BIST Şirket Haberleri

İhracat Oranı En Yüksek Gıda ve İçecek Hisseleri!

April 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İhracat Oranı En Yüksek Gıda ve İçecek Hisseleri!

Borsa İstanbul’da işlem gören gıda ve içecek sektörü şirketlerinin açıkladıkları finansallara göre ihracat oranları belli oldu.

Gıda ve içecek sektöründe ihracat oranı en yüksek şirketler arasında ilk sırada dondurulmuş ve konserve edilmiş meyve-sebze satışı yapan Frigo-Pak Gıda (FRIGO) yer aldı.

Frigo-Pak Gıda’yı doğal meyve suyu üretimi ve satışı yapan Elite Naturel (ELITE) takip etti. Üçüncü sırada Avod Kurutulmuş Gıda (AVOD), dördüncü sırada ise Kervan Gıda (KRVGD) yer aldı. 

Listenin beşinci sırasında ise geçtiğimiz sene halka arz olan Yayla Gıda (YYLGD) var.

İşte ihracat oranı en yüksek 10 gıda ve içecek sektörü hisseleri;

  1. Frigo-Pak Gıda İhracat Oranı: 93,36%
  2. Elite Naturel İhracat Oranı: 90,97%
  3. Avod Kurutulmuş Gıda İhracat Oranı: 87,03%
  4. Kervan Gıda İhracat Oranı: 74,89%
  5. Yayla Gıda İhracat Oranı: 73,76%
  6. Penguen İhracat Oranı: 72,09%
  7. Anadolu Efes İhracat Oranı: 71,42%
  8. Selçuk Gıda İhracat Oranı: 65,27%
  9. Ulusoy Un İhracat Oranı: 64,02%
  10. Coca-Cola İçecek İhracat Oranı: 63,63%

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurt dışı satışların, toplam satışlara oranını temsil eder. Bu şirketler satışlarının büyük bir çoğunluğunu yurt dışına yapar.

İhracat oranı yüksek olan şirketler, kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirler. Ancak global piyasalarda yaşanan olumsuz durumlardan da ilk etkilenen şirketlerden olurlar. 

Hisselerin yüksek ihracat oranına sahip olması, şirketin dağıtılabilir kârını olumlu yönde etkiler. Döviz pozisyonun güçlenmesi de şirket için yeni yatırım kaynağı oluşturur.

İhracat Oranı En Yüksek Gıda ve İçecek Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: finnet2000