorisinde yer alanlar ise yatırımlarının en az 20%’sini bu temalara yönlendiren veya ekonomiyi daha sürdürülebilir bir hale getirmek için bir rol oynayan şirketler:

  • Bloom Energy (BE)
  • Joby Aviation (JOBY)
  • Cemex (CX)
  • Schneider National (SNDR)
  • NextEra Energy (NEE)
  • Ambarella (AMBA)
  • Eastman Chemical (EMN)
  • Corteva (CTVA)
  • Nu Holdings (NU)

🚁 Corteva ile birlikte Yıldızlar kategorisinde yer alan iki isimden biri olan Joby Aviation, son zamanlarda gündemde olan bir isim.

Şirket, elektrikle çalışan helikopterlerin kullanımı yoluyla ulaşımda bir devrim yapmayı hedefleyen ve giderek büyüyen sektörün temsilcilerinden biri. Öyle ki, Wall Street’in bir kısmı söz konusu teknolojinin araçla ulaşımın yerini alabileceğine inanıyor. 

Morgan Stanley analisti Kristine Liwag, Joby’yi kentsel hava pazarında “ilk harekete geçen isim” olarak nitelendiriyor ve toplam adreslenebilir pazarını 2040’ta 1 trilyon dolara ve 2050’de 9 trilyon dolara çıkarma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Sanchez de Joby’nin ilk ölçekli uçak üretim tesisinin geliştirilmesini olumlu bir katalizör olarak değerlendiriyor. 

Joby için belirlenen konsensüs hedef fiyatın 38% seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, Morgan Stanley’nin 75% artış ima eden hedef fiyatı oldukça iyimser. 

🌾 Kaynak yönetimi sektöründe Corteva’yı beğenen Morgan Stanley, tarım kimyasalları ve tohum üreticisi şirketin daha yüksek rekoltelerle daha besleyici mahsuller elde etmeyi amaçladığını belirtiyor. 

Dünya nüfusunun giderek büyüdüğü ve tüketicilerin ete alternatif besinler aradığı mevcut ortamda, bu özellikler analistlerin incelediği kriterler arasında yer alıyor. 

Sanchez, “Sürdürülebilirlik lensinden bakıldığında, şirketin küresel gıda güvenliği ve iklim direncini korumak için attığı adımlar ile inovasyonu canlı tutmaya yönelik odağını beğeniyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Geçen yılı 18,5% ekside tamamlayan Corteva hisseleri, ocakta da 6% değer kaybetti. Ancak Morgan Stanley’nin hedef fiyatı önümüzdeki 12 ayda hissenin toparlanacağına ve 34% değer kazanabileceğine işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti