Borsa İstanbul Notları

Kâr Realizasyonları İzlense de Güçlü Görünüm Sürüyor

January 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kâr Realizasyonları İzlense de Güçlü Görünüm Sürüyor

📊 31 Ocak tarihi itibarıyla PPK faiz artırım kararı sonrasında BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi üzerine ivmelenmenin başladığı görüldü. Karar sonrası yönünü yukarıya çeviren endekste zaman zaman kâr realizasyonları izlense de  güçlü görünüm ve tarihi zirveye yakınsama isteği devam ediyor. Faiz artırımlarında sona gelindiği ibaresinin karar metninde vurgulanması riskli varlıklar olan hisse senetlerine ilgiyi artırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2023 yılı Aralık ayında ihracat 0,4% arttı, ithalat 11% azaldı. Bu durum içerde bakan Şimşek’in de demeçlerinde belirttiği hedeflere paralel şekilde yurt içinde talepte düşüşve ihracatta büyümenin devamlılığı adına olumlu bir sinyal olarak yorumlanabilir.

Diğer güncel gelişmeler arasında Türkiye’nin F-35 programına alınması ile alakalı ABD tarafından gelen iyimser açıklamalar; siyasi anlamda olumlu algıların artmasına ve piyasalarda iyimserliğe destekleyici bir unsur olarak etki yaratmıştı. Sonrasında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland’ın, “S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır.’’ açıklamasında bulundu ve beraberinde Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’leri hatırlatarak, “Türkiye’ye F-35 satılması masada yok” cevabını verdi.

Saat 16.15 saatleri itibarıyla 8.477 seviyelerinde 0,04% yükseliş ile yatay seyir sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin aşılması yeni bir ivmelenme için önemli olabilir. Ancak burada ivmeli çıkış yaşayan şirketlerde kâr realizasyonlarının olduğu da dikkat çekiyor.

👉 Bilanço sonuçlarının enflasyon muhasebesine dahil olacak şirketlere ek süre tanınmasından kaynaklı olarak daha geniş bir zaman aralığında açıklanacak olması geçmiş bilanço dönemlerine görece daha düşük tansiyonda fiyatlama ve piyasa aksiyonlarını beraberinde getiriyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda endeks ağırlıkları düşük sektörlerin daha ağırlıkta olduğu görülüyor. Ayrıca dün ayrışma yaşan sektörlerin ayrışmaya devam etmesi de ilgi çekici. Burada bilişim sektöründe ivmenin korunduğunu söylemek mümkün.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:.

  • Kobi Sanayi
  • Orman Kağıt
  • Bilişim
  • Tekstil Deri
  • Spor

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅AKSUE: 15,29 TL

🏅BALAT: 23,56 TL

🏅BASCM: 10,00 TL

🏅BAYRK: 46,72 TL

🏅BYDNR: 36,04 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Kâr Realizasyonları İzlense de Güçlü Görünüm Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.