Sektör Listeleri

Metaverse Hisseleri – Midas Liste

March 14, 2022 • 10 dakika okuma süresi
Metaverse Hisseleri – Midas Liste
Makaleyi sesli dinle

Çocukluk yıllarımızın “Facebook”u artık çok başka yerlere geldi! Şimdilerde “Meta” olarak bilinen şirketin liderliğinde tanıtılan Metaverse etrafında, birçok şirket elini çabuk tutup çoktan köşe kapmaya başladı.

  • Gayrimenkul, video oyunu, perakende ve bankacılık derken birçok farklı sektörde faaliyet gösteren dünya devi şirketler, kendi Metaverse projelerini geliştirerek pastadan pay kapmaya çalışıyor.
  • Peki, Metaverse yer alan sektörler hangileri? Metaverse’e yatırım yapan sektörler arasında yarı iletken çip, Oyun, 3D modelleme-yazılım, siber güvenlik ve AR/VR ekipmanları yer alıyor.

Şirketler için yeni bir kâr potansiyeli ise aynı zamanda bu şirketlerin yatırımcıları için yeni bir gelir kapısı anlamına geliyor. Diğer yandan, henüz emekleme çağında olan Metaverse projelerinin çok yüksek kârlar etmesi için yatırımcıların biraz sabırlı olmaları gerektiği aşikâr.

Bu durum ise aslında yatırımcılar için kötü değil, tam tersine harika bir haber anlamına da gelebilir. Çünkü Metaverse hâlâ “bebeklik” çağında olduğu için, bu alanda “erken yatırımcı” olma şansı da ortaya çıkıyor. Yani eğer bir tren varsa, bu trenin istasyondan kalkması bir yana, henüz daha yapılış aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Metaverse Hisseleri

Metaverse nedir? Metaverse neden önemlidir? gibi sorularının daha detaylı yanıtları için bu içeriğimize göz atabilirsin.

Eğer Metaverse projelerini ve hisselerini daha yakından tanımak istiyorsan, listemize başlayalım 👇

1. Unity Software (U) – Yazılım Sektörü

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Unity Software, özellikle oyunseverlerin yakından tanıyacağı, 3D yazılım alanının tartışmasız liderlerinden biridir. Şirketin, bugün yapılan tüm 3D yazılım projelerinin yaklaşık yarısının Unity yazılımıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Şirketin ürünlerinden ikisi (Unity Personal ve Unity Student) yeni başlayan içerik üreticilerinin ücretsiz bir şekilde kullanımına sunuluyor. Ücretsiz sürümle başlayan kullanıcılar ise ihtiyaçları ilerledikçe, Unity’nin ücretli aboneliklerine yöneliyorlar.

Unity, resmi web sitesinde yayınladığı bir yazıyla “Metaverse’ün inşası”ndan bahsederek, Metaverse oyunlarının video oyunu sektöründe hızla yükselmeye başladığı bir dönemde, Unity’nin 3D yazılımlarının hem Metaverse oyunu hemde birçok Metaverse projesi geliştirmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

Unity hisseleri ne durumda?

2020’nin sonunda 50 dolara yakın bir hisse fiyatıyla halka arz olan Unity, 2021’in sonuna doğru 4 katına çıkarak 200 dolardan fazla bir hisse fiyatıyla işlem görmeye başladı.

Şirket hisseleri son birkaç ayda ise borsaların düşüşüyle birlikte değerinin yarısına yakınını kaybederek 100 dolar civarına kadar düştü. Ayrıca Midas ile Unity gibi birçok hisseye yatırım yapabilirsin. İlk 11 işleminden ise ücret almıyoruz.

Unity hisseleri için analistler ne söylüyor?

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Toplam 14 yatırım uzmanının 12 tanesi “AL” notu, 1 tanesi “TUT ve 1 tanesi de “SAT” notu veriyor. Unity hisseleri için verilen en yüksek hedef fiyatı 185 dolarken, en düşük hedef fiyatı ise 115 dolar. 

2. Cloudflare (NET) – Yazılım Sektörü

İçerik dağıtım ağı (CDN), siber güvenlik ve veri deposu olmak üzere 3 temel alanda faaliyet gösteren Cloudflare, tüm iş kollarıyla Metaverse içerisinde yer edinme imkanına sahip. 

İçerik dağıtım ağının herhangi bir veriyi 50 milisaniye veya daha kısa sürede dünya nüfusunun 95%’ine ulaştırabileceğini iddia eden şirket, Metaverse büyüdükçe bu dünya içerisindeki içeriğin dağıtımında da rol oynamak için çalışmalara başladı. Resmi web sitesinde Metaverse’e dair planlarını çoktan paylaştı bile!

Şirketin diğer iş kolları olan siber güvenlik ve veri depoları ise Metaverse için bir o kadar önemli konular. Günlük 76 milyar siber tehdidi önlediğini açıklayan şirket, Metaverse büyüdükçe kullanıcıların ve serverların güvenliği için hayati bir öneme sahip olan siber güvenlik noktasında da Metaverse içerisinde yer almaya hazır.

Cloudflare aynı zamanda kısa süre önce, Metaverse’ün gelecekte sahip olacağı devasa veri depolama ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilecek bir veri deposu ürününü de piyasaya sürdü.

Cloudflare hisseleri ne durumda?

3 Eylül 2019’da 15 dolarlık bir hisse fiyatıyla halka arz olan Cloudflare, 2021’in sonuna doğru 15 kata yakın bir yükselişle 221 dolardan fazla bir hisse fiyatıyla işlem görmeye başladı.

Son birkaç ayda ise Amerikan borsalarındaki düşüşe birlikte değerinin yarısına yakınını kaybederek 90 ile 100 dolar civarına kadar düştü. Midas ile Cloudflare gibi birçok hisseye yatırım yapabilirsin. İlk 11 işleminden ise ücret almıyoruz.

Cloudflare hisseleri için analistler ne söylüyor?

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Toplam 21 yatırım uzmanının 10 tanesi “AL” notu, 10 tanesi “TUT” ve 1 tanesi de “SAT” notu veriyor. Cloudflare hisseleri için verilen en yüksek hedef fiyatı 250 dolarken, en düşük hedef fiyatı ise 100 dolar.

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

3. Nvidia (NVDA) – Yarı İletken Çip

3D Modelleme, grafik işlemcisi ve veri depolama teknolojilerinde bir dünya devi haline gelen Nvidia, çok hızlı bir şekilde Metaverse planlarını geliştirmeye başladı. 

Şirketin Metaverse planlarından belki de en önemlisi olan “Omniverse Enterprise”, çok kısa bir süre içerisinde yüzlerce şirket ve on binlerce içerik oluşturucusu tarafından kullanılıyor. Birçok mühendis, tasarımcı, araştırmacı ve içerik üreticisi tarafından kullanılan Omniverse ile 3D modelleme ve tasarım araçları kullanılarak, sanal bir dünya simülasyonu inşa ediliyor.

Nvidia’nın Metaverse planları sadece bununla da sınır kalmıyor. 

Aynı zamanda şirketin temel işi sayabileceğimiz yüksek kaliteli grafik işlemcileri de (Ekran Kartları-GPU) Metaverse’de kendine yer buluyor. Metaverse’ün adaptasyonu daha geniş kitlelerce kabul gördükçe ve inşası hızlandıkça, Nvidia’nın gelişmiş grafik işlemcileri Metaverse kullanıcılarını daha kaliteli ve “gerçek” bir 3D içerik deneyimine ulaştırabilir.

Aynı Cloudflare gibi veri deposu alanında da faaliyetlerini sürdüren ve 2022 rakamlarına göre gelirlerinin neredeyse yarısını oluşturan veri merkezleri, şirketin Metaverse’de bir yer edinmesini sağlayabilecek faaliyetlerden bir başkası.

Nvidia hisseleri ne durumda?

20 yılı aşkın bir süredir Nasdaq’ta işlem gören Nvidia hisseleri, son 5 yıl içerisinde 100 katından fazla yükseliş gösterdi.

2021’in kasım ayında 346 dolar ile tarihi zirvesine ulaşan NVDA, 2022 şubat ayı itibarıyla 200 dolara kadar düştü.

Nvidia hisseleri için analistler ne söylüyor?

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Toplam 37 yatırım uzmanının 29 tanesi “AL” notu, 7 tanesi “TUT” ve 1 tanesi de “SAT” notu veriyor. Nvidia hisseleri için verilen en yüksek hedef fiyatı 400 dolarken, en düşük hedef fiyatı ise 250 dolar.

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

4. Adobe (ADBE) – Yazılım

Hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların tercihi yazılım devi Adobe, işini iki bölüme ayırıyor: Dijital medya ve dijital deneyim.

  • Şirket ilk bölümde, Photoshop ve Premiere Pro gibi sektörde en çok kullanılan dijital tasarım uygulamalarına ve özellikle kurumsal pazarın tercihi e-imzalar için Adobe Sign gibi dijital belge uygulamalarına sahip.
  • İkinci bölümde ise veri işleme çözümleri, pazarlama aktiviteleri ve ticari faaliyetler için geliştirdiği yapay zeka destekli yazılımlarını içeriyor.

Adobe’nin pazarlama aktiviteleri ve ticari faaliyetler için geliştirdiği yazılımı, gerçek dünyada olduğu kadar sanal bir dünyada da talep görme şansına sahip. 

Benzer şekilde, Adobe Substance 3D gibi tasarım yazılımları (3D modelleri tasarlama, geliştirme ve 3D sahneler oluşturma uygulaması) herhangi bir sanal dünyanın inşası için faydalı olma ihtimaline sahip.

Aynı zamanda Adobe Substance 3D, yukarıda da bahsettiğimiz “Nvidia Omniverse” ile entegre olacak yazılım ürünlerinin arasında yer alıyor.

Adobe hisseleri ne durumda?

Listemizin en yaşlı hisselerinden biri olan Adobe, 1986 yılında 11 dolardan halka arz olduğundan bu yana tam 60 kattan fazla yükselerek 700 dolara kadar ulaşmıştı. Adobe hisselerinin sadece 2017-2021 arasındaki değer kazancı ise yaklaşık 6 kata ulaşmıştı.

2022’nin başından beri diğer tüm değer hisseleri ve teknoloji hisselerinde olduğu üzere yüksek bir değer kaybıyla karşılaştı. ADBE, 700 dolara yakın zirvesinden yaklaşık 35% düşerek 450 dolar civarına yaklaştı.

ADBE hisseleri için analistler ne söylüyor?

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Toplam 26 yatırım uzmanının 20 tanesi “AL” notu ve 6 tanesi “TUT” notu veriyor. Adobe hisseleri için verilen en yüksek hedef fiyatı 750 dolarken, en düşük hedef fiyatı ise 460 dolar.

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

5. Microsoft (MSFT) – Yazılım & Donanım

Aslında herkesin tahmin edebileceği üzere Microsoft’u açıkça bir Metaverse şirketi olarak tanımlayamayız. Dünyanın en büyük 2. şirketi olan Microsoft, bundan çok daha fazlası olmakla birlikte, bulut bilişimden video oyunlarına kadar çeşitli ürünleriyle Metaverse içerisinde yer alabilir.

Meta Platforms, 2021 Ekim’de Metaverse planlarını açıkladıktan hemen sonra Microsoft, ilk Metaverse hamlesi olarak Teams uygulaması için Mesh ürününü tanıtmış, piyasaya süreceklerini duyurmuştu.

  • Mesh for Teams uygulaması akıllı telefon, bilgisayar veya AR/VR cihazı olan herkes tarafından erişebileceğini ve bunun işletmeler açısından Metaverse’e açılan bir ağ görevi görebileceğini söylediler.

Diğer yandan, Microsoft’un video oyunu bölümü, özellikle Activision-Blizzard satın alımının ardından şirket için bir başka büyük Metaverse fırsatı olabilir.

Kripto para yatırım şirketi Grayscale’in araştırmasına göre, Metaverse odaklı video oyunlarının 2025 yılına kadar, (uygulama içi harcamalardan kaynaklanan) 400 milyar dolarlık bir pazar haline gelebileceği tahmin ediliyor.

Microsoft, video oyun yayın hizmetlerinden ötürü büyük bir abone tabanına sahip olduğu ve daha fazla oyuncu çekmek için sahip olduğu video oyun markalarının sayısını oldukça agresif bir şekilde genişlettiği için Metaverse’deki oyun sektörünün en avantajlı şirketlerinden biri olma fırsatına sahip.

Microsoft hisseleri ne durumda?

Özellikle 2014’ten sonra hisseleri çok büyük bir yükseliş ivmesi yakalayan ve neredeyse 10 kat yükselen MSFT, son zamanlarda 2021’deki en yüksek seviyesinden bu yana 20%’ye yakın değer kaybetti.

MSFT hisseleri için analistler ne söylüyor?

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Toplam 39 yatırım uzmanının 35 tanesi “AL” notu ve 3 tanesi “TUT” notu veriyor. Microsoft hisseleri için verilen en yüksek hedef fiyatı 425 dolarken, en düşük hedef fiyatı ise 320 dolar.

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Metaverse Hisseleri - Midas Liste

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı