Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları
Google News Icon Takip Et

İyisiyle kötüsüyle şubatın da sona ermesiyle 2024’ün ilk iki ayını geride bıraktık. Artık baharı selamlama vakti 🌸

Yıla başlarken görülen gevşek faiz görünümüne paralel olarak bu süreçte ivme kazanan hisse performanslarıyla rekorlar tazeleyen endeksler, son beş günde bir mola verdikten sonra yeni veri gündeminin ardından şubat ayını da artıda tamamladı. 

Öte yandan bu hafta kâr satışlarının görüldüğü Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 9.400 puanı aşamamasının ardından yönünü 9.000 puana çevirerek haftayı 9.094 puanla kapadı.

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine ivme kazanan bilanço sezonunun yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. 

🤝Mia Teknoloji (MIATK), İtalyan ARCHES firması ile sağlık, uzay ve havacılık, bilgi teknolojileri, yapay zeka ve tarım sektörleri alanında iş birlikleri kurulması amacıyla iyi niyet anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında taraflar, AB ekosisteminde yeni ortaklıklar kuracak ve birbirlerine proje yönetim danışmanlığı sağlayacaklar.

🚘 Apple (AAPL), sürücüsüz araç planlarından vazgeçerek milyarlarca dolarlık potansiyel gelir hayalinden vazgeçiyor. Şirketin aradaki farkı, üretici yapay zekâ ve karma gerçeklik ürünleri gibi diğer büyük bahislerle kapatması umuluyor. Apple, çalışanlarına otomobil projesini sonlandırdığını ve personelin bir kısmını yapay zekâ çalışmalarına yeniden atadığını söyledi. 

📱Türk Telekom’un (TTKOM) bağlı ortaklığı Argela ve Azercell arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Bu kapsamda Azercell, sistemlerine Argela’nın Müşteri Güvencesi Platformunu (NCA) entegre edecek. Söz konusu platform; Gerçek Zamanlı İzleme (RTM), Hizmet Kalitesi İzleme (SQM) ve Müşteri Deneyimi Yönetimi (CEM) platformlarını bünyesinde barındırıyor.

🤖 Micron Technology (MU), Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâlı en son çipinde kullanılmak üzere yüksek bant genişliğine sahip bellek yarı iletkenlerinin seri üretimine başladı. Micron, bu çipleri rakip ürünlere kıyasla 30% daha az güç tüketeceğini söyledi. Nvidia ise bu çipi, çip tasarımcısının gelirlerinde büyük bir artışa neden olan ve ikinci çeyrekte teslimatına başlayacağı yeni nesil H200 grafik işlem birimlerinde kullanacak.

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları

💰21 Aralık 2023 tarihinde halka arz olan Avrupakent GYO’nun (AVPGY) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, şirketin mart ayında bilançosunu açıklayacağını ve açıklanacak kâr üzerinden temettü ödemesi yapacaklarını belirtti.

🌟 BYD (BYDDY), Ferrari ve Lamborghini gibi rakiplerinin sunduğu gaz tüketen araçlarla yarışacak ve 233 bin 450 dolar değerindeki yüksek performanslı elektrikli süper otomobili ile en pahalı aracını tanıttı. Çinli elektrikli araç devi, Şangay’dan canlı yayınlanan bir etkinlikte Yangwang U9 ismi verilen aracın başlangıçta yalnızca Çin pazarı için olacağını söyledi. Yangwang araçlarının bu yıl sonunda Çin’de piyasa sürülmesini bekliyor.

💹 Limak Doğu Anadolu Çimento (LMKDC), halka arz izahnamesinde yer verdiği Ergani Çimento Fabrikasının satın alımını gerçekleştirdi. Şirket, 2,47 milyar TL bedelle Ergani Çimento Fabrikasını devraldı.

Microsoft (MSFT), yeni bir ortaklık kapsamında Fransız yapay zekâ startupı Mistral AI’ın yapay zekâ modellerini Azure bulut bilişim platformu üzerinden kullanıma sunacak. Söz konusu çok yıllı anlaşma, Azure bulut hizmetleri için daha fazla müşteri çekmeye çalışırken Microsoft’un OpenAI’daki en büyük bahsinin ötesinde çeşitli yapay zekâ modelleri sunma çabalarına işaret ediyor.

💈 Tekfen Holding (TKFEN), Balıkesir’de 9,6 MW kurulu güç ve 14,4 MW üretim lisansına sahip  Babadağ Elektrik Üretim Sanayi şirketini satın almak için sözleşme imzaladı. Bu kapsamda söz konusu şirket hisselerinin tamamı 17 milyon dolara satın alınacak.

🛍️ Amazon (AMZN), 1 milyar dolarlık endüstriyel inovasyon fonuyla, lojistik ağında verimliliği artırma çabaları kapsamında yapay zekâ ve robot teknolojilerini birleştiren şirketlere yatırımlarını artıracak. Fonun üretici yapay zekâ gruplarına yeni yatırım arayışı, büyük teknoloji şirketlerinin saniyeler içinde insan benzeri metin, görüntü ve kod üretebilen bu teknolojiyi geliştirmek için milyarlarca dolar akıttığı bir döneme denk geliyor.

Turkcell (TKC) Genel Müdürü Taha Koç, yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında hedeflerinin 2025 sonuna kadar 240 milyon dolar yatırımla 300 MW kurulu güce sahip GES’leri devreye almak olduğunu ifade etti.

🔫 MicroStrategy (MSTR), 15 Şubat ve 25 Şubat tarihleri arasında yaklaşık 155,4 milyon dolar karşılığında 3 bin Bitcoin satın aldığını açıkladı. Son satım alımlar, MicroStrategy’nin toplam Bitcoin varlıklarını, her biri ortalama 31,5 bin dolar fiyatla 193 bin token’a taşıdı.

🏦 Vakıfbank (VAKBN), İngiltere ve BAE’de şube açma kararı aldı. Bu kapsamda iki ülkede şube veya temsilcilik açmak üzere gereken işlemlerin yapılması için yönetim kurulu tarafından genel müdürlüğe yetki verildi.

💸 Berkshire Hathaway (BRK.A), geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sigortacılık sektöründeki yatırımlarında görülen güçlü kazançlarla faaliyet kârında büyük bir artış gördü. Warren Buffett’ın holdinginin sigortacılık, demiryolu ve kamu hizmetlerindeki kazançlarını ima eden faaliyet kârı, bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 28% artışla 8.481 milyar dolara yükseldi. (Buffett’ın geçtiğimiz yılın son çeyreği itibariyle portföyünde hangi hisselerin yer aldığını merak ediyorsan, şu içeriğimize göz atabilirsin.)

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları

26 Şubat- 1 Mart haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 22 Şubat tarihli Para Politikası Kurulu’na ilişkin (PPK) toplantı özetini yayımladı. TCMB, enflasyon görünümünde bozulma görülmesi durumunda parasal duruşun sıkılaştırılacağı mesajını yineledi.
  • Yabancı yatırımcılar 23 Şubat’la sona eren haftada Borsa İstanbul’da hisse satışına devam etti. TCMB verilerine göre yurt dışı yerleşikler söz konusu haftada hissede nette 98 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 23 Şubat’la sona eren haftada 150 milyar 917 milyon lira artış gösterdi.
  • Ocak ayına ilişkin çekirdek kişisel tüketim barcamaları (PCE) verisi beklentilere paralel gerçekleşerek sürpriz yapmadı. Veri, yıllık bazda soğuma gösterse de aylık bazda 0,1%’e revize edilen aralık verisine kıyasla 0,4% artış göstererek enflasyondaki soğuma görünümünün bozulduğuna işaret etti. Ocak verisinin yılbaşı zamlarından dolayı yüksek gerçekleştiği belirtilebilir. Dolayısıyla Fed’in de enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği PCE verisine ek olarak şubat ayına ilişkin açıklanacak TÜFE verisi de önem arz edecek.

🫶 Analist Favorileri

Haftanın Manşetleri: Mia Teknoloji’nin İtalyan Ortağı, Apple’ın Elektrikli Araç Planları

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıkarken, BIST tarafında BofA’nın Ereğli Demir Çelik için verdiği hedef fiyatı izlendi.

ABD borsalarında ise Goldman Sachs’ın Muhteşem Yedili’nin ötesinde yatırımlar arayan yatırımcılara önerdiği “ortak favoriler” ile, Wall Street’in Warren Buffett portföyündeki en sevdiği hisseler yer alıyor. 

🎯 Goldman Sachs’tan David Kostin, bu hisseleri hem yatırım fonları hem de hedge fonlar tarafından sevilen ve bu yıl şimdiye kadar 6% getiri sağlayan “ortak favoriler” olarak tanımlıyor: Visa (V), Workday (WDAY), Mastercard (MA), KKR (KKR), Danaher (DHR)

🎯 Omaha Kâhini Buffett’ın portföyünde yer alan bu hisseler, izlendikleri analistlerin en az yarısından “AL” derecelendirmesine sahip: Amazon, T-Mobile (TMUS), Mastercard, Visa, Chevron (CVX), Nu Holdings (NU), Coca-Cola (KO), Snowflake (SNOW) ve Lennar (LEN).

🎯 ABD’li yatırım bankası Bank of America, Ereğli Demir Çelik (EREGL) hissesi için hedef fiyatını 19 TL’den 17 TL’ye düşürdü. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı