Yatırım Rehberi

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi
Google News Icon Takip Et

Geleceğin için yatırım yapma kararı alarak Midas yatırım hesabını açtın ama nereden başlayacağını, hangi hisselere bakacağını veya nasıl temettü alacağını bilmiyorsan, hiç dert etme!

İşin kolayı var, çünkü Midas var! 

Rehberimizde önce tasarrufun yatırım yapmak için öneminden, sonra nasıl yatırım yapmamız gerektiğinden ve ardından Midas’ta nelere yatırım yapabileceğinden bahsedeceğiz.

💸 Neden Tasarruf Yapmalıyım?

Tasarruf, yatırımın temel şartıdır.

Büyük hedeflere ulaşabilmemiz için yapılan uzun vadeli yatırımlar için en önemli noktalardan biri de tasarruf yapmaktır.

Tasarruflarımız düzenli olarak yatırım yapmamızı sağlayarak, gelecek hedeflerimize kar topu etkisiyle çok daha kısa sürede ulaşmamızı sağlar. (Daha fazla öğrenmek istiyorum!)

Kısaca tasarruf yapmanın faydaları:

 1. Bir yıllık tasarrufun, yatırıma dönüşerek gelecek on yılını garanti altına alabilir.
 2. Finansal özgürlüğüne ulaşarak artık para için çalışmaz, paran senin için çalışır.
 3. Acil harcamaların için hazırda bir miktar paran olur, zor durumda kalmazsın.
Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

💴 Nasıl Tasarruf Yapabilirsin?

Gelir ve gider takibi yap: Aylık gelirinden toplam harcama miktarını çıkarman gerekiyor. Kalan miktar sana tasarruf ve yatırım potansiyelini verir. (Daha fazla öğrenmek istiyorum!) Bu miktarı artırmak istersen de;

 • “Olmasa da olur” dediğin harcamalarını kısabilirsin. Sadece 5 yıllık bir tasarruf ve yatırım, tüm hayatını değiştirme potansiyeline sahiptir.
 • Alışverişlerini indirimli ve kampanyalı dönemlere denk getir.

Ve unutma, bir şeyler satın alarak elde ettiğimiz mutluluk, satın alınmış bir mutluluktur. Maddeseldir ve uzun sürmez. Asıl mutluluk; huzur, rahatlık, dostluk, doğa, sevgi ve ailemiz gibi kendinden değerli şeylerdedir.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

🤔 Yatırım Araçları Nedir?

Yatırım yapmak için kenera ayırdığın paranı artık değerlendirme zamanın geldi. Büyük küçük demeden, artık yatırıma başlayabilirsin.

Midas’la Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da yatırım yapabileceğin en önemli iki yatırım aracı, hisse senetleri ve borsa yatırım fonları (BYF)’dır. 👇

Hisse Senedi: Birçok kişi “yatırım” kelimesini duyduğunda aklına ilk olarak borsa gelir. Hisse senedi, bir şirkete “direkt” olarak ortak olmanı sağlar. Böylece şirket büyüdükçe ve hisseleri değer kazandıkça sen de kazanabilirsin.

Ayrıca şirket kârını hissedarlarına dağıtmak isterse, şirketin kârından sen de elindeki hisse adedi kadar alırsın. Bunu hemen aşağıda “temettü yatırımı” başlığımızın altında inceleyeceğiz. (Ben temettü yatırımcısı olmak istiyorum!)

Borsa Yatırım Fonu: Borsa yatırım fonu, içerisinde çok sayıda hisse senedi, yatırım fonu veya altın gibi değerli madenlere sahip olan bir sepet gibidir.

Yatırım fonları, büyük bir pazara, sektöre, bölgeye ve hatta ülkeye yatırım yapmanı sağlar. Araştıracak zamanı, bilgisi ve tecrübesi olmayan yeni yatırımcılar daha çok tercih eder.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

📈 Yatırım Yapmak için Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var?

Kısa cevap: Sen ne kadar istersen!

Midas uygulaması üzerinden cebinde ne kadar varsa o kadar tutarla yatırım yapabilirsin!

Borsa İstanbul’da minimum bakiye zorunluluğu, hesap işletim ücreti veya takas payı gibi ücretler olmadan masrafsız bir şekilde yatırım yapabilirsin. Böylece Türk Hava Yolları, BİM veya Arçelik gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerine dilediğin gibi yatırım yapabilirsin.

Amerikan borsalarında ise sadece Midas’ta “parça hisse” olarak adlandırdığımız bu özellik, dilediğin adet veya tutarla Amerikan borsalarında yatırım yapabilmene olanak tanır.

İster 1.000 dolar, istersen de 10 dolar ile Apple, Microsoft, Starbucks, Google ve Tesla gibi devlere ortak olabilirsin.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

🧑‍🚀 Nasıl Yatırım Yapmalıyım?

Öncelikle yatırım hedefini, beklentilerini ve risk algını belirlemen gerekiyor. Neden yatırım yapıyorsun? Hedefin nedir? Ne kadar risk alabilirsin? Ne kadarlık bir süreyle yatırım hedefine ulaşmak istiyorsun? gibi bir takım soruların cevabını vermen gerekir.

Bu sorulara verdiğin cevaplara göre kendine özel yatırım yolunu çizebilirsin. Herkesin yatırım yolu farklı olduğu için birden fazla yatırım çeşidi vardır.

Önce uzunluklarına göre yatırım türlerini inceleyelim 👇

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

⏲ Kısa Vadeli Yatırım

Yatırım yapmaya başlamak için önce bir tutar belirlemen gerekir. Sonrasında hedefe en uygun yatırım aracına karar vermelisin. Unutma, herkesin hedefleri ve yatırım planı farklıdır.

 • Önemli! Kısa vadede borsada çok sert yükseliş ve düşüşler olabilir. Dolayısıyla vadeyi ne kadar kısa tutarsan riskin de o kadar artar. Örneğin, Ford Otosan (FROTO) hisseleri bir ayda 40% değer kaybederken, uzun dönemde değeri 10 katından fazla yükselmişti.

Eğer kendine harçlık çıkarmak, aylık giderlerini karşılamak, beğendiğin telefonu almak gibi hedeflerin varsa, bu “kısa vadeli” hedeflerin olduğunu gösterir. Kısa vadeli yatırım, genellikle 6 ila 12 aylık bir yatırım olmalı ve en az 1 sene boyunca ihtiyaç duymayacağın miktarlarla yapılmalı.

 • Örnek: 2023’ün başında elimizdeki 10 bin lira ile Nvidia grafik kartlarına sahip MSI marka yeni bir oyun bilgisayarı alamazdık. Kısa vadeli hedefimizi MSI marka bir oyun bilgisayarı almak olarak belirleyip Nvidia hisselerine yatırım yapsaydık, 10 bin liramız yıl sonunda yaklaşık 40 bin liraya yükselirdi. Böylece hem Nvidia ürünlerine sahip bir oyun bilgisayarı alırdık hem de yaklaşık 20 bin liramız cebimizde kalırdı.

Orta Vadeli Yatırım

Orta vadeli hedeflerin ise kısa vadeye göre daha büyük olabilir. Önündeki 3-10 senelik zaman zarfında hayalindeki arabayı satın almak, yeni bir iş kurmak veya ev almak gibi hedeflerin olabilir.

Öte yandan “orta vadeli” yatırımlar herkes için aynı olmayabilir. Sahip olunan tasarruf miktarına göre kimisi için araba satın almak “orta vadeli” bir hedef olurken, kimisi için de “uzun vadeli” bir hedef sayılabilir.

Bu yüzden tasarruf miktarına göre bu kararı senin vermen gerekir.

 • Örnek: 2015’in sonunda orta vadeli bir yatırım planı hazırlayarak, kiradan ayrılıp kendi evimize yerleşmek istediğimizi düşünelim. 2015 sonunda Broadcom şirketine yapacağımız 10 bin dolarlık yatırımımız sonucunda, her yıl aldığımız temettülerle tekrardan yatırım yaptığımızda, 2023’ün sonunda 102 bin doların üzerinde bir miktara ulaşmış olurduk.

9 senelik bu yatırım planına sadık kalmamızın ödülü, hem hisse senedinden hem temettüden hem de dolardan kazanarak kendi evimize sahip olmak olurdu.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

🗓 Uzun Vadeli Yatırım

Uzun vadeli yatırım, nihai yatırım planıdır. 10 yıldan fazla sürecek bu yatırım planının süresi, ancak hedeflerimiz gerçekleştiğinde sonlanır. Uzun vadeli hedefler arasında finansal özgürlüğümüze ulaşarak erken emekli olmak olabilir.

Uzun vadeli yatırım yaparken, kısa vadeli inişlere veya çıkışlara bakmadan yatırım yapmak hedeflerimizle daha uyumludur. Çünkü kısa vadeli düşüşler bizi hedeflerimizden uzaklaştırmayacağı gibi kısa vadeli yükselişler de hedeflerimize yaklaştırmaz.

Uzun vadeli yatırım planlarında tasarruflarımızı çok uzun bir süre boyunca yatırıma ayıracağımız için, yatırıma ayırdığımız tutar önümüzdeki 10-15 sene boyunca ihtiyaç duymayacağımız boyutta olmalıdır.

 • Örnek: Bundan sadece 10 yıl önce, uzun vadeli bir yatırım planı olarak Türk Hava Yolları’nın hissesine yatırım yaptığımızı düşünelim. Kısa vadeli yükselişlerde ve düşüşlerde elimizdeki hisseleri satmadan yatırım planımıza sadık kaldığımız bir senaryoda, 6,30 Türk Lirası aralığından aldığımız hisse senetlerinin değeri TL bazında yaklaşık 42 katına çıkmış olacaktı.

 • Bu ise 10 bin TL’nin yaklaşık 420 bin TL, 100 bin TL’nin ise 4,2 milyon TL olması anlamına gelir. Böylece son 10 sene içerisinde yaklaşık 13 katına çıkan ABD dolarını dahi geçmiş oluruz.

Yatırım planlarını öğrendiğimize göre, şimdi de yatırım stratejilerini ve son bölümümüzde de bu stratejilerde bulunan hisse senetlerini tanıyalım 👇

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

🚀 Büyüme Yatırımı

Getiri ve Risk: Yüksek getiri ve yüksek risk potansiyeli.

Yatırım Süresi: Kısa zaman içerisinde çok kazandırıp, kaybettirebilir.

Çok hızlı büyüyen, görece daha küçük şirketlere yatırım yapılan bir stratejidir. Geleceğin Apple’ı veya Koç Holding’i gibi “en büyüklerden” olacağı düşünülen şirketlere yatırım yapılır.

Uzun vadeli bir yatırım stratejisi olsa da, kısa vade de büyüme hisseleri çok sert yükselişlerde gerçekleştirerek yatırımcılarına kazandırabilirler. Değer hisselerine oranla görece daha yüksek riske sahiptirler.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

💰 Temettü Yatırımı

Getiri ve Risk: Karşılaştırmalı olarak daha düşük riskli bir yatırımdır.

Yatırım Süresi: Uzun vadeli bir yatırım olsa da, sonuçları hemen görülebilir.

Temettü yatırımcılığı; diğer yatırım stratejilerinden farklı olarak, yatırım yapılan şirketlerin kârına ortak olmayı, böylece düzenli ve pasif gelir elde etmeyi hedefler.

 • Günlük al-sat işlemlerinden farklı olarak yatırımcılar, temettü yatırımlarına bağlı olarak aylık, çeyreklik, 6 ayda bir veya yıllık olarak şirketlerin kârlarından pay alır.

Temettü yatırımcılığını, kıtalar arası uzun bir uçak yolculuğu gibi düşünebiliriz. Arkadaşımızın evine gider gibi hazırlıksız bir şekilde çıkarsak bu yolculuğa, işler planladığımız gibi gitmeyebilir. Nelere ihtiyacımız olacağını iyi hesaplamalı, uzun bir yolculuk olacağı için kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünmeliyiz.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

💎 Değer Yatırımı

Getiri ve Risk: Görece daha düşük riske ve getiriye sahip.

Yatırım Süresi: Beklenen yüksek getiri için uzun vadeli bir bekleyiş vardır.

Bu modeli tercih eden yatırımcılar, hisselerinin hak ettikleri değerlerin altında işlem gördüğünü düşündükleri şirketlere yatırım yapmaya çalışırlar. Eğer bir şirketin hisse senedinin hak ettiğinden çok daha düşük bir fiyata sahip olduğu düşünülüyorsa, değer yatırımcıları bu hisseyle ilgilenir.

Uzun vadeli bir yatırım stratejidir. Görece olarak birçok hisse senedine oranla daha düşük riske sahiptir.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

👑 Birinci Sınıf Hisse Yatırımı

Getiri ve Risk: Uzun vadede görece en düşük riske sahip şirketlerdir. Düzenli bir büyüme ve getiriye sahiptirler.

Yatırım Süresi: Yatırımcının hedeflediği miktara göre hem uzun vadeli hemde kısa vadeli bir yatırım olabilir.

İngilizcesi “Blue-Chip” olan bu hisse senetlerini, birinci sınıf veya en iyi kalite hisse senetleri olarak düşünebiliriz.

Apple ve Microsoft gibi dünyanın en büyük şirketleri ile Türk Hava Yolları ve Arçelik gibi Türkiye’nin devleri bu hisse senedi grubu içerisinde yer alır. Köklü geçmişleri ve finansal güçleri nedeniyle diğer hisselere kıyasla görece daha düşük riske sahip “güvenli liman” olara görülürler.

Faaliyet alanlarının neredeyse her yerine nüfuz etmiş iş modelleri ile sektör devi konumunda olan bu şirketler, ürünlerini kullandığı ve bildiği şirketlere yatırım yapmak isteyen kişilerin tercihleri arasındadır. Araştırmak için zamanı olmayan ve düşük riskle olabildiğince çok kazanç sağlamak hedefleyen yatırımcılar genellikle bu hisse senetlerini tercih eder.

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

📲 Midas ile Nelere Yatırım Yapabilirim?

Kısa cevap: Apple’dan Starbucks’a, Türk Hava Yolları’ndan BİM’e kadar dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerine, hisse senetlerini alarak yatırım yapabilirsin.

Aynı zamanda borsa yatırım fonları (BYF) aracılığıyla farklı ülke borsalarının hisse senetlerine, altın, gümüş, petrol ve doğalgaz gibi emtialara, elektrikli araçlardan yapay zekaya kadar ileri teknoloji sektörlere de yatırım yapabilirsin!

Biraz daha detaya inersek 👇

🚀 Büyüme Hisseleri 

“Geleceğin Apple’ı veya Koç Holding’i olabilecek firmalara geç kalmadan yatırım yapmak ister miydin?”

Yatırımcıların gözünde diğer şirketlere kıyasla çok daha güçlü büyüme potansiyeline sahip olan şirketlerin hisse senetleridir. Bu hisse senetlerinin performansları tarihsel olarak diğer hisse senedi türlerine oranla çok daha yüksek bir volatiliteye (oynaklığa) sahiptir.

Geleceğe yönelik güçlü hikayelere ve büyüme potansiyellerine sahip oldukları için görece daha pahalı hisse fiyatlarına sahiptirler.

Midas’ta bulunan bazı büyüme hisseleri:

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

💰 Temettü Hisseleri

“Yatırımlarından aylık kira alır gibi para kazanmak ister miydin?”

Temettü şirketlerinin hisseleri, yatırımcılarına pasif gelir sağlayan şirketlerin hisse senetleridir.

Aylık, üç aylık, 6 aylık veya yıllık frekanslarla düzenli olarak temettü (kâr payı) ödemeleri gerçekleştirirler. Hatta bu temettüler bazen o kadar yüksek olur ki sadece bu kârdan yatırımcılar aylık ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılayabilir.

Kazanılan temettüler ile tekrardan bir temettü hissesi almak, sahip olduğun hisse adedini artıracağı için kar topu gibi ileride alacağın temettü ödemeleri de artabilir.

Midas’ta bulunan ve düzenli olarak temettü veren hisseler:

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

👑 Uzun Vade Amerikan Hisseleri

“En Büyüklere ortak olmak!”

Dünyanın veya Türkiye’nin en büyük şirketlerinin içerisinde yer aldığı bu hisse senetleri, muazzam kazançları ve dünya pazarındaki dominansları nedeniyle kendi iş alanları içerisinde neredeyse “tekel” konumundadırlar. 

İş modelleri kendilerine has ve herhangi bir ekonomik krizde kolay kolay dize gelmeyecek kadar da finansal güce sahiptirler.

Özellikle Amerikan borsalarına yeni giren yatırımcıların ilgilerini çeken bu hisse senetleri, Apple veya Google gibi günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır.

Borsa İstanbul’da ise markalarıyla birçok sektörde baskın bir güce ulaşan Koç Holding ve Sabancı Holding gibi devlerin yanında, Türk Hava Yolları ve Şişecam gibi hem hızlı büyüyen hemde alanında “en büyük” haline gelen şirketler vardır.

Midas’ta bulunan bazı birinci sınıf hisseler:

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

💎 Değer Hisseleri

“Gerçek değerine ulaşmadığını düşündüğün hisse senetleri var mı?”

Değer hisseleri yukarıda bahsettiğimiz büyüme hisselerinin tam tersi konumunda yer alan, görece “ucuz” hisse senetleridir. Büyüme hisselerinin çok yüksek olan hisse fiyatlarına zıt olarak, kazandıkları gelire ve kâra oranla daha düşük hisse fiyatlarına sahiptirler. Bu yüzden yatırımcılar bu şirketleri “değer” hisseleri olarak görür.

Yatırımcıların beklentileri, uygun koşullar oluştuğunda bu hisselerin hak ettikleri fiyatlara çıkmalarıdır. Bu yüzden “ucuz” gördükleri fiyattan toplamak isterler.

Midas’ta bulunan bazı değer hisseleri:

Midas ile Borsa Yatırım Rehberi

❗️ Hisse Senedi Yatırımında Nelere Dikkat Etmen Gerek?

 • Küçük adımlarla deneyim kazandığından emin olmalısın. Bu yüzden ufak miktarlarla bile olsa yatırıma başlamalısın.
 • Yatırım yapacağın şirketi iyi seçmelisin. Bildiğin, ürünlerini kullandığın bir şirkete yatırım yapmak daha güvenli olabilir.
 • Beklenen getiri hakkında gerçekçi olmalı, portföyünü belirli aralıklarla takip etmelisin. Sabırsız davranmamalısın.
 • Zaman ufkunu, yani hisse senedini elinde ne kadar tutacağını belirlemelisin. Beklentilerini buna göre ayarlamalısın.

Hisse senetlerinin değerleri şirketin bilançosuna, aldığı yatırım kararlarına ve daha pek çok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu yüzden risk nispeten yüksektir. Sana tavsiyemiz yatırım yapmadan önce hem borsada hem de yatırım yapmayı planladığın şirket hakkında bilgi kazanman olacaktır.

Bu yüzden kendine günlük bir program çıkartarak, Midas Akademi’deki içeriklerimizi okuyabilir ve ufak miktarlarla da olsa yatırıma başlayarak borsa deneyimi kazanabilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı