Sektör İncelemeleri

Küresel Yayın Ekipmanı Pazarı Büyüyebilir! Hangi Şirketler Öne Çıkıyor?

September 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Küresel Yayın Ekipmanı Pazarı Büyüyebilir! Hangi Şirketler Öne Çıkıyor?

Küresel yayın ekipmanı pazarının 2023 yılında 5,2 milyar dolar değerinde olması ve 2028 yılında 6,7 milyar dolara ulaşması beklenmektedir; pazarın 2023’ten 2028’e kadar 5,3%’lük bir bileşik büyüme oranında büyümesi bekleniyor. 

Küresel Yayın Ekipmanı Pazarı Büyüyebilir! Hangi Şirketler Öne Çıkıyor?

Yayın ekipmanı pazarının büyümesi, dijital yayıncılığın kullanımının artması ve ileri teknolojilerin benimsenmesiyle destekleniyor. Yani, günümüz medya ortamında artan içerik üretimi yatırımlarıyla birlikte pazarın potansiyeli oldukça yüksek. Pazardaki artan rekabet üretilen her bir içeriğin daha kusursuz olmasını hedefleme çabalarıyla birleşince kameralardan video prodüksiyon ekipmanlarına, ses kayıt araçlarına kadar sektörde yatırımlar arttı. Buna ultra yüksek tanımlı içeriklerin benimsenmesi, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve bulut tabanlı hizmetler de dahil. 

Küresel Yayın Ekipmanı Pazarı Büyüyebilir! Hangi Şirketler Öne Çıkıyor?

👨‍💻 Pazarda yer alan “Kodlayıcılar (görüntü şifreleyiciler)” segmentinin tahmin dönemi boyunca pazarın büyümesinde en büyük paya sahip olması bekleniyor. Kodlayıcılar, ses ve video içeriğinin dijital formatlara dönüştürülmesinde merkezi bir rol oynayarak bunların iletimini ve dağıtımını kolaylaştırır. Yüksek çözünürlüklü (HD) ve ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) formatları kapsayan üst düzey video içeriğine yönelik artan talep, kodlayıcıların öneminin altını çiziyor.

 Bu tür birinci sınıf içeriklerin kodlanması ve verimli bir şekilde yayınların sıkıştırılması (compressing), içeriklerin kalitesini korurken çeşitli ağlar arasında kesintisiz aktarımının sağlanması için de vazgeçilmezdirler. Ayrıca canlı yayınların, spor programlarının, haberlerin, konserlerin ve diğer etkinliklerin popülaritesindeki artış, kodlayıcılara olan talebi daha da artırıyor.

Tahmin dönemi boyunca özellikle dijital yayıncılığın yayın ekipmanı pazarına hakim olması bekleniyor. Özellikle dijital televizyon setlerinin, set üstü kutuların ve akıllı TV’lerin çoğalması dijital yayıncılığa olan talebi artırıyor.

📺 Pazardaki segmentlerden bir diğeri ise “televizyon” segmenti. Bu segmentin tahmin dönemi boyunca en yüksek Bileşik Büyüme Oranında büyümeye tanık olması öngörülüyor.

Uygulama açısından televizyon segmentinin tahmin döneminde en yüksek yıllık bileşik büyüme oranına sahip olması bekleniyor. Dijital ve çevrimiçi platformların yükselişine rağmen televizyon, dünya çapında birçok insan için temel eğlence ve bilgi kaynağı olmaya devam ediyor. 

Televizyon içeriğine yönelik bu tutarlı talep, yüksek kaliteli programların sunulmasını sağlamak için yayın ekipmanına yapılan yatırımları teşvik etmektedir. Ayrıca önemli spor etkinlikleri, canlı gösteriler ve haber yayınları televizyon programcılığının önemli bir parçası olmayı sürdürüyor. Bu faktörler pazarın büyümesini tetikliyor.

🌎 Kuzey Amerika, tahmin dönemi boyunca yayın ekipmanı pazarına hakim bölge olacak.

Kuzey Amerika, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, köklü ve gelişen bir medya ve eğlence endüstrisine ev sahipliği yapmaktadır. Büyük yayın ağlarının, film stüdyolarının ve yapım şirketlerinin genel merkezleri bu bölgede bulunmaktadır. Bu kuruluşlar içerik üretmek ve dağıtmak için son teknoloji ürünü yayın ekipmanlarına büyük yatırımlar yapıyor.

Öte yandan Asya Pasifik bölgesinde yayın ekipmanı pazarı oldukça hızlı büyüyebilir. Bölgedeki pek çok ülke tüketici harcamalarının artmasına ve orta sınıfın büyümesine şahit oluyor. Artan refahla birlikte yüksek kaliteli içerik ve eğlenceye olan talebin de artması bekleniyor.

🔑 Pazarda Öne Çıkan Kilit Oyuncular:

 • Cisco Systems (CSCO)
 • CommScope (COMM)
 • Warner Bros. Discovery (WBD)
 • Fox Corporation (FOX)
 • DISH Network (DISH)
 • Cumulus Media (CMLS)
 • Sinclair Broadcast Group (SBGI)
 • AMC Networks (AMCX)
 • Gray Television (GTN)
 • Sirius XM Holdings (SIRI)
 • iHeartMedia (IHRT)
 • Nexstar Media Group (NXST)

Küresel Yayın Ekipmanı Pazarı Büyüyebilir! Hangi Şirketler Öne Çıkıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken Broadcast Equipment Market raporundan faydalanıldı.