Analist Notları

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

September 19, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Instacart Kimdir?

2012 yılında kurulan Instacart, 1400’den fazla perakende şirketiyle ortaklık kuran ve ABD market pazarının 85%’inden fazlasını kapsayan çevrimiçi market sektörünün önemli bir oyuncusudur. Şirket talep üzerine teslimatı kolaylaştıran benzersiz bir çevrimiçi market alışverişi modeli başlattı. Özellikle koronavirüs salgını sırasında aylık 7,7 milyon kullanıcıya ulaşan ve Walmart gibi büyük ABD marketleriyle ortaklık yapan eve teslim hizmetlerine yönelik talep artışından yararlandı.

Instacart, esas olarak perakende şirketlerinden ve müşterilerden gelen işlem ücretleri ve marka ortaklarından gelen reklam ücretlerinden gelir elde ediyor. 2022 yılında işlem gelirleri brüt işlem bedelinin 6,3%’ü, reklam gelirleri ise 2,6%’sı oldu. 2023 yılının ilk yarısında ise bu rakamlar sırasıyla 7,2% ve 2,7% olarak gerçekleşti.

Halka Arz Detayları

Instacart halka arzında toplamda 22 milyon hisse, 9,9 milyar dolar değerleme ile 30 dolarlık bir fiyattan halka arz oldu. Şirket Nasdaq borsasında “CART” kodu 19 Eylül itibarıyla listelenmesi bekleniyor. Halka arzdaki 22 milyon hissenin 14,1 milyonu şirketten ve 7,9 milyonu mevcut hissedardan geldi. 

San Francisco merkezli şirket, cuma günü yukarı yönlü bir güncelleme ile hisselerinin hisse başına 28 ile 30 dolar arasında fiyatlandırılacağını tahmin etmişti. Instacart, arzdan 660 milyon dolar topladı ve değeri 9,9 milyar dolar oldu. Bu, girişim yatırımcılarının 39 milyar dolar değerleme ile 265 milyon hisse satın aldığı 2021’deki değerin sadece dörtte biri.

Instacart’ın halka arz hedefleri arasında; sermayeyi artırmak, hisse senetleri için halka açık bir pazar oluşturmak, vergi yükümlülüklerini karşılamak, operasyonları finanse etmek ve potansiyel yatırımları veya hisse geri alımlarını araştırmak yer alıyor.

Hatırlayanlar muhakkak vardır, şirket daha önce 2022’de de halka arz için gizli bir başvuruda bulunmuştu ancak piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle halka arzı gerçekleştirmemeye karar vermişti.

Instacart Nasdaq Listelenmesi

Instacart’ın 19 Eylül itibarıyla Nasdaq’ta listelenmesi bekleniyor. Listelenmeyi takiben hissenin işlem görmeye başlamasıyla Midas uygulamasında “CART” kodu ile Instacart hisselerini bulabilirsin. Ancak bunun halka arza katılmak olmadığını ve Midas ile ABD’de halka arz olan bir şirketin halka arzına katılamayacağını özellikle belirtmek isterim.

Finansal Görünüm

Büyüme

Instacart, özellikle COVID-19 salgını sırasında önemli bir büyüme sergiledi. Söz konusu dönemin kapanmaların olduğu, market teslimatlarının arttığı bir dönem olduğu dikkate alındığında büyüme rakamlarının oldukça kabul edilebilir olduğu belirtilebilir. 

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

2022 yılında şirket, yaklaşık 29 milyar dolarlık brüt işlem bedeli bildirdi. Buna rağmen son veriler, 2022’nin aynı dönemine kıyasla bu yılın ilk yarısında 4%’lük mütevazı bir artışla brüt işlem hacminde bir durgunluğa işaret ediyor. Şirketin sipariş büyümesi de yataylaştı ve aynı dönem yıl boyunca yaklaşık 133 milyon sipariş oluştu. 

Toplam gelir, 2023 yılının ilk yarısında bir önceki döneme göre 31% oranında artarak 1,48 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca şirketin reklamcılık ve diğer gelirleri de 24% artışla 406 milyon dolara yükseldi. 

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

İşin Sürdürülebilirliği

Teknolojik becerisinden ve derin perakende ortaklıklarından yararlanan Instacart, ABD çevrimiçi market alanında baskın bir konuma sahip olarak önemli bir pazar payı elde etti. Hâlihazırda Kuzey Amerika’daki hanelerin 95%’inden fazlasına hizmet veren şirket, müşteri sadakatini artıran popüler Instacart+ üyelik programıyla desteklenen çevrimiçi market penetrasyonunun öngörülebilir gelecekte 35%’e kadar ulaşması potansiyelini öngörerek 1,1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatına  sahip gözüküyor.

Öte yandan Bernstein’daki analistler, büyük marketler kendi eve teslim seçeneklerini oluşturduklarından veya diğer platformlarla, lojistik gruplarıyla ortak olduklarından Instacart’ın iş modelinin gelecekte tehdit edilebileceği konusunda uyardı.

Kârlılık

Brüt kâr marjı, çeşitlendirilmiş gelir akışları ve etkin maliyet yönetimi stratejileri sayesinde 2020’deki 60%’tan 2023’ün ilk yarısında belirgin şekilde artarak 72%’ye yükseldi. Gelecek vaat eden büyümeye rağmen şirket, maliyet verimliliğinde öngörülen yavaşlama ve müşteri teşviklerine yapılan yatırımların artması nedeniyle brüt kâr büyümesinde potansiyel bir yavaşlama öngörüyor. 

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Net kâr ise 2020, 2021 ve 2022 yıllarını kıyasladığınızda 2022 yılında pozitife dönerek ciddi bir yükseliş kaydediyor. 

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Öte yandan bu yılın ilk yarısında 2022 yılının aynı döneminde gerçekleşen 74 milyon dolarlık net zarara kıyasla 242 milyon dolarlık bir net kâr olduğu da belirtilebilir.

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ürünler

Instacart öncelikli olarak perakende iş ortaklarından ve müşterilerden elde edilen işlem geliri (toplam gelirin 72%’si), marka ortaklarından alınan reklam ücretleri (toplam gelirin 28%’i) ve önemli tasarruflar sunan ve müşteri katılımının artmasını teşvik eden kazançlı bir üyelik programı olan Instacart+ aracılığıyla para kazanıyor.

Yönetici Kadrosu

Instacart, aralarında CEO Fidji Simo ve kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Apoorva Mehta’nın da bulunduğu güçlü ve deneyimli bir yönetici ekibi tarafından yönetiliyor. Liderlik ekibi, şirkette önemli miktarda hisseye sahip oldukları için oyunda çok fazla etkiye sahip. Bu onlara şirketin ve hissedarların çıkarına en uygun kararları alma konusunda güçlü bir teşvik sağlar.

Değerlendirme – 40 Kuralı

40 kuralı, bir şirketin büyümesini ve kârlılığını değerlendirmek için kullanılan bir kılavuzdur. Bir şirketin toplam büyüme oranı ve net kâr marjının en az 40% olması gerektiğini öne sürer. Mevcut tablo 2023 yılının ilk yarısı itibarıyla gelir büyümesi noktasında 40 kuralını karşılıyor ancak net kâr marjı olarak şirketin daha kat etmesi gereken yolunun da olduğunu gösteriyor. 

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

👀Analist gözünden: Bernstein analisti Nikhil Devnani, cuma günü müşterilere gönderdiği bir notta, Instacart’ın halka arz zamanlamasının kesinlikle ilginç olduğunu yazdı. “Şirketin toplam işlem değeri ve sipariş büyümesindeki yavaşlama, halka açılan bir büyüme hissesi için beklediğimiz tipik formül değil. Ancak Instacart, kârlılıkla piyasaya geliyor ve büyüme hikayesini kanıtlama şansına sahip.” dedi.

Instacart Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Instacart Form S-1