Borsa Yorumları

Morgan Stanley Çin Hisselerinde “Alfa” Fırsatlar Bekliyor

Aralık 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Çin Hisselerinde “Alfa” Fırsatlar Bekliyor

Çin ekonomisinin bu yıl pek iyi bir dönemden geçmediği doğru ancak Morgan Stanley, teknoloji sektöründe umut vaat eden hisseler görüyor ve yeni yılda bu sektörde öne çıkan isimler öneriyor.

Yatırım bankasının analistleri 4 Aralık tarihli bir notta, Çin internet oyuncularını içeren Hang Seng Teknoloji Endeksi’nin bu yıl şimdiye kadar 7% gerilediğine ve 12% gerileyen MSCI Çin Endeksi’nden biraz daha iyi performans gösterdiğine dikkat çekti.

Banka, 2024’ün “makro gelişmelerin sektördeki büyümeyi olumsuz etkilemesiyle alfa odaklı bir piyasa yılı daha” olacağını öngörüyor ve “Seçkin hisseler için alfa odaklı bir performans bekliyoruz.” diyor.

✍️ Küçük bir not: Alfa hisseler, genellikle piyasadan daha iyi bir performans gösterme eğiliminde olan şirket hisselerine deniyor. 

Morgan Stanley, “dirençli performans göstermeye devam edeceklerini” düşündüğü bazı oyun ve müzik alanındaki içerik liderlerinde yüksek bir performans bekliyor. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışı “pazar payı kazananlar ve eğitim oyunları” ile yapay zekâ sağlayıcıları için “benzersiz büyüme fırsatları” görüyor.

🤩 Morgan Stanley’nin Favorileri

Online perakendeci PDD Holdings’i (PDD) “Çin’in e-ticaret segmentindeki en iyi seçimi” olarak nitelendiren banka, başlıca e-ticaret oyuncuları arasında “en sağlam düşük fiyatlı kullanıcı payına” sahip olduğunu düşündüğü için hisseye “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veriyor.

Bankanın bu kararının nedenleri arasında düşük fiyatlı ancak yüksek kaliteli tedarik zinciri, yüksek operasyonel verimlilik ve “yüksek kaliteli / düşük fiyatlı ürünlere yüksek ağırlık veren bir trafik tahsis algoritması ve temel iş mantığı” yer alıyor.

Morgan Stanley’in PDD için belirlediği 181 dolarlık hedef fiyat, hissenin 5 Aralık’taki kapanışına göre önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 26% bir artış ima ediyor. 

Yatırım bankasının “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” konumunda olduğu diğer şirketler arasında online seyahat portalı Trip .com (TCOM) ile e-ticaret devleri Tencent (TCEHY) ve Baidu (BIDU) yer alıyor.

Morgan Stanley Trip. com için 50 dolar seviyesinde -5 Aralık kapanışına göre yaklaşık 52% potansiyel artış- ve Tencent için 55,06 dolar -yaklaşık 39,2%- hedef fiyat belirlemiş.

Bankanın Baidu için de 150 dolarlık bir hedef fiyatı var ve bu da hissede 32%’lik bir yükseliş anlamına geliyor.

Baidu’yu “Kendi kapsama alanındaki en iyi yapay zekâ sağlayıcı isim” olarak nitelendiren yatırım bankası, şirketi “bulut altyapısı, derin öğrenme çerçevesi, büyük dil modeli ve uygulamalar dahil olmak üzere tam yapay zekâ yetenekleri yığını” nedeniyle beğeniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC