Borsa Yorumları

İkinci Yarının Favori 5 Bankacılık Hissesi

July 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İkinci Yarının Favori 5 Bankacılık Hissesi

FED, ABD’nin en büyük bankalarının potansiyel bir ekonomik yavaşlamaya dayanacak kadar güçlü durumda olduğunu düşünüyor. Öyle ki, FED’in yıllık stres testine tabi tutulan 23 banka, geçen hafta çarşamba günü piyasa kapanışından sonra bu önemli sınavdan geçti.

📋 Stres Testi ve Sonuçları 

Önce, nedir bu stres testi? FED’in stres testi, 2008 küresel finans krizi sonrası ortaya çıktı ve bankaları olağanüstü ekonomik koşullar altında bile normal şekilde işlemeye ve kredi vermeye devam edebilme yeteneğini test etmek için kullanılıyor. 

Ancak çoğu bankanın, bu yılın başlarında Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic’in iflasıyla çevrelenen kısa vadeli bir likidite korkusundan kazançlarını ve hisse fiyatlarını toparlaması için uzun bir yol var. 

Örneğin, yılbaşından bu yana PacWest Bancorp (PACW) neredeyse 65% ve Western Alliance Bancorp (WAL) 39% değer kaybetti.

💡 Geçen hafta açıklanan stres testi sonuçlarının ardından Wells Fargo (WFC) ve JPMorgan Chase (JPM) gibi büyük banka hisseleri yükselmeye başladı. Hatta haftanın son işlem günü JPMorgan hissesi neredeyse son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu görünüme paralel olarak, izlendikleri analistlerin en az 55%’inden “AL” notu alan ve 12 aylık ortalama hedef fiyatları en az 10% artışa işaret eden bankacılık hisselerini taradık.

Dilersen bu hisselere birlikte bakalım:

  • East West Bancorp (EWBC)
  • Fifth Third Bancorp (FITB)
  • Goldman Sachs Group (GS)
  • Western Alliance Bancorp (WAL)
  • Wells Fargo (WFC)

Goldman Sachs hisseleri, yılbaşından bu yana 6%’dan fazla değer kaybetti. Çünkü şirket, Goldman ortakları ile mevcut CEO David Solomon arasındaki anlaşmazlıklardan ve 2021’deki GreenSky satın alımından kaynaklanan büyük zararlarla mücadele ediyor. 

Ancak, FactSet tarafından Goldman’ı izleyen analistlerle yapılan bir ankete göre analistlerin 56%’sı, hisseye “AL” notu verirken, 12 aylık ortalama hedef fiyatı GS’nin mevcut işlem seviyelerinden yaklaşık 19%’luk bir artış yaşayabileceğine işaret ediyor.

Wells Fargo hissesi, 2023’te FED’in stres testini takiben geçen hafta perşembe günü 3,4% yükseldi. Wells Fargo’yu izleyen analistlerin 60%’ı San Francisco merkezli kredi kuruluşu Wells Fargo için “AL” diyor. 

İkinci Yarının Favori 5 Bankacılık Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC