Borsa Yorumları

Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

October 24, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

Olumlu çeyreklik kazanç raporu bildiren S&P 500 şirketlerinin sayısı ve bu kazanç sürprizlerinin büyüklüğü geçtiğimiz hafta boyunca arttı. FactSet’e göre şu ana kadar S&P 500′ün yaklaşık 20%′si kazanç bildirdi ve bu şirketlerin 73%′ü beklentileri aştı.

Bu hafta, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin tümü üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayacak.

Bu hafta yatırımcıların özellikle odaklandığı 5 temel soru olacak:

  • Durgunluk bulut bilişimi yavaşlatacak mı?

Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL), bulut sektöründeki en büyük üç isim olan Amazon Web Services, Azure ve Google Cloud’un sahipleri. Wall Street tahminleri, üç bulut devi için büyümenin bu çeyrekte daha da yavaşlayacağını yönünde!

  • Çevrimiçi reklamcılık görünümü ne kadar kötü?

Ekonomik durgunluk dönemlerinde reklam harcamaları azalır. Reklam destekli teknoloji işletmeleri olan Google ve YouTube’un sahibi olan Alphabet (GOOGL) ve Meta Platforms (META) için bu noktada önemli riskler olabilir. Bu hafta açıklanacak çeyreklik raporlarda bu konuya ilişkin detaylar incelenebilir.

  • PC talebi ne zaman toparlanacak? 

Gartner, PC satışlarının üçüncü çeyrekte 19,5% düştüğünü ve bunun şimdiye kadarki en keskin düşüş olduğunu bildirdi. Bu, Dell Technologies (DELL) ve HP (HPQ) gibi şirketleri olumsuz etkileyebilir ancak aynı zamanda Intel (INTC), Advanced Micro Devices (AMD), Nvidia (NVDA) ve Micron Technology (MU) gibi bilgisayar merkezli çip üreticilerinden gelen kazanç beklentilerini de etkileyebilir. Bu hafta çeyreklik rapor açıklayacak Microsoft (MSFY), Intel (INTC) ve Apple (AAPL)’dan PC pazarının geleceği hakkında yeni bilgiler alabiliriz.

  • Tatil alışverişi sezonunda satışlar artacak mı?

Amazon hisseleri, şirketin son iki çeyreğinde yıldan yıla düşüş bildiren amiral gemisi çevrimiçi perakende kolundaki zayıflığın baskısıyla bu yıl 29% düştü. Wall Street tahminleri, üçüncü çeyrekte 9%’luk, tatil çeyreğinde ise 8%’lik bir büyümeye işaret ediyor. Amazon (AMZN) ve Shopify (SHOP)’ın çeyreklik sonuçları, çevrimiçi alışverişin durumu ve tatillerin görünümü hakkında bir fikir sağlayabilir.

  • Kurumsal bilgi teknolojileri (IT) bütçeleri küçülmek üzere mi? 

IBM CEO’su Arvind Krishna geçtiğimiz hafta, ABD ve Asya’da pozisyonlarının hâlâ güçlü olduğunu ancak Batı Avrupa’daki müşterilerin daha temkinli davrandığını gördüğünü söyledi. Krishna, teknolojinin üretkenliği artırma eğiliminde olduğunu ve bunun emek ile tedarik zinciri üzerindeki enflasyonist baskıları dengelediğini söylüyor. Bu hafta çeyreklik raporlarını açıklayacak Microsoft (MSFT) ve SAP (SAP), bilgi teknolojileri harcamalarının buradan nereye gittiğine dair ipuçları sağlayabilir.

Haftanın Bilançoları

Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

🔴 General Motors (GM), yarın piyasa açılışı öncesi çeyreklik kazanç raporunu paylaşacak.

Bir Önceki Çeyrek: General Motors, tedarik zinciri sorunları arasında beklenenden daha zayıf kazançlar kaydetti.

Beklentiler: Analistler, kazançların yıldan yıla 23%′ten fazla artmasını bekliyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet’e göre GM, son 28 çeyreğin 27′sinde beklenenden daha iyi kazançlar kaydetti. Ancak Bespoke Investment Group verilerine göre, hisse senedi ortalama kazanç günlerinde yalnızca marjinal bir yükseliş yaşıyor.

🔴 Coca-Cola (KO), yarın piyasa açılışı öncesinde çeyreklik kazanç raporunu paylaşacak.

Bir Önceki Çeyrek: Şirket son çeyrekte satış hacmindeki toparlanma sayesinde tahmin edilenden daha iyi kazançlar elde etmişti.

Beklentiler: Analistler, içecek devi için yıldan yıla kazançlarda hafif bir düşüş yaşanacağını tahmin ediyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet verileri, Coca-Cola’nın son 11 çeyrekte analist kazanç beklentilerini aştığını gösteriyor. Bununla birlikte, Bespoke verileri, Coca-Cola hisselerinin kazanç günlerinde yalnızca küçük bir yükseliş kaydettiğini gösteriyor.

🔴 Alphabet (GOOGL), yarın kapanıştan sonra çeyreklik kazanç raporunu paylaşacak.

Bir Önceki Çeyrek: Şirket, analist beklentilerini karşılamayan sonuçlar yayınladı.

Beklentiler: Analistler, teknoloji devi için gelirin üçüncü çeyrekte yaklaşık 8% oranında artması bekleniyor, ancak kazançların yaklaşık 10% oranında düştüğü tahmin ediliyor.

Tarih ne gösteriyor?: Bespoke verilerine göre, şirket genellikle kazanç beklentilerini 69% oranında yakalıyor ve raporlamadan sonra ortalama 1,8%′lik bir yükseliş elde ediyor. Ancak FactSet’e göre şirketin son iki çeyrek karı tahminlerin altında kaldı.

Yatırımcı Odağı: Yatırımcıların Google’ın çeyreklik raporunda odaklanacağı temel maddeler ise ana işi haline gelen reklam gelirindeki büyüme ve bulut platformuna ilişkin güncelleme olacak.

🔴 Microsoft (MSFT), yarın piyasa kapanışı sonrası çeyreklik kazançlarını rapor edecek.

Bir Önceki Çeyrek: Şirket, son çeyrekte hayal kırıklığı yaratan sonuçlar yayınladı.

Beklentiler: Analistler, yazılım ve PC devi için yaklaşık 10%′luk bir gelir artışı tahmin ediyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet verileri, Microsoft’un hisse başına kârının son 25 çeyreğin 24′ünde beklentilerin üzerinde olduğunu gösteriyor.

Yatırımcı Odağı: Yatırımcıların Microsoft çeyreklik raporunda özellikle odaklanacağı konular ise Azure, GitHub, SQL Server, Windows Server ve diğer kurumsal hizmetleri içeren, gelişen Akıllı Bulut segmentindeki büyüme olacak.

🔴 Boeing (BA), çarşamba günü piyasa açılışı öncesi çeyreklik raporunu paylaşacak. 

Bir Önceki Çeyrek: Boeing, Dreamliner teslimatlarının devam etmesi için hazırlanırken 2022 nakit akışı tahminini yineledi.

Beklentiler: Analistlere göre Boeing’in gelirinin yıldan yıla 17% artması bekleniyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet’e göre Boeing, 4 çeyrek boyunca beklenenden daha büyük kayıplar bildirdi.

🔴 Ford Motor (F), çarşamba günü kapanış sonrası çeyreklik kazanç raporunu bildirecek.

Bir Önceki Çeyrek: Ford, bir önceki çeyrekte tahminleri aşan ve temettüsünü artıran sonuçlar açıkladı.

Beklentiler: Refinitiv’e göre, şirketin hisse başına kazancının yıldan yıla 40%′tan fazla düşmesi beklenirken, analistler yüksek tek haneli gelir artışını görüyorlar.

Tarih ne gösteriyor? FactSet’e göre Ford, son dört çeyreğin üçünde beklenenden daha iyi kazançlar kaydetti. Ancak veriler, hisse senedinin kazanç günlerinde ortalama 0,3% düşüş kaydettiğini gösteriyor.

🔴 Meta Platforms (META), çarşamba günü piyasa kapanışı sonrasında çeyreklik kazanç raporunu açıklayacak.

Bir Önceki Çeyrek: META, son çeyrekte beklentileri karşılamayan hisse başına kâr ve gelir bildirdi.

Beklentiler: Analistler, sosyal medya devi için yıldan yıla gelir ve hisse başına kâr düşüşleri öngörüyor.

Tarih ne gösteriyor? FactSet’e göre META, son 10 çeyreğin 7’sinde hisse başına kâr tahminlerini aştı.

Yatırımcı Odağı: Yatırımcılar özellikle metaverse teknolojilerinin geliştirilmesinden sorumlu Reality Labs’in performansına ilişkin güncellemesini yakından takip edecek. Birim ikinci çeyrekte 452 milyon dolar satış gerçekleştirdi ancak 2,8 milyar dolar zarar kaydetti.

🔴 McDonald’s (MCD), perşembe günü piyasa açılışı öncesinde çeyreklik kazanç raporunu açıklayacak.

Bir Önceki Çeyrek: Bir önceki çeyrekte, McDonald’s yüksek fiyatların ve pahalanan ürünlerin ABD satışlarını artırdığını açıklamıştı.

Beklentiler: Refinitiv verilerine göre fast-food devinin kazançlarının ve gelirlerinin bir önceki yıla göre sırasıyla yaklaşık 6% ve 8% oranında düşmesi bekleniyor.

Tarih ne gösteriyor? FactSet verileri, McDonald’s’ın hisse başına kazancının son 10 çeyreğin 6’sında beklentileri aştığını gösteriyor.

🔴 Amazon (AMZN), perşembe günü piyasa kapanışı sonrasında çeyreklik kazanç raporunu açıklanacak. 

Bir Önceki Çeyrek: Amazon hisseleri, beklenenden daha güçlü gelir ve iyimser rehberlikle yükseliş gösterdi.

Beklentiler: Refinitiv verileri, analistlerin Amazon için yıldan yıla 15% gelir artışı beklediğini, ancak hisse başına kazançların yaklaşık 30% oranında düştüğünü gösteriyor.

Tarih ne gösteriyor?: Bespoke’a göre Amazon, kazanç günlerinde ortalama 0,95%′lik bir kazanç elde ediyor ve bugüne kadar beklentileri 62% oranla karşılıyor. Ancak şirketin son iki çeyreklik sonucu beklentilerin altında kaldı.

Yatırımcı Gözünden: Yatırımcılar özellikle bir önceki çeyreğin 33% ile gözde yükselişini yakalayan Amazon Web Services tarafındaki büyümenin devam edip etmediğini görmeyi bekliyor olacaklar.

🔴 Intel (INTC), perşembe günü piyasa kapanışından sonra çeyreklik kazanç raporunu açıklamaya hazırlanıyor. 

Bir Önceki Çeyrek: Intel, bir önceki çeyreklik gelir raporunda kâr ve gelir beklentilerini kaçırdı.

Beklentiler: Analistler, Intel için hisse başına keskin bir kâr düşüşü görüyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet verileri, Intel’in son çeyrekten önce 28 ardışık çeyrekte beklenenden daha iyi kazançlar bildirdiğini gösteriyor.

🔴 Apple (AAPL), perşembe günü piyasa kapanışı sonrasında çeyreklik kazançları bildirecek.

Bir Önceki Çeyrek:AAPL, beklenenden daha iyi kazanç ve gelir bildirdi ve düşük sonuçlara rağmen iphone satışlarındaki güçlülük hisseyi olumlu etkiledi.

Beklentiler: Refinitv verilerine göre, iPhone üreticisinin hisse başına kârının bir önceki yıla göre biraz artması bekleniyor.

Tarih ne gösteriyor?: FactSet’e göre Apple, son 14 çeyrekte kazanç beklentilerini aştı. Bespoke verilerine göre, şirket rakamlarını yayınladıktan sonra hisse senedi yükseliş kaydediyor.

  • Apple, bu yılın başlarında, tedarik zincirindeki engeller ve Çin ile Avrupa’dan gelen talebin zayıflaması nedeniyle bu yılın ikinci yarısının zorlu geçebileceği uyarısında bulunmuştu. Ancak genel olarak bakıldığında Apple, bu yıl iPhone 14’ü, yeni AirPods Pro kulaklıkları ve yeni Apple Watch modellerini tanıttı. Son siparişler ise bir hayli iyi gözüküyor, iPhone 14 Pro Max’in en çok satan model oldu. Kısacası Apple’ın güçlü ürün kapasitesi büyümenin devam ettiğinin bir kanıtı olabilir.
  • Sonuç olarak Apple’ın çeyreklik kazanç raporu, talepte bir miktar yavaşlama olduğuna dair kanıtlar sunabilir ancak genel anlamda piyasa Apple’ın sonuçlarında büyük bir negatif sürpriz beklemiyor.

Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı