Ekonomi ve Finans Haberleri

IEA’nın Talep Açıklamasının Ardından Petrol Geriledi

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
IEA’nın Talep Açıklamasının Ardından Petrol Geriledi

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) gelişmiş ülkelere ilişkin talep görünümünü düşürmesinin ardından petrol fiyatları ekside seyretti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,92% düşüşle varil başına 81,62 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,96% düşüşle varil başına 77,28 dolardan işlem gördü. 

IEA, 2024 petrol talebi görünümünü günlük 140 bin varil düşüşle 1,1 milyon varile indirdi ve OECD ülkelerindeki zayıf talebe ilişkin endişelerin altını çizdi. IEA, söz konusu ülkelerdeki petrol talebinin bu yılın ilk çeyreğinde daraldığını da sözlerine ekledi.

Ancak dün Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 10 Mayıs’ta sona eren haftada 3,104 milyon varil azaldı ve fiyatlara bir miktar destek verdi.

Macquarie küresel petrol ve gaz stratejisti Vikas Dwivedi, “Fiyatlar, ikinci çeyreğe kadar 80-90 dolar aralığında kalacak. İkinci çeyrekten sonra, OPEC dışı arz artışı, OPEC+ alan kapasitesinin azalması ve devam eden enflasyon nedeniyle beklenenden daha düşük talep sonucunda petrolün düşüş eğilimine girmesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

IEA’nın Talep Açıklamasının Ardından Petrol Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters