Borsa İstanbul Notları

Hisse Getirisinde FD/FAVÖK Etkisi

May 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Hisse Getirisinde FD/FAVÖK Etkisi

Enflasyon muhasebesinin hayatımıza girmesiyle beraber özkaynakların enflasyon muhasebesi ilkelerince yeniden değerlenmesi sonucu birçok şirketin PD/DD oranlarında ciddi gerilemeler yaşandı.

Enflasyon muhasebesiyle beraber bilançolarda parasal pozisyon kazançlarının ve enflasyon değerlemelerinin etkileri de net kârı direkt etkilediğinden, F/K oranları yatırımcıların kafasında faaliyet kârını yansıtmakta zorlandığından dolayı soru işareti oluşturuyor.

Özellikle birçok bilançoda gördüğümüz net kâr marjının diğer marjlardan enflasyon muhasebesi öncesi döneme göre ciddi oranda kopması ve enflasyon değerlemesi sonucu düşen PD/DD oranları yatırımcıları FD/FAVÖK çarpanına yöneltmeye başladı.

FD/FAVÖK Oranı Tarihte Nasıl Performans Gösterdi?

Tarihsel performansını incelemek için son 1 yıla ek olarak son 5 ve 10 yılda BIST100’de işlem gören en düşük FD/FAVÖK oranına sahip 10 hissenin TL ve dolar bazlı ne kadar getiri sağladığını inceleyeceğiz.

Bu çalışmayı yaparken 31 Mayıs 2024 verileri kullanılmıştır.

1 yıl önce BIST100 endeksinde en düşük FD/FAVÖK oranına sahip 10 şirketi portföyümüze ekleyip satmazsak; TL bazlı 185%, dolar bazlı 77% getiri sağlamış olacaktır.

5 yıl önce BIST100 endeksinde en düşük FD/FAVÖK oranına sahip 10 şirketi portföyümüze ekleyip satmazsak; TL bazlı 23,80 kat, dolar bazlı 4,44 kat getir sağlamış olurduk.

10 yıl önce BIST 100 endeksinde en düşük FD/FAVÖK oranına sahip 10 şirketi portföyümüze ekleyip satmazsak; TL bazlı 18,89 kat, dolar bazlı %23 getiri sağlamış olurduk. Fakat burada bir dipnot düşmek gerekirse 10 sene önce dolar bazlı BIST 100 endeksi yaklaşık 400 dolarken 30 Mayıs 2024 kapanış verisine göre 326 dolar olarak gerçekleşti. Yani, endeks dolar bazlı düşmesine rağmen FD/FAVÖK oranı dolar bazlı getiri sağlayabilmiş görünüyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde BIST100’de en düşük FD/FAVÖK çarpanına göre 10 hisseyi portföyümüze ekleyip bugüne kadar tuttuğumuzda 3 tarihsel kıyaslamada da dolar bazlı getiri sunmuş gözüküyor.

Dilersen güncel olarak FD/FAVÖK oranı en düşük 10 hisseyi inceleyelim. 🔍

FD/FAVÖK Çarpanı Nedir?

Hisse Getirisinde FD/FAVÖK Etkisi

Firma Değeri/FAVÖK çarpanı şirketlerin 1 senelik operasyonel kârıyla kaç senede şirketin firma değerine ulaşabileceğini ölçer. 

Örnek vermek gerekirse, 100 milyar Firma Değeri olan bir şirket 1 yılda 10 milyar TL FAVÖK elde etmişse, operasyonel kârıyla 10 senede firma değerine ulaşabiliyor demektir. Bu durumda şirketin FD/FAVÖK oranı 10 olur.

Her sektörde ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bu oran, BIST100’de genel olarak 8 ve altı için makul olarak sayılabilir.

Firma Değeri Nedir?

Firma değeri bir şirketin piyasa değerine net borçların eklenmesiyle beraber ortaya çıkan değerdir. 

FAVÖK Nedir?

FAVÖK; faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr olarak adlandırılır. Şirketin direkt olarak operasyonlarından elde ettiği geliri bize sunar. 

Hisse Getirisinde FD/FAVÖK Etkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finnet2000