Ekonomi ve Finans Haberleri

Karmaşık Talep Görünümüyle Petrol 2% Geriledi

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Karmaşık Talep Görünümüyle Petrol 2% Geriledi

Petrol fiyatları, talebin hâlihazırda zayıflık belirtileri gösterdiği küresel piyasada Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefiklerinin (OPEC+) bu yılın ilerleyen dönemlerinde arzı artırma kararına yönelik kuşkular nedeniyle 2% değer kaybetti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 1,97% düşüşle varil başına 76,81 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 2,12% düşüşle varil başına 72,65 dolardan işlem gördü. 

OPEC+ pazar günü petrol üretim kesintilerinin çoğunu 2025 yılına kadar uzatma konusunda anlaştı ancak sekiz üyenin gönüllü kesintilerinin ekim ayından itibaren kademeli olarak kaldırılması için alan da bıraktı.

PVM’den Tamas Varga, “Piyasanın tepkisi petrol üreten herkes için iç karartıcı ve tüketiciler için yüksek sevinç getiriyor.” diyor.

Ekim ayında planlanan gevşeme, yatırımcıların zaten yüksek faiz oranlarının küresel ekonomik faaliyeti sekteye uğratmasından korktuğu bir ortamda arz fazlasıyla ilgili endişeleri artırıyor. Dahası ABD, Çin ve Avrupa gibi büyük ekonomilerden yılın geri kalanında petrol iştahlarının umulduğu kadar sağlıklı olmayabileceğine işaret eden sürekli bir sinyal akışı var.

Buna ek olarak, ABD gibi OPEC dışı üreticilerin arzı da artarken, IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong “‘Kötü haber kötü haberdir’ mantrası yürürlükteyken, ekonomik zayıflığa dair daha fazla kanıt petrol fiyatlarını düşürebilir.” uyarısını yapıyor. 

Karmaşık Talep Görünümüyle Petrol 2% Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters