Borsa Yorumları

Kilo Kaybı İlaçları Bu 2 Hisse için Fırsatlar Sunuyor

October 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Kilo Kaybı İlaçları Bu 2 Hisse için Fırsatlar Sunuyor

Başlangıçta diyabet tedavisi olarak geliştirilen GP1-1 (glukagon benzeri peptid-1) ilaçları, bazı sektörlerde devrim yaratma eşiğinde.

Popüler olarak kilo vermek için de kullanılan ilaçlarla ilgili gelişmeler, diyaliz merkezi sahiplerinden obezite cerrahisi sağlayıcılarına ve gıda endüstrisine kadar her sektörü altüst ediyor.

Ancak bir yatırım danışmanı, Scharf Investments’ın başkanı Brian Krawez, bu ilaçların birçok fırsat sunduğunu da söylüyor:

Pek çok yatırımcı, GLP-1 ilaçlarının restoranlardan temel tüketim maddelerine kadar pek çok şirket üzerindeki etkilerinden endişe duyuyor. Ancak bu ilaçların çeşitli isimlerde fırsatlar yarattığını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz hafta, Novo Nordisk’in (NVO) bir araştırmanın Ozempic ilacının diyabet hastalarında böbrek hastalığının başlangıcını geciktirebileceğini gösterdiği açıklamasının ardından, böbrek diyaliz sağlayıcılarının hisseleri keskin bir düşüş yaşamıştı.

Bu tür ilaçlar ayrıca beslenme alışkanlıklarını da etkiliyor: Walmart (WMT) geçen hafta yaptığı açıklamada, insanların gıda alışverişinde “hafif bir değişiklik” gördüğünü ve bunun kısmen müşterilerin diyabet ilaçları Mounjaro ve Wegovy gibi iştah bastırıcı ilaçlar kullanırken daha az alışveriş yapmasından kaynaklanabileceğini belirtti.

GLP-1, esasen bağırsakta salgılanan ve insülin salgılanmasını uyaran, midenin boşalmasını yavaşlatan ve beyne tatmin hissi ileten bir hormon. Bu mekanizmalar, ilaçları alan hastaların kilo vermesine ve diyabetlerini düzenlemesine yardımcı oluyor.

Krawez, ilaçlarla ilgili uyarıların ardından bir temel tüketici hissesinde görülen satışların “yersiz” olduğunu söyledi; o hisse ise Unilever (UL). Krawez, dün yaptığı açıklamada, GLP-1 korkuları nedeniyle hisselerinin temmuz sonundan bu yana 12% düştüğünü belirtti.

Krawez, hissenin rakiplerine göre 25% iskonto ile işlem gördüğünü ve şu anda tarihinde hiç olmadığı kadar ucuz olduğunu da sözlerine ekledi. Krawez, bu iskonto ile Unilever’in büyüme potansiyeli için yeterince takdir alamadığını söyledi ve “Satışların yersiz olduğunu ve bir alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.” dedi.

Krawez ayrıca ABD’nin en büyük ilaç ve tıbbi malzeme distribütörü olan McKesson’ın (MCK) yatırımcıların radarının altında kaldığına inanıyor:

İlaç dağıtımında baskın bir oyuncu konumunda. Kabaca 35% pazar payına sahip ancak pek çok insan şirketi tanımıyor.” 

GLP-1 ilaçları da dahil olmak üzere özel ilaçların şirketin gelirlerinin kabaca 35%’ini oluşturduğunu belirten Krawez “(Şirketin) S&P’den daha hızlı büyüdüğünü görüyoruz ancak yine de S&P’ye göre iskontolu işlem görüyor.” dedi. 

Kilo Kaybı İlaçları Bu 2 Hisse için Fırsatlar Sunuyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC